YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elçilerimizi tanıyalım
Elçilerimizi tanıyalım
Elçilerimizi tanıyalım
20 Nisan 2008 / 11:13 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Dışişleri'nin son kararnamesiyle 17 diplomat ilk kez 'büyükelçi' unvanını kazandı. Yaş ortalaması 51 olan kararnamedeki büyükelçilerden 3'ü kadın. Elçilerimizi tanıyalım:


Yeni büyükelçiler arasında en kalabalık grubu sekiz kişi ile Mülkiyeliler (Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi) oluşturuyor. Lise mezuniyeti itibarıyla da TED Ankara Koleji çıkışlılar beş büyükelçiyle en kalabalık grup durumunda. TED’i İstanbul Saint Joseph Lisesi izliyor. İşte Türkiye’nin yeni büyükelçileri:


ROMANYA


Ayşe Sinirlioğlu


1956, Nevşehir doğumlu. İstanbul Levent Lisesi ve Marmara İktisadi Ticari İlimler mezunu. Boğaziçi’nde doktora yaptı. Bakanlığa 1984’te girdi. Halep, Rotterdam, New York (BM), Cenevre (BM) ve Amman’da görev yaptı. İngilizce biliyor. Son iki yıldır merkezde İkili Ekonomik İşler Genel Müdür Yardımcılığı yapıyordu. Evli, iki çocuklu. (Eşi de diplomat)


ETYOPYA


Ali Rıza Çolak


1956, Ankara doğumlu. TED Ankara Koleji ve Mülkiye mezunu. Bakanlığa 1979 yılında girdi. Oslo, Pekin, Tokyo, Houston, Lizbon’da görev yaptı, Frankfurt Başkonsolosu oldu. Son iki yıldır merkezde Konsoloslok İşleri Genel Müdür Yardımcısı’ydı. İngilizce biliyor. Evli, bir çocuklu.


CEZAYİR


Ahmet Necati Bigalı


1956, İzmir doğumlu. İstanbul Saint-Joseph Lisesi ve İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Bakanlığa 1983’te girdi. 1993’te Londra, Tahran, Atina, Aşkabad ve Lefkoşa gibi dış görevlerde bulundu, Brüksel Başkonsolosluğu yaptı. Son iki yıldır merkezde Personel Dairesi Başkanı’ydı. Fransızca ve İngilizce biliyor. Evli, iki çocuklu.


BANGLADEŞ


Şakir Torunlar


1960, Mersin doğumlu. TED Ankara Koleji ve Mülkiye mezunu. Bakanlığa 1983’te girdi. Brüksel, Trablus, Londra, Gümülcine, Bağdat, Atina gibi dış görevlerde bulundu. Son iki yıldır merkezde Güvenlik İşleri Genel Müdürü olarak görev yapmaktaydı. İngilizce ve Fransızca biliyor. Evli, bir çocuklu.


AZERBAYCAN


Hulusi Kılıç


1956, Tokat doğumlu. Reşadiye Lisesi ve Strasbourg Üniversitesi mezunu.Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Bakanlığa 1975’te girdi. Cezayir, Sofya, Tiflis’te bulundu, Halep Başkonsolosluğu yaptı. Son üç yıldır merkezde Protokol Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Fransızca ve İngilizce biliyor. Evli, bir çocuklu.


LÜKSEMBURG


Ayşe Asya


1956, Ankara doğumlu. TED Ankara Koleji ve Mülkiye mezunu. Bakanlığa girdi. Frankfurt, Halep, Belgrad, NATO gibi dış görevlerde bulundu. Son iki yıldır Türkiye’nin Viyana’daki BM Ofisi Nezdindeki Temsilciliğinde Elçi unvanıyla Daimi Delege Yardımcısı olarak görev yapmaktaydı. İngilizce biliyor. Evli, bir çocuklu.


TÜRKMENİSTAN


Hüseyin Avni Bıçaklı


1959, Isparta Gelendost doğumlu. Afyon Lisesi ve Mülkiye mezunu. Aynı üniversitede uluslararası ilişkiler doktorası yaptı. Bakanlığa 1982’de girdi. Zürih, Tel Aviv, Dublin, Bükreş’te görev yaptı, Kudüs Başkonsolosluğu görevinde bulundu. Son üç yıldır merkezde Çok Taraflı Kültürel İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyordu. İngilizce biliyor. Evli, iki çocuklu.


HİNDİSTAN


Levent Bilman


1961, Çanakkale doğumlu. Adana Borsa Lisesi ve Mülkiye mezunu. Bakanlığa 1984’te girdi. Varşova, Tel Aviv, Roma, BM (New York) gibi dış görevlerde bulundu.


Son iki yıldır Dışişleri Sözcüsü olarak görev yapıyordu. İngilizce biliyor. Evli.


SENEGAL


Ali Savut


1954, İstanbul doğumlu. İstanbul Saint-Joseph Lisesi ve Bordeaux Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. Bakanlığa 1979’da girdi. New York Başkonsolosluğu, NATO Daimi Temsilciliği, Ottowa ve Paris’te görev yaptı. 2004’ten beri merkezde Batı Avrupa’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyordu. Fransızca ve İngilizce biliyor. Evli, iki çocuklu.


NİJERYA


Aykut Sezgin


1952, Söke doğumlu. İstanbul Atatürk Erkek Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi mezunu. Bakanlığa 1979’da girdi. Stockholm, Adisababa, Rotterdam, Washington ve Tahran’da bulundu. 2006’dan bu yana Melbourne Başkonsolosluğu görevini yürütmekteydi. İngilizce, Fransızca ve İtalyanca biliyor. Evli, bir çocuklu.


VİETNAM


Ateş Öktem


1951, Kütahya doğumlu. American Community Schools Lisesi ve Gazi Üniversitesi İktisadi Ticari İlimler Akademisi mezunu. Bakanlığa 1975 yılında girdi. Moskova, Helsinki, Şam, Bonn’da bulundu, Düsseldorf Başkonsolosluğu yaptı. Son iki yıldır TBMM Protokol ve Dış İlişkiler Müdürü olarak görev yapıyordu. İngilizce biliyor. Evli, bir çocuklu.


SLOVENYA


Ayşe Sezgin


1958, Ankara doğumlu. Üsküdar Amerikan Kız Lisesi ve Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler mezunu. Bakanlığa 1983’te girdi. Anvers, Musul, Lyon, Cenevre (BM), Paris ve Londra’da bulundu. Son iki yıldır merkezde AB Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyordu. İngilizce ve Fransızca biliyor. Evli, bir çocuklu. Eşi de diplomat.


MOĞOLİSTAN


Asım Arar


1955, İstanbul doğumlu. TED Ankara Koleji ve Grenoble Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. Aynı üniversiteden yüksek lisans derecesi var. Bakanlığa 1983’te girdi. Kinşasa, Paris, Cenevre (BM), Viyana (BM) gibi dış görevlerde bulundu. Son üç yıldır merkezde Çok Taraflı Ekonomik İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyordu. Fransızca ve İngilizce biliyor. Evli.


LÜBNAN


Serdar Kılıç


1958, Samsun doğumlu. TED Ankara Koleji ve Mülkiye mezunu. Bakanlığa 1984’te girdi, Kuveyt, Los Angeles, NATO gibi dış görevlerde bulundu. Son iki yıldır merkezde NATO Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyordu. İngilizce biliyor. Evli, bir çocuklu.


KONGO DEM.CUM.


Mehmet Özyıldız


1951, Bademli doğumlu. Ankara Fen Lisesi ve Mülkiye mezunu. Bakanlığa 1975’te girdi. Essen, Brezilya, Paris, Kahire gibi dış görevlerde bulundu. 2004’ten bu yana Brüksel Başkonsolosluğu görevini yürütüyordu. Fransızca, İngilizce, Almanca, İtalyanca, İspanyolca ve Portekizce biliyor. Evli, iki çocuklu.


KAZAKİSTAN


Atilla Günay


1960, İstanbul. Kadıköy Anadolu Lisesi ve Mülkiye mezunu. Bakanlığa 1983’te girdi. Roma, NATO, Kinşasa, Cenevde, Lahey, Atina gibi dış görevlerde bulundu. 2005’ten bu yana merkezde Siyaset Planlama Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyordu. İngilizce, Fransızca ve Almanca biliyor.


KENYA


Levent Şahinkaya


1959, İstanbul doğumlu. Saint-Joseph Lisesi ve Grenoble Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu. Bakanlığa 1984’te girdi. Dakar, Düseldorf, Strasbourg, Paris ve Bern gibi dış görevlerde bulundu. Son iki yıldır merkezde Uluslararası Siyasi Kuruluşlar Genel Müdür Yardımcılığı görevindeydi. Fransızca ve İngilizce biliyor. Evli, bir çocuklu.


Milliyet

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler