YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Endonezya'da askeri uçak düştü: 78 kişi öldü
Kazada ölü sayısının artmasından endişe edildiği bildirildi
Endonezya'da askeri uçak düştü: 78 kişi öldü
20 Mayıs 2009 / 10:04 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Endonezya'da 11 personel ve 99 yolcu taşıyan bir askeri uçak düştü. Hava Kuvvetleri'nden bir yetkili, ölü sayısının 78 olduğunu ve sayının artmasından endişe ettiklerini söyledi.


Hava Kuvvetleri sözcüsü Bambang Soelistyo, başkent Cakarta'dan kalkan Hercules tipi uçağın güzergahı doğrultusunda Java adasının doğu kesimine giderken düştüğünü belirterek, kayıplarla ilgili henüz bilgi bulunmadığını söyledi.


Uçağın, ülkenin kurulduğu 5 adanın en büyüğü olan ve başkent Cakarta'nın da bulunduğu Java adasının doğu kesimindeki Madiun bölgesinde düştüğü bildirildi.


Ülkedeki televizyon kanallarından Metro TV ise yerel yetkililere dayandırarak verdiği haberde, uçağın evlerin üstüne düştüğünü ve düştüğü yerde bulunan iki veya daha fazla kişinin ölümüne neden olduğunu bildirdi.


Haberde, uçağın tamamen parçalandığı, sadece kuyruk bölümünün sağlam kaldığı da ifade edildi.


Kazada ölü sayısının fazla olmasından endişe ediliyor.


İLK BİLGİLERE GÖRE EN AZ 68 ÖLÜ


Endonezya'nın Java adasının doğusunda bu sabah düşen uçakta şimdiye kadar 68 kişinin öldüğünün belirlendiği bildirildi.


Hava Kuvvetleri'nin adı açıklanmayan bir yetkilisi, ölü sayısının 68 olduğunu ve bu sayının artmasından endişe ettiklerini söyledi.


Hava Kuvvetleri sözcüsü Bambang Sulistyo da düşen askeri uçakın rutin eğitim amaçlı uçuşlardan birini yaptığını ve Doğu Java bölgesindeki havaalanı yakınında düştüğünü belirterek, daha önce 13 personel ve 96 yolcu olduğu bildirilen uçaktaki personel ve yolcu sayısının da 112 olduğunu bildirdi.


Uçağın bölgedeki Geplak köyüne düşerek 4 evi yıktığı, daha sonra da yakındaki pirinç tarlasına kadar sürüklendiği kaydedildi.


Ülkenin ulusal haber ajansı Antara'nın daha önce verdiği bir haberde de Hava Kuvvetleri'nin elindeki C-130 Hercules tipi uçakları yoğun olarak kontrol etmeye başlayacağı duyurulmuştu.


Hava Kuvvetleri yetkilileri, geçen hafta yaptıkları açıklamada ciddi aksaklıklar nedeniyle bu uçaklarla ilgili kontrollere başlanacağını, halen Singapur'da olan 9 Hercules'in de bu çerçevede kontrol edilmekte olduğunu dile getirmişti.


ÖLÜ SAYISI 78'E ÇIKTI


Yaklaşık bir saat sonra Endonezya hava kuvvetleri sözcüsü Bambang Soelistyo, Doğu Java'da meydana gelen askeri C-130 Herkül nakliye uçağının kazasında can kaybı sayısının 78'e yükseldiğini açıkladı.


Sözcü Bambang Soelistyo, yerel Elshinta radyosuna yaptığı açıklamada, toplam 11 mürettebat ile 99 yolcu taşıyan uçağın kaza nedenini araştırmak üzere hava kuvvetlerinin bir ekip oluşturacağını söyledi.


AA



DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler