YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: '2030 yılına kadar yol haritamızı belirledik'
Paris'te düzenlenen 21. Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Küresel iklim değişikliği ile mücadelede 2030 yılına kadar yol haritamızı belirledik" dedi.
Erdoğan: '2030 yılına kadar yol haritamızı belirledik'
30 Kasım 2015 / 17:00 Güncelleme: 30 Kasım 2015 / 17:53

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Paris'te mutabakata varabilmek için öncelikle kesinleştirilmesi gereken husus, farklılaşma konusudur. Sözleşmenin, ortak fakat farklılaştırılmış sorumluluklar ilkesinin muhafaza edilmesi gerekiyor. Paris Anlaşması, sözleşmenin eklerinden bağımsız, gerçekçi ve esnek bir sistem getirmelidir" dedi.

Erdoğan, Le Bourget Fuar Merkezindeki 21. Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı'nda (COP21) yaptığı konuşmaya, Paris'teki terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerine, Fransa hükümetine ve halkına başsağlığı dileklerini ileterek başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu zor dönemde böyle tarihi bir organizasyona ev sahipliği yapan Fransız dostlarımıza misafirperverliklerinden dolayı şükranlarımı ifade ediyorum" diye konuştu.

Uluslararası toplumun iklim değişikliğiyle mücadelede yeni bir dönemin eşiğinde olduğunu vurgulayan Erdoğan, küresel sıcaklık artışının 2 santigrat derecenin altında tutulması için 2020 sonrası dönemde güçlü bir rejime ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. 180'den fazla ülkenin ulusal niyet beyanlarını sunmalarının çok değerli bir duruş olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu iradenin karşısında temel sorumluluğumuz adil, etkin, kapsayıcı bir anlaşmanın altına imza atmaktır" dedi.

Türkiye'nin, bu bilinçle, küresel iklim değişikliğiyle mücadelede 2030 yılı yol haritasını belirlediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Hızla gelişen bir ekonomi olarak emisyon artışında, 2030 yılına kadar yüzde 21'e kadar bir artıştan azaltım sağlamayı hedefliyoruz. Bu doğrultudaki çabalarımız, imkanlarımız ve alacağımız uluslararası destekler ölçüsünde artarak devam edecektir. Dönem başkanlığını yaptığımız G20'nin Antalya Zirvesi'nden de Paris'e yapıcı bir mesaj gönderdik. Önümüzdeki iki haftalık sürede, müzakereleri başarıyla sonuçlandırmak için hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız.

Paris'te mutabakata varabilmek için öncelikle kesinleştirilmesi gereken husus, farklılaşma konusudur. Sözleşmenin, ortak fakat farklılaştırılmış sorumluluklar ilkesinin muhafaza edilmesi gerekiyor. Paris Anlaşması, sözleşmenin eklerinden bağımsız, gerçekçi ve esnek bir sistem getirmelidir. Paris Anlaşması'nda dengenin sağlanması amacıyla azaltım ve uyum konuları eşit düzeyde ele alınmalı, sağlanacak desteklerle de uygulama güçlendirilmelidir. Bu konuda asıl sorumluluğu, gelişmiş ülkeler üstlenmelidir. Kaliteli altyapı projelerinin hayata geçirilmesi, iklim değişikliğiyle ortak mücadelemize yardımcı olacaktır."

BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi'ne taraf ülkelerin, 12. Taraflar Konferansı için ekim ayında Ankara'da bir araya geldiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'da varılan sonuçların 21. Taraflar Konferansı'nı da yakından ilgilendirdiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan kararların ülkeler ve tüm dünya için hayırlı olmasını dileyerek konuşmasını tamamladı.

Bu arada, Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşma yapacağı salona geçerken Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ayaküstü sohbet etti. "Görüşmek üzere" diyerek ayrılan Erdoğan ve Merkel, bugün ikili görüşmede bir araya gelecek.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler