YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
En genç ülke kan gölüne döndü!
Güney Sudan'ın Başkenti Cuba'da hükümet güçleri ile silahlı muhalif gruplar arasında çıkan çatışmalarda cuma gününden bu yana 269 kişi hayatını kaybetti.
En genç ülke kan gölüne döndü!
10 Temmuz 2016 / 18:00 Güncelleme: 10 Temmuz 2016 / 18:50

Güney Sudan'ın başkenti Cuba'da hükümete bağlı güvenlik güçleri ile silahlı muhalif gruplar arasında cuma günü başlayan ve kentin farklı bölgelerinde devam eden çatışmalarda 269 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Hastane kaynaklarından alınan bilgiye göre, Cuba'daki cumhurbaşkanlığı sarayı çevresinde isyancıların eski lideri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Riek Machar yanlısı askerler ile cumhurbaşkanlığı muhafızları arasında cuma günü başlayan çatışmalar, başkentin farklı bölgelerine yayıldı.

Çatışmalarda, 190'ı muhalif gruplar, 44'ü hükümete bağlı güçler ve 35'i sivil, 269 kişinin yaşamını yitirdiği aktarıldı.

Kent sakinlerinin, sıcak çatışmaların yaşandığı bölgelerden kaçarak Birleşmiş Milletler (BM) binaları ile kiliselere sığındığı ifade edildi.

Güney Sudan Savunma Bakanı Kuol Manyang Juuk, dün yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı muhafızları ile Machar yanlısı gruplar arasında cumhurbaşkanlığı sarayı çevresinde geçen cuma günü meydana gelen çatışmaların ardından bölgede sükunetin sağlandığını ifade etmiş, ölü ve yaralılara ilişkin bilgi vermemişti.

Görgü tanıkları, geçen cuma günü cumhurbaşkanlığı sarayı çevresinde başlayan silahlı çatışmanın yaklaşık yarım saat devam ettiğini aktarmış, bazı medya kaynaklarında yer alan haberlerde, söz konusu olaylar, bağımsızlık günü arifesinde "askeri darbe teşebbüsü" şeklinde değerlendirilmişti.

Ülkede uzun süre devam eden iç savaşın sona ermesi için Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da, Afrika Birliği ve Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi'nin (IGAD) gözetiminde Ağustos 2015'te gerçekleşen barış görüşmelerinde, hükümet ile silahlı muhalif gruplar, "tartışmalı tüm tarafların katılımıyla 3 yıl süreli geçici bir hükümetin kurulmasının ardından genel seçimlere gidilmesini" öngören anlaşmayı imzalanmıştı.

Güney Sudan, 2005'te varılan barış anlaşması gereği, 2011'de yapılan referandumda halkın yüzde 98'inin oyuyla Sudan'dan ayrılmış, 9 Temmuz 2011'i bağımsızlık günü ilan etmişti.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler