YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Endonezya'da yeni hükümet göreve başladı
Endonezya'da yeni hükümet göreve başladı
27 Ekim 2014 13:00
Endonezya'da Cumhurbaşkanı Joko Widodo'nun açıkladığı yeni bakanlar kurulu, yemin ederek göreve başladı.

Cumhurbaşkanlığı görevini geçen hafta devralan Joko Widodo (Jokowi), dün yardımcısı Yusuf Kalla ile yeni kabineyi açıklamasının ardından, 34 yeni bakan cumhurbaşkanlığı binasında ilk toplantısını yaptı.

Cumhurbaşkanlığı binası önünde biraraya gelen 34 bakan, Joko Widodo ve yardımcısı Yusuf Kalla ile basına poz verdi. Daha sonra binaya giren bakanlar ve cumhurbaşkanı, düzenlenen törende, ellerinde Kur'an-ı Kerim'le yemin etti.

Yemin töreninde konuşan Joko Widodo, "Ülkemiz için daha güzel şeyler yapmak için buradayız ve yemin ettik. Kendi başımıza hiçbir şey olduğumu unutmamalıyız. Egolarımıza hakim olmalıyız. Biz bir takımız. Bu birlikte çalışma ruhu ve sinerjisini her zaman canlı tutmalıyız ancak o zaman başarı gelecektir" dedi.

Törenin ardından tüm bakanlar makamlarına giderek görevlerine resmen başladı.

Cumhurbaşkanı Joko Widodo ve yardımcısı Yusuf Kalla tarafından açıklanan yeni kabinede, ülke tarihinde ilkler yaşanmıştı.

Yeni kabineyle Endonezya'da ilk defa bir kadın Dışişleri Bakanı olarak görev alırken, yeni kabinede daha fazla kadın görev yapacağı açıklanmıştı. Yeni hükümette 8 kadın bakana yer verilmişti.

Yeni bakanlar kurulunda, Retno Marsudi Dışişleri Bakanı, Bambang Brodjonegoro Maliye Bakanı, Sofyan Djalil de Ekononomi Bakanı olarak görev yapacak.

Cumhurbaşkanı Joko Widodo, kabine üyelerini, Endonezya Yolsuzlukla Mücadele Kurumu ile toplantılar yaparak seçmişti. Cumhurbaşkanı bu durumu, daha temiz, yolsuzluk yapılmayan bir hükümet kurmak istediği için seçici davrandığını belirterek açıklamıştı.

Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları açıklandığında da Joko Widodo'nun rakibi olan Prabowo Subianto, seçimde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla anaysa mahkemesine başvuruda bulunmuştu. Bir hafta süren davada Prabowo'nun iddiası haksız bulunarak, Joko Widodo'nun seçimi kazandığı ilan edilmişti.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler