YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan İngiltere Başbakanı'na
Başbakan, Cameron'a "İsrail BM kararlarını uygulamamayı alışkanlık haline getirmiştir. Uluslararası toplumun bunun önüne geçmesi gerekir" dedi.
Erdoğan'dan İngiltere Başbakanı'na
02 Haziran 2010 / 07:59 Güncelleme: 02 Haziran 2010 / 08:02

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İngiltere Başbakanı David Cameron ile bir telefon görüşmesi yaptığı, görüşmede kendisine, "İsrail Birleşmiş Milletler kararlarını uygulamamayı alışkanlık haline getirmiştir. Uluslararası toplumun bunun önüne geçmesi gerekir" dediği açıklandı.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Başbakanı Sayın David Cameron ile bugün saat 18.00'de bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Gazze'ye insani yardım götüren gemilere yönelik İsrail saldırısının ele alındığı görüşmede Sayın Başbakan, İngiltere Başbakan'ı Sayın Cameron'a, 32 ayrı ülke vatandaşının katıldığı yardım girişimi ve İsrail saldırısıyla ilgili son gelişmeleri paylaşmıştır. Başbakan Erdoğan, İsrail'in bu tür hukuk dışı davranışlarının artık daha fazla cesaretlendirilmemesi gerektiğini; aksi takdirde benzer devlet terörü uygulamalarının yaygınlaşacağını belirterek, 'İsrail BM kararlarını uygulamamayı alışkanlık haline getirmiştir. Uluslararası toplumun bunun önüne geçmesi gerekir' ifadelerini kullanmıştır.

İngiltere Başbakan'ı Sayın Cameron da, Gazze'ye insani yardım götüren gemilere yönelik İsrail saldırısını kınadıklarını vurgulayarak, özellikle can kaybından dolayı büyük üzüntü duyduklarını, bu nedenle de ülke olarak dün alınan BM kararına tam destek verdiklerini ifade etmiştir" denildi.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Erdoğan, İsrail saldırısıyla ilgili son gelişmeleri İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile de paylaştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler