YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan, Obama ile görüştü
Başbakan Erdoğan'ın ABD Başkanı Obama ile görüşmesi sona erdi...
Erdoğan, Obama ile görüştü
21 Eylül 2011 / 07:36 Güncelleme: 21 Eylül 2011 / 07:52

Birleşmiş Milletler 66'ncı Genel Kurul Toplantıları için ABD'de bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama'nın görüşmesi başladı. Erdoğan ve Obama, Waldorf Astoria Oteli'nde bir araya geldi.

23.55'te başlayan görüşme yaklaşık 1.5 saat sürdü. İşte Başbakan Erdoğan ve Beyaz Saray'dan görüşmeye ilişkin açıklamalar...

MÜŞTEREK ADIMLARIMIZ DEVAM EDECEK
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Terörle mücadeleyi birlikte vereceğiz, gerek teknolojik noktada gerekse planlama, projelendirme noktasında müşterek atmamız gereken adımlar var. Ki bu noktada terör örgütlerine karşı müşterek adımımız devam ediyor, bundan sonra da devam edecek'' dedi.

Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile Waldorf Astoria Oteli'nde gerçekleştirdiği görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

''BM'nin 66. Genel Kurulu nedeniyle bulunduğumuz New York;ta kendileriyle bir arada olmamız, özellikle de kendi ifadeleriyle model ortaklık süreci içinde gerçekten çok önemli adımları attık, atıyoruz. Bu arada terörle mücadelede ortak mücadele platformu oluşturmamız... Ankara'da meydana gelen patlamanın ardından Siirt'te dört tane bayanın içinde olduğu araca da teröristler tarafından bir saldırı neticesinde dört tane bayanı, sivil vatandaşımızı kaybettik. Bu da bizim için tabii gerçekten ayrı bir üzüntü sebebi. Tabii terörle mücadele bitirilir mi denildiğinde, minimize edilir, ama ben bitirilmesi noktasında çok çok iyimser değilim. Fakat bu mücadeleyi birlikte vereceğiz, gerek teknolojik noktada gerekse planlama, projelendirme noktasında müşterek atmamız gereken adımlar var ki bu noktada terör örgütlerine karşı müşterek adımımız devam ediyor. Bundan sonra da devam edecek. Nitekim bugün burada bunları da geniş manada görüşeceğimize inanıyorum.''

Erdoğan, ''Son dönemde Mısır, Tunus, Libya'yı kapsayan ziyaretlerimiz ve bunun dışında yine Afganistan'daki birlikteliğimiz, Irak'taki gelişmelerin değerlendirilmesi, bunlar bizim müşterek attığımız adımlar oluyor. Temennim odur ki Türkiye, ABD arasındaki bu model ortaklık neticesini vererek, bundan sonra da devam etsin'' dedi.

OBAMA'DAN BAŞSAĞLIĞI VE TEŞEKKÜR
ABD Başkanı Barack Obama, Ankara'daki terör saldırısında 3 kişinin hayatını kaybetmesi dolasıyla "çok derin taziyelerini" sundu.

Başkan Obama, görüşmenin başında Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyete "ABD'ye ve New York'a hoşgeldiniz" dedi.

ABD Başkanı Obama, "Ankara'daki saldırıya ilişkin soruşturmanın devam ettiğini biliyorum" diyerek "bu saldırının da terörizmin dünyanın her yerinde olabileceğini ve terörle mücadelede birlikte çalışılması gerektiğini gösterdiğini" ifade etti.

"Türkiye ve ABD çok güçlü ortaklardır" diyen Obama, güçlü ortaklar olarak terörle mücadele çalışmalarına devam edileceğini belirtti.

Türkiye'nin, ABD'nin bir NATO müttefiki, aynı zamanda da son derece iyi bir dost ülke olduğunu belirten Obama, bu kapsamda iki ülkenin değişik konularda, Afganistan'da işbirliğinden dolayı teşekkür etti.

Obama, Libya'nın özgürlük sürecinde de işbirliği yaptıklarını söyledi.

ABD Başkanı Obama ayrıca, Türkiye'nin NATO'nun yükümlülükleri çerçevesinde Türkiye'ye füze savunma radarının yerleştirilmesi aşamasında da işbirliği yaptıklarını belirtti.

Başkan Obama, Başbakan Erdoğan'ın sergilediği liderlik, demokrasiye olan taahhütleri nedeniyle ile de kendisine teşekkür etmek istediğini söyledi.

GÖRÜŞMEDE HAZIR BULUNDULAR
Görüşmede, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da hazır bulundu.

Toplantıya ABD tarafından Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Philip Gordon, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Avrupa Kıdemli Direktörü Elizabeth Sherwood-Randall, BM Daimi Temsilcisi Susan Rice, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon da katıldılar.

AÇIK YÖNETİM ORTAKLIĞI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Obama ile özel görüşmesinden önce Obama ve Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousef'in eşbaşkanlığında ''Açık Yönetim Ortaklığı'' adıyla kurulan yeni uluslararası platformun resmi açılış törenine katıldı.

New York'un ünlü Waldorf Astoria Otelinde düzenlenen açılış törenine 46 ülkenin devlet ve hükümet başkanları ve üst düzey yetkilileri katıldı. Törende ''Açık Yönetim Ortaklığı Bildirisi'' de kabul edilmiş oldu.

ABD Başkanı Barack Obama törenin açılışında yaptığı konuşmada, Brezilya başta olmak üzere 46 ülkenin bugün kendilerine katılmasından dolayı son derece mutlu olduğunu belirterek, aralarında sivil toplum örgütlerinin de bulunmasından da ayrıca memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Obama konuşmasında 21. yüzyılda açık yönetime, şeffaflığa, yolsuzluğa ve hesap verebilirliğe büyük önem verdiklerini belirterek, kurucu 8 ülkenin dışında bugün toplantıya katılan 38 ülkenin de gelecek sene Açık Yönetim Ortaklığına katılma amacında olduklarını söyledi.

BİLDİRİ
Açık Yönetim Ortaklığı girişimine üye olan devletler ''şeffaflığın teşvik edilmesi, vatandaşların güçlendirilmesi, yolsuzlukla mücadele, yönetimi güçlendirmek için yeni teknolojilere ulaşılmasını'' hedefliyorlar.

Açık Yönetim Bildirisinde de ülkeler BM İnsan Hakları Evrensel Bildirisi, Yolsuzluğa Karşı BM Sözleşmesi ile iyi yönetişim ve insan haklarıyla ilgili tüm uluslararası sözleşmelere sadık olduklarını belirterek hükümetlerin daha şeffaf, hesap verebilir, etkin olmasına, yolsuzlukla mücadeleye ve açık yönetim ilkelerine bağlı olduklarını bildiriyorlar. Bu kapsamda Bildiride, ülkeler ''hükümet faaliyetleriyle ilgili bilgi paylaşımını artırmaya, sivil toplumu desteklemeye, yolsuzluğa karşı politikalar izlemeye, yönetimde açıklık ve hesap verilebilirlik için yüksek standartlar uygulamaya'' bağlı kalacaklarını kaydediyorlar.

"PREDATOR HUSUSUNU ÇÖZMEYE ÇALIŞACAKLAR"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Ortadoğu barış sürecine yönelik de Filistin-İsrail noktasında özelikle bunu da aramazda görüştük. Doğu Akdeniz'de uluslararası sulardaki gemilerimize yapılmış saldırı hususunda haklılığımızı teyit ediyorlar'' dedi.

Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesinin ardından konakladığı Peninsula Otel'de basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, Obama ile görüşmesinde Ortadoğu barış sürecine yönelik konuların ele alındığını belirterek, ''Ortadoğu barış sürecine yönelik de Filistin-İsrail noktasında özelikle bunu da aramazda görüştük. Doğu Akdeniz'de uluslararası sulardaki gemilerimize yapılmış saldırı hususunda haklılığımızı teyit ediyorlar'' dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, ''Özellikle İsrail ile ilgili konuda, bize şu anda 'yapmayın' deme durumunda değil, çünkü haklılığımızı biliyor'' dedi.

İnsansız bir hava aracı olan predatorların da gündeme geldiğini ifade eden Erdoğan, ''Predatorlar noktasında öyle zannediyorum ki sıkıntı olmayacak, predator hususunu çözmeye çalışacaklar'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, terörle mücadele konusunda da ''Bizim, PKK ile mücadeleye yönelik olarak kendilerine verdiğimiz bir talepler listesi var'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Kıbrıs'taki bu İsrail ile Güney Kıbrıs yönetiminin petrol arama çılgınlığına girmesidir. Şu andaki, aslında Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs arasındaki müzakere sürecini sabote etmekten başka bir şey değildir'' dedi.

Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesinin ardından konakladığı Peninsula Otel'de basın toplantısı düzenledi.

Suriye yönetimiyle görüşmelerini kendisinin kestiğini ifade eden Erdoğan, ''Bu noktaya gelmeyi hiç arzu etmezdik, ama ne yazık ki Suriye yönetimi bizi böyle bir karar alma noktasına getirmiştir'' dedi.

Ortadoğu barış sürecine yönelik olarak da Filistin-İsrail konusunun da görüşüldüğünü belirten Erdoğan, ''Doğu Akdeniz'de, uluslararası sulardaki deniz ve havadan gemilerimize yapılmış olan saldırı hususunda haklılığımızı teyit ediyorlar ve bu konuda bizim şu andaki tavrımızın aynen devam edeceği istikametindeki kararlılığımızı da... Burada, farklı bir yaklaşım içerisine de doğrusu Sayın Başkan da girmedi'' diye konuştu.

Erdoğan, İsrail'e yönelik Türkiye'nin tavrının aynen devam edeceği yönündeki kararlılığın bir kez daha dile getirildiğini vurgulayarak, ''İsrail, özür dilemedikçe, tazminat ödemedikçe, Gazze'ye ambargo kalkmadıkça bu işin normalleşmesi mümkün değil'' dedi.

''BU YANLIŞIN DÜZELTİLMESİ LAZIM''
Birleşmiş Milletlerin 1947 tarihinde 181 sayılı kararla Filistin'in devlet oluşunu kabul ettiğini anımsatan Erdoğan, o tarihten bugüne kesin bir adım atılmadığını, bunun da Filistin halkına karşı yapılmış bir yanlış olduğunu söyledi.

''Bu yanlışın düzeltilmesi lazım, şu anda Filistin yönetimi BM Güvenlik Konseyine önce gitmek suretiyle ikinci adımı atacaktır'' diyen Erdoğan, ''Bizler Filistin'in, ben 'yönetimi' demiyorum, 'devleti' diyorum her an yanlarında olacağız, kendilerinin şu andaki çalışmalarında zaten birlikte görüşmelerimiz, çalışmalarımız var, bu çalışmaları da süratle neticelendirmenin gayreti içerisinde olacağız. Temenni ederim ki bu sürece Amerika da gerekli olan desteğini verir'' diye konuştu.

''MÜZAKERE SÜRECİNİ SABOTE ETMEKTEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL''
Başbakan Erdoğan, Kıbrıs ile ilgili olarak da şunları kaydetti:

''Kıbrıs'taki bu İsrail ile Güney Kıbrıs yönetiminin petrol arama çılgınlığına girmesidir. Şu andaki, aslında Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs arasındaki müzakere sürecini sabote etmekten başka bir şey değildir. Kısa bir süre sonra aramızda Yunanistan ile bizim Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Toplantımız var, adeta o toplantıyı da sabote etmeye yönelik bir adım. Bir defa burada atılacak adım, petrol noktasında, zenginlikler noktasında... Kuzey Kıbrıs Türk halkının orada hakları vardır. Biz bir garantör ülke olarak oradaki Türklerin bu haklarını koruma noktasında elimizden gelen her türlü desteği vereceğimizi açıkladık. Konuyla ilgili olarak orada böyle bir aramanın içerisine bizler de yapacağımız anlaşmayla, ki bu akşam ya da yarın bu anlaşmayı yapabiliriz, görüşmeyi arkadaşlar tamamladılar. Orada bu aramanın içerisine biz de gireceğiz, şu anda da zaten bölgede hücum botlarımız, firkateynlerimiz de orada dolaşıyorlar. Oradaki bu çalışmalar için hazırlıkları arkadaşlar yapıyorlar. Türk araştırma gemisi de süratle bölgeye gönderilecektir.''

Başbakan Erdoğan, Somali ile ilgili konunun da ABD Başkanı Obama ile görüşmede gündeme getirildiğini belirterek, Obama'nın da konuşmasında gündemlerinde bu konunun olduğunu ifade ettiğini söyledi. Somali halkına birlikte destek vermenin ve yapılacak yardımların daha da artmasını sağlamanın isabetli olacağını ifade ettiklerini bildirdi.

Kanun hükmünde kararnameyle dini azınlıklara gayrımenkullerinin verilmesinden dolayı Obama'nın kendilerine teşekkür ettiğini belirten Erdoğan, ''Memnuniyetlerini ifade ettiler ve toplantımız gayet güzel bir hava içerisinde sonuçlanmış oldu'' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'e yönelik olarak, ''Biz ılımlı yaklaşımlar gösterdik, ama en sonunda gördük... Özrü elli türlü kılıfa soktular, üzüntüyü farklı kalıplara soktular, Gazze'ye abluka meselesini yine aynı şekilde... Bizim böyle bir şeyi kabul etmemiz mümkün değil'' dedi.

Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesinin ardından konakladığı Peninsula Otel'de basın toplantısı düzenledi.

ABD'nin İsrail ile ilgili konuda Türkiye'ye ''bunu yapmayın'' deme durumunda olmadığını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

''Çünkü haklılığımız biliyorlar. Filistin meselesinde de BM kararı ve geçen gün yaptığı konuşmayı kendilerine hatırlattım. 'Orada Sudan'daki gibi bir anlaşma süreci olsaydı' yaklaşımını ortaya koydular. Sudan'a yapılan baskı, İsrail'e yapılmadı. Aynı yaptırım, baskı İsrail'e yapılmış olsa burada bir neticeye bağlanabilir. Örneğin ben, Olmert dönemini hatırlattım. Olmert ile görüşüyorduk, uluslararası görüşmelerimiz, toplantılarımız olsun, telefonla irtibatlarımız olsun... Sık sık Ali Bey'in dışişleri bakanı olarak görüşmeleri olsun... O dönemde bu tür münasebetlerimiz vardı. Hatta onlar, Suriye ile olan şeylerde 1968 sınırlarını kabul noktasına gelmişlerdi, böyle bir imkanı yakalamıştık. Şu anda bırakın bunları konuşmayı, bir araya gelme şansı yok, öyle bir arzuları yok zaten. Dolaylı yollardan bazı talepleri oldu, bazı adımlar atıldı. Biz ılımlı yaklaşımlar gösterdik, ama en sonunda gördük... Özrü elli türlü kılıfa soktular, üzüntüyü farklı kalıplara soktular, Gazze'ye abluka meselesini yine aynı şekilde... Bizim böyle bir şeyi kabul etmemiz mümkün değil.''

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin ''Türkiye, Ortadoğu'da yeni bir ara bulucu mu olacak'' sorusuna da ''Doğmamış çocuğa don biçilmez. Bakalım ne olacak? Bir görelim. Ondan sonra o husustaki adımımızı atarız, kararımızı veririz'' yanıtını verdi.

SİİRT'TEKİ SALDIRI
Erdoğan, Siirt'teki terör saldırısına ilişkin soru üzerine şu bilgileri verdi:

''Arkadaşlarımdan gerekli bilgiyi aldım. Arkadaşlarımın bana verdiği bilgi roketatarlı saldırı şeklinde değil, tarama şeklinde. Ondan sonra el bombası şeklinde bir şeyden bahsettiler. 6 tane bayan, 4 tanesi rahmetli oldu. Bir tanesinin durumu ağır, bir tanesinin Siirt'te ameliyat edildiği hususunda bilgiler geldi. Bu 6 bayanın da aslında Siirt'in eşrafından ailelere mensup oldukları ve ölen teröristin de aslında aranan bu teröristlerin içerisinde de artık elebaşı mı diyelim veya teröristlerin ileri gelenlerinden mi diyelim birisi olduğu istihbaratıydı. Şu anda orada bayanlarla ilgili adli tıp incelemeleri yapıldığını arkadaşlarımız söylediler. Gelişmelere göre de bizi tekrar bilgilendirecekler. Teröristlerden ayrıca bir tanenin de yaralı olduğunu söylediler. Son durum bu. Bu olayın olduğu yer, Polis Kolejinin olduğu bölge, tabii Polis Kolejinin olduğu bölgeden gelen bu araçla ilgili karanlık bir anda, artık bu farklı bir şekilde mi değerlendirildi, nasıl oldu bunu bilemiyoruz. Artık onu daha sonra değerlendirme neticesinde arkadaşlarımız bize rapor edecekler.''

Amerika'nın Kuzey Irak'tan çekilmesini ilişkin bir soru üzerine de Erdoğan, ''Daha şu anda çekilmediler. Onların talebinden çok bizim talebimiz olacak. Bizim talebimiz de çekilirken ellerindeki silahları ne yapacağı hususudur. Bu taleplerimizi de zaten kendilerine bildirdik.''

Terör örgütü PKK'ya yönelik bir soru üzerine Erdoğan, ''PKK ile mücadeleye yönelik ABD'ye verilen bir talepler listesi'' bulunduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadelede kullanılacak predatorlar noktasında sıkıntı olmayacağını belirterek, ''Anlık istihbarat paylaşımı konusunda da sıkıntı yok'' dedi.

Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesinin ardından konakladığı Peninsula Otel'de basın toplantısı düzenledi.

Bir gazetecinin predatorlere ilişkin sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, ''Predatorlar noktasında öyle zannediyorum ki sıkıntı olmayacak. Predatorlar hususunu çözmeye çalışacak'' diye konuştu.

Predatorların satın alınabileceğini ya da kiralanabileceğini belirten Erdoğan, ''Zaten daha önce kendilerine bununla ilgili metinleri vermiştik. Yaklaşım olumlu. Anlık istihbarat paylaşımı konusunda da zaten sıkıntı yok'' değerlendirmesinde bulundu.

''ANLIK İSTİHBARAT PAYLAŞIMI KONUSUNDA DA SIKINTI YOK''
Suriye ile ilişkiler konusundaki bir soruyu yanıtlarken Erdoğan, şöyle konuştu:

''Suriye ile ilgili konuda kendilerinin şu anda başlamış yaptırımları var. Bizim yaptırımlarımız neler olabilir, bu konuda dışişleri bakanlarımız müşterek bir çalışmanın içerisine girecekler ve bu çalışmalarla Suriye'deki yaptırımların tarzı şekli ne ise Libya gibi olmayabilir, her türlü yaptırım ülkesine, insanına, demografik yapısına göre değişik olacaktır. Dolayısıyla Suriye'ninki de daha farklı olacaktır. Bizim ön hazırlıklarımız bu noktada var, ama bu ön hazırlıklarımızı Amerika'nın hazırlıklarıyla değerlendirmek suretiyle onların yaklaşımı nedir, Dışişleri bakanlarımızın çalışması neticesinde biz de bir adım atacağız.''

''ŞU ANDA YOK''
Başbakan Erdoğan, ''Güney Kıbrıs konusunda askeri seçenek masada var mı'' sorusuna, ''Şu anda yok'' yanıtını verdi.

''Kıbrıs konusunda biz onlarınkini mi durduracağız, kendi aramamızı mı yapacağız'' sorusu üzerine Erdoğan, ''Hayır, biz de kendi aramamızı yapıyoruz'' dedi.

Erdoğan, ''Mavi Marmara ile ilgili haklılığımızı teyit ediyorlar. Bu bize destek oldukları anlamına mı geliyor'' sorusunu, ''Şu ana kadar biz yasal desteklerini görmedik, sadece burada fiili olarak haklılığımızı bugüne kadar hep söylediler zaten, ama biz yasal zeminde de destek olabilecek yaklaşımları bekliyoruz'' diye yanıtladı.

''ONU DÜZELTTİLER''
Malatya'ya kurulması planlanan radara ilişkin soru üzerine ''Burada hangi ülkenin radarı olduğu değil, bu radar kimin emrinde kullanılacak, kimlerle kullanılacak... Şu anda Libya'da uçan uçaklar, değişik ülkelerin, NATO üyesi ülkelerin uçakları. Kimin programı çerçevesinde bunlar hareket ediyor? NATO'nun. Komuta, her şey, A'dan Z'ye orada, ama uçaklar değişik ülkelerin. Burada da bu işin faturasını, bedelini Amerika öder veya bir başkası öder, bu bizi ilgilendirmiyor, ama burası artık NATO'nun bir üssüdür ve bu komuta kademesi içerisinde bizim de generalimiz bulunacak ve beraberce oranın yönetimini temin edecekler'' diye konuştu.

Bir gazetecinin ''Geçtiğimiz günlerde gazetelerde haber çıktı. Pentagon muhabirlerine yapılan bilgilendirmede, bu radarın İsrail'e bilgi vereceği söyleniyor'' şeklindeki hatırlatması üzerine ''Onu düzelttiler ve onunla ilgili açıklama da yapacaklar'' karşılığını verdi.


AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler