YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emniyet müdürü idam edilecek
Emniyet müdürü idam edilecek
14 Nisan 2010 17:10
Rüşvet alıp harem kuran emniyet müdürü idama mahkum edildi

Çin'in güneybatısındaki Çongçing kentinin emniyet müdürü, büyük çaplı yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle idam cezasına çarptırıldı.

Çin devletinin haber ajansı Şinhua'nın (Yeni Çin) bildirdiğine göre, Çongçing Halk Mahkemesi, 55 yaşındaki emniyet müdürü Vın Çiang'ı, yolsuzluk ve rüşvetle servet edinme suçundan idama mahkum etti.

Vın'ın toplam 16 milyon yüen (2,4 milyon dolar) rüşvet aldığı, bununla villalar edindiği, en az 14 kadınla evlilik dışı ilişki yaşadığı belirtildi. Vın'ın özellikle Çongçing Belediyesi Adliye Dairesi Başkanı olarak görev yaparken rüşvet aldığı kaydedildi.

Vın'ın, Çongçing'in yeraltı dünyasında "Ana" lakabıyla anılan, çok sayıda kumarhane işleten baldızı Şie Sayping'in gangsterleri korumasına devlet desteği sağladığı ifade edildi.

Bu arada Şie Sayping çete üyelerini korumaktan 18 yıl, emniyet müdürünün eşi de aynı suçtan 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı.


-İNTERNETTE BATAKLIK AĞI-


Çongçing kentinde 14'ü yüksek devlet yetkilisi, 3 bin kişi "mafya" tarzı çalışan gangsterlerle işbirliğinden tutuklandı. İnternetin ise memur ve polis yetkilileri ile çete üyeleri arasındaki yasa dışı irtibatlarda sık sık kullanıldığı ortaya çıkarıldı.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Çongçing Başkanı Bo Şilai, "Büyük bataklıkta baktığımız zor davaların sayısı 500-600'ü buluyor" dedi.

Çin'i 61 yıldır yöneten ÇKP'nin savaştığı "6 büyük kötülük"ün başında rüşvet geliyor. Rüşveti kumar, uyuşturucu, fuhuş, hırsızlık ve batıl inanç izliyor. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler