YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan haklı çıktı, darbeyi itiraf ettiler!
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ardından WSJ'ye konuşan analistler de Mısır'daki darbenin arkasında İsrail'in olduğunu işaret etti.
Erdoğan haklı çıktı, darbeyi itiraf ettiler!
22 Ağustos 2013 / 12:02 Güncelleme: 22 Ağustos 2013 / 12:19

Gazete haberinde, 'İsrailli bürokrat Baskin bir konuşmasında Mısır'daki İslami hükümette artık yenilik yapılması gerektiğini söyleyerek, darbeye atıfta bulunmuştur' deniliyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Mısır'daki darbenin arkasında İsrail var' sözlerinin yankısı sürerken Wall Street Journal gazetesinin siyasi analistlere yaptırdığı araştırmada da olağan şüpheli olarak İsrail öne çıktı. ABD'nin ünlü gazetesi, Mısır'daki darbesi ile ilgili olarak siyasi analistlerle yaptığı araştırmasında darbe ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Gazetede yer alan haberde, darbenin İsrail'in kendi sınırlarını korumak, kendisine yakın bölgede İslami düşünce sisteminin yok edilmesini istemesi ve bu sebeple de Mursi yönetiminin düşürülmesini istediği yer aldı. Ayrıca sıcak bölgede, Mursi ile Gazze yönetiminin ilişkilerinden rahatsız olan İsrail'in, Mursi yönetimini kendine tehdit olarak gördüğü belirtildi.

Ana faktör Tel Aviv

Gazetede geçen haberde, İsrail-Filistin Merkezi Müdürü Garshon Baskin'in darbe gerçekleşmeden önce yaptığı bir konuşmasında, 'Mısır'da, İslami ağırlıklı siyasi uygulamaya başlayan ülkede artık yenilik yapılması gerektiğini söyleyerek darbeye atıfta bulunulmuştur' deniliyor.

Baskin'in bu konuşması ise analistler tarafından İsrail'in, Mısır'ın önceki yönetiminden duyduğu rahatsızlık ve bunun değiştirilmesi için bir öneri olarak değerlendiriliyor. Diğer yandan gazetenin işaret ettiği bir nokta ise, 3 Temmuz tarihinden önce Sisi'nin Mursi'ye verdiği istifa isteği süresinin, gerçekte ABD yetkililerinin isteği olduğu Sisi'nin de bunu uyguladığı belirtiliyor.

Batı'nın emir kulları

Wall Street Journal'In değindiği bir nokta ise, Suudi Arabistan ve BAE'nin darbeden sonra milyonlarca dolar hibe etmesinin, gerçekte Sisi'nin darbe ödülü olarak belirtilmiş olup, bu miktarların darbeden önce belirtilen fiyatlar şeklinde açıklanmıştır. Ayrıca gazetede, İsrail ve ABD'li yetkililerin, Suudi Arabistan ve BAE'ne, Sisi'yi ikna etmeleri için girişimde bulunduğu belirtiliyor. Analistler, ABD ve İsrail'in konuyla ilgili yüksek sesle konuşmamasının da kendilerinin bu görüşlerini desteklediğini belirtiyorlar.

Kan donduran ifadeler

Mısırlı bir general Le Monde'a yaptığı açıklamada 530 İhvan yöneticisinin öldürülmesi gerektiğini söyledi. Mısır'da darbeyi geçekleştiren Genelkurmay Başkanı Abdulfettah El Sisi'nin generallerinden Amr, 530 üst düzey Müslüman Kardeşler liderinin öldürülmesi, 3 milyon İhvan üyesininin de tutuklanması gerektiğini söyledi. Mısırlı General Amr, Kahire'nin batısındaki Nasr City'de Fransız Le Monde gazetesine verdiği röportajda yeni katliamların yapılabileceğini ima etti. Serge Michel imzalı haberde Mısırlı General Amr, 'Hepsini tasfiye etmek altı ayımızı alır. Bu sorun değil, 1990'lı yıllarda yapmıştık bunu. Ben yöneticilerini öldürmek gerektiğini söylüyorum, yani 30 üst düzey sorumlu ve 500 alt yönetici. O zaman diğerleri evlerine dönecek. Her halükarda, bugün para aldıkları için eylem yapıyorlar' diye konuştu.

Yeni Şafak

Etiketler: , , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler