YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan yine kızacak!
Erdoğan yine kızacak!
09 Haziran 2011 09:20
The Economist dergisi ve New York Times gazetesinin Türkiye'deki seçimlere ilişkin değerlendirmelerinden sonra Başbakan Erdoğan'ı kızdıracak bir yazı da Financial Times gazetesinden geldi..

The Economist dergisinin “Demokrasi için oyunuzu CHP’ye verin” çağrısı, New York Times gazetesinin Ak Parti’nin anayasayı tek başına değiştirecek çoğunluğa erişmesi ve başkanlık sisteminin demokrasinin yararına olmayacağı analizinden sonra İngiliz Financial Times gazetesi de “Türkiye’nin oyu” başlıklı başyazısında “Türkiye’ye daha güçlü bir cumhurbaşkanı değil güçlü bir muhalefet gerek” yorumunu yaptı.

“Baskılar aşırıya kaçıyor”

12 Haziran seçimlerinin AK Parti’nin zaferiyle sonuçlanacağına şüphe olmadığını ancak AK Parti’nin büyük oy oranıyla iktidara gelmesinin problemlere yol açabileceğini belirten gazete şöyle devam etti: “Ak Parti rahatsız edici şekilde otoriter eğilim göstermeye başladı. Bu tavırları bir ölçüde Kemalistlerin darbe planı iddialarına, karşılık niteliğinde olabilir. Gazetecilere ya da medya patronlarına özellikle Doğan Grubu’na karşı giderek artan baskılar, bu önlemlerin aşırıya kaçtığının göstergesi. Askerin sessizleşmesi, yargının gücünün azalması ve AB üyeliğinin daha az çekici haline gelmesi, AKP’ye karşı güçlü bir muhalefet oluşturuyor. Seçimin özel bir önemi daha var. Eğer Ak Parti 367 vekile sahip olursa Anayasa’yı tak başına değiştirme yetkisine sahip olacak. Ancak Erdoğan’ın niyeti başkanlık sistemine geçmek. Bu iki nedenle kötü bir fikir. Birincisi, böyle bir geçiş Erdoğan’a yürütmenin başı olarak görev yaptığı süreyi 3 yerine 5 döneme çıkarmasının önünü açacak. İkincisi ve daha kötüsü ise Kürtler ve diğer azınlıklarının sorunlarının çözümünü zorlaştıracak. Kürtler artık AK Parti’ye güvenmiyor. CHP lideri Kılıçdaroğlu ise Kürtlere geniş bir özerklik verilmesini savunuyor.”

Muhalefetin Meclis’e etkisi

Türkiye’de muhalefetin hala yol alması gereken mesafe olduğunu söyleyen Financial Times yazısını şu ifadelerle sonlandırdı: “Muhalefet çok uzun bir süre yargıya ve orduya bel bağladı. Ancak CHP gecikerek bile olsa daha geniş bir kesime hitap etmeye başladı. Bu iyi bir haber. Yeni Meclis’in alacağı yeni kararlar AK Parti kadar muhalefet tarafından da şekillendirildiği müddetçe daha büyük bir anlam ifade edecektir.” (Vatan)

dış güçler
 // ali osman
adamlar baktı ki türkiye büyüyor hızla ilerliyor, baktılar ki atırk avrupanın eşiğinde dilenmiyor onlara muhtaç olmuyor... tabi ki ak partiye oy vermeyin diyecekler ama bu sefer her şey onların istediği gibi olmayacak. bu sefer dünyanın süper gücü biz olacağız. ve tüm islam ve türk milletlerinin hakkını biz koruyacağız inşallah.......
09 Haziran 2011 15:13
ilkadım
 // samsunlu
doğan medya grubu türkiye karşıtı akp karşıtı haberler yapıyor objektif değiller... türkiyeyi aşşağılayıcı yayınlar yapıyorlar izlemiyoruz zaten artık.....
09 Haziran 2011 10:41
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler