YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Suriye’de ateşkes yok
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’de cumartesi günü başlayan ateşkese ilişkin, “Suriye’nin genelinde şu anda ateşkes yoktur ve saldırılar, mevzi mevzi ne yazık ki devam etmektedir” dedi.
Erdoğan: Suriye’de ateşkes yok
01 Mart 2016 / 08:14 Güncelleme: 01 Mart 2016 / 08:20

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Afrika ziyaretinin ilk durağı Fildişi Sahili'nde Devlet Başkanı Alassane Vattare tarafından resmi törenle karşılandı. Başbaşa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Erdoğan ile Vattare ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, Başkanlık Sarayı'nda düzenlenen basın toplantısında, Fildişi Sahili'ne Türkiye'den ilk kez resmi ziyarette bulunan cumhurbaşkanı olduğunu söyledi. Konuşmasında mülteci sorununa dikkati çeken Erdoğan, “Dünya biliyorsunuz, mülteci konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Özellikle Afrika'da yaşananlar belli, bizim bölgemizde yaşananlar çok daha ileri seviyede. Mülteci konusunda dünya bir karmaşa içinde" diye konuştu.

BİZ KAPIMIZI KAPATMADIK

Erdoğan, “Dünyanın değişik ülkelerinde, Avrupa olsun, ta Amerika kıtası olsun ama mülteci akınının da en yoğun olduğu ülke ne yazık ki Türkiye... Şu an Suriye ve Irak'tan mülteci akını ülkeme 3 milyondur. Şu anda misafir ediyoruz. Biz onlara kapımızı kapamadık" dedi.

BATI MÜLTECİLERİ ALMIYOR

Türkiye'nin mültecilere kapılarını kapatmadığını belirten Erdoğan, “Batı ülkeleri gibi kapamıyoruz da. Onlar kapılarından içeri sokmuyorlar. Girenler öyle veya böyle giriyor. Ciddi manada sıkıntılar yaşadıklarını görüyoruz. Fildişi Sahili halkının ne denli sıcak olduğunu duymuştum dedim, geldiğimiz andan itibaren de biz adeta ikinci evimize geldik" diye konuştu.

SALDIRILAR SÜRÜYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'de 27 Şubat'ta başlayan “ateşkes" ile ilgili soruya, “Birçok kırılmalar olabilir demiştik. 3'te birinde böyle bir ateşkesin söz konusu olduğunu, şu anda da yine Suriye'nin bütününde bir ateşkesin söz konusu olmadığını ifade edebilirim. Temennim odur ki bunun geneline yaygınlaşmasını hep birlikte görelim. Fakat Suriye genelinde şu anda ateşkes yoktur ve saldırılar mevzi mevzi ne yazık ki devam etmektedir" diye yanıt verdi.
 
Erdoğan, Fildişi Sahili Devlet Başkanı Alassane Vattara ile görüştü. Görüşme sonrası Erdoğan ile Vattara ortak basın toplantısı düzenledi.

KOMİSYONDAN ÇEKİLMEDİ Mİ

Erdoğan, CHP'nin anayasa mutabakat masasına oturmak için öne sürdüğü şartı nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, “Bu tutum üzerinde fazla konuşmaya gerek yok. Zaten Cumhuriyet Halk Partisi Anayasa Mutabakat Komisyonu'ndan çekilmedi mi? Orada duruyor mu? Belki Sayın Meclis Başkanımızın son mektubu onlarda farklı bir düşünce meydana getirmiş olabilir, hayırlı olsun" karşılığını verdi.

Türkiye'nin güvenliği herkes için önemli

Fildişi Devlet Başkanı Vattara ise “Türk şirketlerinin yatırım yapması için gerekli ortamı oluşturduk. Özellikle vergi ve karşılıklı yatırımlar konusunda önemli anlaşmalar yaptık. Devletimiz, Türkiye'nin güçlü bir ticaret ortağıdır. Hükümetimiz ve Türk yatırımcılar yeni ortak projeler gerçekleştirecek, Fildişi Sahili vatandaşları için istihdam yaratacaklar. Uluslarası güvenlik konularını ele aldık. Terörizme karşı mücadelenin başarıyla ilerlemesi çin görüştük. Türkiye'nin güvenliği herkes için önemli" dedi.

YENİŞAFAK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler