YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan sevgisi ceza dinlemiyor
Erdoğan sevgisi ceza dinlemiyor
25 Nisan 2012 15:02
Filistinli esnaf Azzam Maraka, dükkanına astığı Başbakan Erdoğan posterleri ve Türk bayrakları nedeniyle İsrailli belediyenin kestiği cezaya aldırmıyor.

Doğu Kudüs'te yaşayan Filistinli esnaf Azzam Maraka, başı İsrail polisiyle derde girmesine rağmen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a duyduğu sevgi ve hayranlıktan dolayı dükkanına astığı Erdoğan posterleri ve Türk bayraklarını indirmiyor.

Azzam Maraka, süpermarketinin içini ve dışını Başbakan Erdoğan'ın posterleri ve Türk bayraklarıyla donattığı için Belediye tarafından geçen ay 45 bin şekel (yaklaşık 22 bin Türk Lirası) cezaya çarptırıldı. Ancak Maraka, sürekli kesilen cezalara ve iş yerinin kapatılması tehditlerine aldırmıyor, posterleri ve bayrakları indirmeyi düşünmüyor.

Maraka'nın dükkanı, Doğu Kudüs'ün tam merkezinde, Şeyh Cerrah Mahallesi'nde, Ebu Ubeyda Caddesi'nin başındaki El Nuzha binasının giriş katında bulunuyor.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Maraka, Başbakan Erdoğan'a duyduğu "aşkın" Davos toplantıları sırasında, Şimon Peres'e çıkışıyla başladığını belirterek, şöyle konuştu:

"Peres'e dedikleri karşısında şoke olmuştum. Gözlerim doldu, olduğum yerde kalakaldım. Erdoğan salonu terk ederken zamanın Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa ise hala orada oturuyordu. O andan sonra Başbakan'a olan sevgim aşka, tutkuya dönüştü. Erdoğan benim kahramanım. Umarım hep Türkiye Başbakanı olarak hayatı boyunca orada kalır. Olayın ertesi günü Belediyeye gidip, dükkanımın adını değiştirmek için dilekçe verdim ve adını da Ebu el-İz Erdoğan yaptım. Tüm resmi evraklarımı, faturalarımı, antetli yazışmalarımı baştan aşağıya değiştirdim. Artık yeni iş yerimin adı Ebu el-İz Erdoğan'dı. Ondan sonrada İsrail Belediyesi ve güvenliği yakamdan düşmedi. Önce sivil polis gelip, beni sorguya götürdü. Sonra bıraktı. Sonra her ay gelip dükkanımı bastılar, resimleri söktüler. Aynı gün ben yeniden taktım, onlar söktü, ben taktım ve sonunda beni mahkemeye verdiler. Hala mahkemem sürüyor. Üç kez hakim karşısına çıktım. Erdoğan terörist değil, ben ne Usame bin Ladin'in, ne Nasrallah'ın, ne de Ahmedinejad'ın resmini dükkanıma astım. Ortadoğu'nun en büyük ülkesinin başbakanının, Recep Tayyip Erdoğan'ın resmini dükkanıma astım, hepsi bu dedim."

Polisin, iş yerini 20 kişiyle basarak resimleri teker teker söktüğünü söyleyen Filistinli esnaf, "Onlar terk eder etmez, yeniden aynı yerlere aynı resimleri astım. Depomda daha bir sürü yedeği var. Yine söksünler yine asarım" diyerek asla geri atmayacağını vurguladı.

Filistinlilerin kendisine destek verdiğini, ancak sürekli müşterisi olan oteller, yakındaki polis karakolu ve resmi dairelerin alışverişi bir an kestiğini belirten Maraka, bu yüzden ciddi ekonomik zarara uğradığını söyledi. Maraka, tüm bunlara rağmen, "Umurumda değil" diyerek, bu tavrını sürdüreceğini anlattı.

Bundan sonra ne yapmayı düşündüğü sorusuna Maraka gülerek, "İki ay sonra 'Erdoğan' adını vereceğim 200 kişilik restoran açacağım. Menüde ağırlıklı Türk yemekleri olacak" yanıtını verdi.

Dükkanının önünde dalgalanan Türk bayrakları ve Erdoğan resimleri arasında poz veren Maraka sözlerini, "Türk Büyükelçisi bana bir Türk bayrağı hediye etti, ama ben Başbakan Erdoğan'dan rica ediyorum, en büyüğünden bir Türk bayrağı göndersin. Beni bir kere ararsa çok memnun olurum" diyerek tamamladı. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler