YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
En büyük tehdit orman yangınları ve ağaç kesimleri
En büyük tehdit orman yangınları ve ağaç kesimleri
05 Ağustos 2008 19:27
En büyük tehdit orman yangınları ve ağaç kesimleri

Kapsamlı bir araştırma dünyadaki maymun türlerinin yüzde 48'inin yok olma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koydu.


Soyu tükenen canlı türleriyle ilgili çalışmalar yürüten bir örgüt tarafından hazırlanan rapora göre, genel adıyla primatlar olarak da tanımlanan bu türlerin karşı karşıya olduğu en büyük tehdit ise içinde yaşadıkları tropik ormanların yangın ya da kesimlerle yok olması.


IUCN Red List of Threatened Species (Soyu Tükenmekte Olan Türler Listesi) adlı örgüt dünya çapında memeli hayvanlarla ilgili yapılan bu en kapsamlı araştırmanın ayrıntılı sonuçlarını Ekim ayında açıklayacak.


Primatları tehdit eden diğer faktörlerin başında ise yenmek üzere insanlar tarafından avlanmaları geliyor.


Yüzlerce uzmanın katkıda bulunduğu araştırma dünya çapında varlığı bilinen 634 tür ve alt türden yüzde 11'inin yokolmanın eşiğinde, yüzde 22'sinin tehdit altında, yüzde 15'inin ise tehlike sınırında olduğunu ortaya koydu.


Asya primatların durumunun en kötü olduğu kıta. Türlerin yüzde 71'inin yokolma tehdidiyle karşı karşıya olduğu saptandı. Tehlikedeki türlerin en çok yaşadığı beş ülke de yine Asya kıtasında.


IUCN yetkilileri bu araştırmanın şu ana kadar herhangi bir canlı türüyle ilgili en karamsar bulgulara ulaştığına dikkat çekiyorlar.


Örgütün Türler Programı'nın Başkan Yardımcısı Christophe Vie, "Bunlar yaşam süresi uzun hayvanlar, dolayısıyla yok olma sürecini tersine çevirmek de zor oluyor" diyor. BBC

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler