YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Enkaz altından sms gönderdi
Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'i dün vuran 7 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 100 binlerle ifade ediliyor.
Enkaz altından sms gönderdi
13 Ocak 2010 / 22:11 Güncelleme: 13 Ocak 2010 / 22:11

Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'i yerle bir eden depremde enkaz altında kalan bir Kanadalı, ülkesinin Dışişleri Bakanlığı'na SMS göndererek yardım istedi.

Kanada Dışişleri Bakanı Lawrence Cannon, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir binanın enkazı altında mahsur kalan Kanadalıdan SMS aldıklarını ve bu kişinin tam nerede olduğunu bildiklerini belirtirken, yardım isteyenin kimliği konusunda bilgi vermedi.

Cannon, Kanada'nın Haiti Büyükelçiliği görevlilerinden enkaz altında mahsur kalan Kanada vatandaşıyla ilgilenmelerini ve mümkün olan en kısa sürede yardım gelmesini sağlamalarını istediklerini kaydetti.

Kanada Dışişleri Bakanlığı'nın tahminine göre, Haiti'de şu anda 6 bin civarında Kanadalı bulunuyor.

Kanada, başkent Port-au-Prince'e aralarında doktorların da bulunduğu 20 kişiden oluşan bir arama-kurtarma ekibini bu geceyarısı, daha sonra da 200 kişilik büyük bir yardım ekibi göndereceğini bildirdi.

Bu arada, Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon), Haiti'ye yardım gemileri ve kurtarma ekipleriyle uzmanlar göndermeye başladı. Dev bir uçak gemisi de yarın Haiti açıklarında olacak.

Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da Asya ülkelerini kapsayan gezisini kısa kesecek.

Şili de, Haiti'ye 15 ton gıda ve tıbbi yardımın yanı sıra arama kurtarma ve sağlık uzmanlarından oluşan büyük bir ekip gönderecek.

Fransa, başkent Port-au-Prince'de depremin ardından bağlantı kurulamayan 50 kadar Fransız vatandaşının aranmasına devam edildiğini bildirdi.

100 BİNDEN FAZLA ÖLÜ VAR

Haiti Başbakanı Jean Max Bellerive, Amerikan CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, ülkesini vuran şiddetli depremin 100 binden fazla insanın ölümüne yol açmasından endişe ettiğini söyledi.

Korkunç depremde ölenlerin sayısını kesin olarak tahmin etmenin zor olduğunu söyleyen Başbakan Bellerive, ''Öyle çok bina, öyle çok inşaat yıkıldı ki, içindekilerle birlikte ölenlerin sayısının 100 binin üzerinde olduğunu düşünüyorum'' dedi.

Bu tahmininin doğru olmamasını umduğunu, insanların yerel saatle 17.00'ye doğru meydana gelen 7 büyüklüğündeki bu depremde dışarı çıkacak zamanları olmasını ümit ettiğini söyleyen Bellerive, ''Ama öyle çok ev, öyle çok mahalle yıkıldı ki, bazı mahallelerde bir tane insan bile görünmüyor, bu insanların nerede olduklarını bilmiyorum'' diye konuştu.

Öte yandan, depremde ülkenin en büyük cezaevinin de çöktüğü ve birçok mahkumun kaçtığı bildirildi.

Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri, başkent Port-au-Prince'te yıkılan cezaevinden bazı mahkumların kaçtığına ilişkin haberlerin kendilerine ulaştığını açıkladı.


-ULUSLARARASI YARDIMLAR-

Dünyanın batı yarısının en fakir ülkesi olan Haiti'ye depremin ardından uluslararası camiadan acil yardım yağmaya başladı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Bryan Whitman, Haiti'ye acil insani yardım sağlamak için askeri olanaklarını seferber etmeye hazırlandıklarını bildirdi. Ne tip yardım yapılabileceğini araştırdıklarını söyleyen Whitman, Amerikan gemilerinin şu anda bölgede bulunduğunu ve bir Amerikan askeri uçağının da yerdeki durumu değerlendirmek için Haiti semalarında uçtuğunu belirtti.

BM, acil yardım fonundan 10 milyon dolar, Kanada 5 milyon dolar, Avrupa Komisyonu 4.5 milyon dolar, İspanya 4.5 milyon doların yanı sıra 3 yardım uçağı ve 100 tonluk acil yardım malzemesi, Hollanda 3 milyon doların yanı sıra 60 kişilik arama-kurtarma ekibi, Almanya 2.17 milyon dolar ve acil yardım ekibi, Çin 1 milyon dolar, birçok ülke de ekip ve malzeme göndereceğini açıkladı.

Küba, Haiti'de görev yapan 400 kadar Kübalıdan ölen olmadığını bildirdi. aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler