YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
El Nusra,  IŞİD politikasını açıkladı
El Nusra, IŞİD politikasını açıkladı
04 Haziran 2015 10:15
El Nusra lideri Ebu Muhammed El Culani, örgütlerinin IŞİD politikasını açıkladı. Suriye bölgesinden sorumlu Culani, IŞİD ile anlaşmalarının mümkün olmadığı belirtti ve çatışmaların devam edeceği sinyalini verdi.

El Nusra'nın lideri Ebu Muhammed El Culani,  El Nusra'nın IŞİD'e bakış açısıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

El Culani emirleri El Kaide'den aldıklarını belirten ve El Kaide lideri Eymen El-Zevahiri'nin Nusra'nın Suriye'deki mücadelesine yoğunlaşmaları emrini verdiğini açıkladı.

IŞİD ile savaşmaya hazır olduklarının altını çizen El Culani, "Şu an için, ya da önümüzdeki dönemde IŞİD’le Suriye’de bir barışa varmamız söz konusu değil. İnşallah tövbe ederler. Aksi takdirde onlarla savaşmaktan başka seçeneğimiz kalmayacak" ifadelerini kullandı.

"BAĞDADİ'NİN HALİFELİĞİ GAYRİ MEŞRU"

IŞİD'in gerçek anlamda Suriye rejimi ile savaşmadığını savunan El Culani, IŞİD lideri Bağdadi'nin ilan ettiği halifeliğin de gayri meşru olduğunu belirtti.

Bağdadi'nin bu kararının İslam alimleri tarafından kabul görmediğinin altını çizen El Culani, bu kararın İslam kanunlarına da dayanmadığını belirtti.

"EN BÜYÜK DÜŞMANIMIZ İRAN"

İran'a yönelikte tehditlerde de bulunan El Culani, İran'ın Suriye'ye askeri danışmanlar gönderdiğini iddia etti ve El Nusra'nın İran'ın desteklediği gruplarla mücadelesine devam edeceğini duyurdu.
"ABD, Irak'ı işgal ederek Ortadoğu'da istikrarsızlığa sebep oldu ve bölgeyi İran'a altın tepside sundu" iddiasında bulunan El Culani, Şii mezhebini yaymak ile suçladığı İran'ı ana düşmanları olarak gördüklerinin altını çizdi.

"SAVAŞÇILARIN YÜZDE 30'U YABANCI"

El Nusra'nın demografik yapısına da açıklık getiren El Culani, örgüt üyelerinin yüzde 30'unun ABD'li, Avrupalı, Asyalı ve Çeçenlerden oluştuğunu açıkladı. 

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler