YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Enbar ve Selahaddin'de çatışma: 36 ölü
Enbar ve Selahaddin'de çatışma: 36 ölü
13 Temmuz 2014 14:44
Irak'ın ın Enbar ve Selahaddin vilayetlerinde IŞİD örgütü öncülüğündeki silahlı gruplarla girilen silahlı çatışmalarda, 26 IŞİD militanı, 8 asker ve 2 aşiret mensubu hayatını kaybetti.

Irak'ın Enbar vilayetinin Hadise ilçesinde ordu güçleriyle Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü öncülüğündeki silahlı gruplar arasında çıkan çatışmalarda, 28 kişinin öldüğü, 32 güvenlik görevlisinin yaralandığı bildirildi.

Hadise Kaymakamı Abdulhakim Muhammet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgedeki şiddetli çatışmaların 5 saat sürdüğünü söyledi. Çatışmalarda terör örgütü IŞİD militanı 20 kişi ve 8 askerin hayatını kaybettiği, 32 güvenlik görevlisinin yaralandığını belirten Muhammet, savaş uçaklarıyla desteklenen Irak ordu güçlerinin, IŞİD'i geri çekilmeye zorladığını dile getirdi.

Öte yandan yerel kaynaklar da Irak savaş uçaklarının Felluce'deki bombardımanında 7 kişinin öldüğünü ve 8 evin yıkıldığını ifade etti.

Ed-Duluiyye kasabasında çatışma

Bu arada, Irak’ın Ed-Duluiyye kasabasında terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile emniyet güçleri ve aşiret üyeleri arasında çıkan çatışmada 6 IŞİD militanı ve 2 aşiret mensubunun hayatını kaybettiği bildirildi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Selahaddin iline bağlı Beled ilçesinde yer alan Duluiyye kasabasını ele geçirmek isteyen IŞİD militanlarına emniyet güçleri ve aşiret mensuplarının karşı koyması üzerine çatışma çıktı. Çatışmada 6 IŞİD militanı ile 2 aşiret üyesi öldürüldü.

IŞİD’in, yardımları engellemek için Duluiyye’yi Beled’e bağlayan köprüyü patlayıcı yüklü kamyonla havaya uçurduğu belirtildi.

Duluiyye halkının, IŞİD’in yeniden saldırıya geçmesi ihtimaline karşı ordudan takviye birlikleri göndermesini talep ettiği kaydedildi.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı ülkede, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) başını çektiği silahlı gruplar, Musul, Tikrit, Bakuba ve Telafer kentlerinin yanı sıra El-Enbar'ın El-Kaim, Rave, Aneh, Ratbe ve Hadise ilçelerini ele geçirmiş, çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivil göç etmek zorunda kalmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler