21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,939
 • BIST94.552
 • Dolar4,7378
 • Euro5,4908
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2357
 • İstanbul24 °C
 • Ankara21 °C
 • İzmir25 °C
 • Konya18 °C
 • Adana24 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır24 °C
 • Bursa21 °C
 • Kayseri16 °C
 • Kocaeli20 °C
 • Şanlıurfa27 °C
 • Gaziantep21 °C
 • İçel26 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
El Kuds El Arabi: Türkiye bölgeye hoş geldin
El Kuds El Arabi: Türkiye bölgeye hoş geldin
El Kuds El Arabi: Türkiye bölgeye hoş geldin
30 Ocak 2009 / 11:21 Güncelleme: 30 Ocak 2009 / 00:00


Dünya Ekonomik Forumu çerçevesinde düzenlenen ''Gazze Orta Doğu İçin Model'' oturumuna katılan Başbakan Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile arasında yaşanan gerginlik sonrasında salonu terk etmesi dünya gündemine oturdu.


DÜNYA MEDYASI ACİL KODU İLE DUYURDU


Babakan Recep Tayyib Erdoğan'ın Davos'ta katıldığı paneli terk etmesi, uluslararası ajanslar tarafından "acil" koduyla verdi.


AP, Başbakan Erdoğan'ın panelde İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'le Gazze'deki çatışmalar konusunda "sözlü olarak tartıştıktan sonra" paneli terk ettiğini belirtti.


Ajans, Başbakan Erdoğan'ın, Peres'in İsrail'in Gazze saldırısını heyecanlı bir şekilde savunan monoloğunu dinledikten sonra, panel yöneticisinin sözünü kesmesi üzerine kızdığını kaydetti.


Haberde Başbakan Erdoğan'ın Peres'e "İnsanları öldürüyorsunuz" dediği, Peres'in ise parmağı ile işaret ederek, "İstanbul'a roketler düşse siz de aynısını yaparsınız" dediği kaydedildi.


İlk haberlerinde Başbakan Erdoğan'dan "Cumhurbaşkanı" diye bahseden AP, kısa süre sonra bu hatasını bir not geçerek düzeltti.


Fransız AFP ajansı da haberi acil koduyla vererek, Başbakan Erdoğan'ın Davos'taki paneli, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in uzun konuşmasının ardından kendi konuşmasının panel yöneticisi tarafından engellendiği gerekçesiyle sert bir şekilde terk ettiğini bildirdi.


Başbakan Erdoğan'ın "Bir daha Davos'a geleceğimi sanmıyorum" sözlerini yansıtan AFP, Başbakan Erdoğan'ın Peres'in konuşmasına yanıt vermek istediğini, ancak karşısındaki gazetecinin ısrarla panelin sona erdiğini söyleyerek sözünü kestiğini belirtti.


İSRAİL GAZETELERİ İNTERNET SİTELERİ DUYURDU


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'ta katıldığı paneli terk etmesini İsrail'in önde gelen gazeteleri de internet sayfalarından duyurdular.


Jerusalem Post gazetesinin web sayfası Başbakan Erdoğan'ın paneli terk etmesini "manşet haber" olarak duyururken, Erdoğan'ın İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile girdiği tartışma ve ardından sözünün panel moderatörünce kesilmesine sinirlenerek sahneden yürüyüp gittiğini bildirdi.


Haaretz gazetesinin web sayfası da aynı haberle okuyucularını durumdan haberdar etti.


İki gazetenin İngilizce web sayfası da Amerikan AP ajansının haberini kullandı.


Merkezi Katar'da bulunan uluslararası Arap haber kanalı El Cezire de internet sitesinde haberi acil haber olarak tek cümle olarak verdikten sonra, geniş bir haber yayımladı.


El Cezire haberinde, Başbakan Erdoğan'ın, panel yöneticisinin Peres'in İsrail'in Gazze saldırısını meşrulaştıran sözlerine itirazlarını söylemesine izin vermemesinden sonra televizyondan canlı yayınlanan tartışmayı terk ettiğini belirtti.


EL KUDS EL ARABİ: TÜRKİYE BÖLGEYE HOŞGELDİN


Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın Davos'ta İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e yönelik sert eleştirileri ve basın toplantısını terk etmesi Arap dünyasında büyük bir yankı buluyor. Televizyonlar ve gazeteler, Erdoğan'ın açıklamalarını son dakika olarak verirken, entelektüeller de Erdoğan'a destek veren görüşler bildiriyor.


Londra'da yayınlanan El Kuds el Arabî gazetesi genel yayın yönetmeni Abdulbari Atwan, Peres'in tavrının çok çirkin olduğunu, Erdoğan'ın verdiği cevabın ise takdirle karşılanması gerektiğini söyledi. Erdoğan'ın tavrının Arap dünyası tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanacağını da vurgulayan Atwan, Başbakan'ın Hamas politikalarını desteklediği yönünde de herhangi bir açıklamada bulunmadığının altını çizdi.


Merkezi Kahire'de bulunan Ahram Stratejik Araştırmalar Merkezi'nden Amr Şubki ise Erdoğan'ın hareketeninin Arap dünyasında çok büyük bir etki meydana getireceğini belirtti. Bir ülkenin hem demokratik, hem ılımlı ve hem de İsrail'i eleştirebileceğinin bu hareketle ortaya çıktığını vurgulayan Şubki, Türkiye'nin bu son tavrıyla bölgedeki etkisini daha da hissettireceğinin altını çiziyor. Bölgesel ve Stratejik Araştırmalar Doğu Merkezi Direktörü Dr. Mustafa el Labbad ise Erdoğan'ın son açıklaması karşısında bir entelektüel olarak çok duygulandığını ve "Türkiye bölgeye tekrar hoşgeldin" dediğini ifade ediyor. Türkiye'nin bir yumuşak güç olarak bölgede etkinliğini daha da artıracağını ortaya koyduğunu vurgulayan el Labbad, özellikle de herhangi bir ideolojik doktrin peşinde koşmamasının Ankara'yı bölgenin yıldızı haline getirdiğini ve bu yıldızın daha da parlayacağına işaret ediyor. Erdoğan'ı "barış adamı" olarak da adlandıran el Lebbed, Türkiye'nin bölge ülkeleri üzerinde çok büyük bir etki bırakacağına kuşku duymadığını da ifade ediyor.


Filistin Yönetimi eski Dışişleri Bakanı ve efsanevi lider Yaser Arafat'ın sağ kolu Nebil Şaas da Türkiye'nin bölgenin parlayan yıldızı olduğunu vurguluyor. Türkiye'nin izlediği politikanın özellikle Hamas yanlısı gösterilmesinin kabul edilemez olduğunun altını çizen Şaas, tüm Filistinli grupların Türkiye'ye büyük bir sempati beslediğini ifade ediyor.


İSRAİL MEDYASI ŞOKTA


Türkiye'nin Gazze saldırılarına karşı gösterdiği hassasiyet ve son olarak Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın çıkışı İsrail medyasında diğer tüm dünya medyası gibi son dakika haber olarak verildi.


Ülkenin önde gelen gazetelerinden Haaretz, "Türk Başbakan, Peres'in Gazze savaşıyla ilgili ifadelerine sert tepki gösterdi" başlığını kullanırken, haberde ise Erdoğan'ın "Siz insanları öldürüyorsunuz" sözlerine yer verdi. Haberde, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa'nın Erdoğan'a destek verdiği de vurgulandı.


Diğer bir İsrail gazetesi Jerusalem Post da aynı şekilde son dakika olarak verdiği haberde Erdoğan'ın Peres'le tartışma sırasında salonu terk ettiğini yazdı. Haberde Erdoğan ve Peres'in seslerini yükselttiği de vurgulandı.


İnternetten yayın yapan Ynetnews adlı site ise haberi, "Erdoğan: İsrail insanları öldürüyor" başlığıyla son dakika olarak verdi.


GAZZE HALKI ERDOĞAN'IN ÇIKIŞINDAN MEMNUN


Gazzeliler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'ta düzenlediği basın toplantısını Arap televizyonlarından canlı izledi. Erdoğan'ın, toplantı salonunu terk etmesi Gazzelileri sevindirdi.


Erdoğan'ın basın toplantısını büyük bir dikkatle izleyen Gazzeliler CİHAN mikrofonlarına Erdoğan'ı ve Türk hükümeti övücü açıklamalar yaptı. Atalarının Türk olduğunu söyleyen Halil Türk isimli Filistinli, Türk halkına teşekkür ederek Türk hükümetinin kendileriyle beraber olmasının gurur verici olduğunu söyledi. Türk "Erdoğan'ı tüm kalbimle destekliyorum" dedi .


Muhanned Cadalla ise Türk hükümetinin savaş sırasında Gazze'ye sahip çıktığını, bunda şaşılacak bir şey olmadığını ifade etti. Muhammed Akila adındaki bir Filistinli de Şimon Perez'e tepki olarak yaptığı hareketin doğru olduğunu, Başbakan'a büyük saygı duyduğunu söyledi.


İNGİLİZ THE FİNANCİAL TİMES: DAVOS SARSILDI


İngiliz The Financial Times (FT) gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın toplantıyı terk etmesi nedeniyle "Siyasi velvele nedeniyle Davos sarsıldı" yorumunda bulundu.


Erdoğan, Dünya Ekonomik Forumu toplantıları sırasında kendisine yeterince söz hakkı verilmemesi nedeniyle toplantıyı terk etmişti. Erdoğan'ın bu hareketi, dünya basınında son dakika olarak yer almıştı. The Financial Times gazetesi, "Erdoğan, Davos toplantısını öfkeyle terk etti" başlığı ile gelişmeye yer verdi. Gazete, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile giriştiği duygusal toplantı ardından toplantıyı terk etti. Bu siyasi velvele, Davos'u sarstı." dedi.


Gazete, Türkiye ile İsrail'in ilişkilerin Tel Aviv'in Gazze'ye karşı giriştiği saldırı nedeniyle kötüleştiğini de belirtti.


BBC: ERDOĞAN KAHRAMAN GİBİ KARŞILANDI


İngiliz devlet televizyonu BBC, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Cumhurbaşkanı Simon Peres'in Davos'taki tartışmasını görüntülü olarak ekranlarına taşırken, Erdoğan'ın Türkiye'ye dönüşte İstanbul'da binlerce kişi tarafından kahramanca karşılandığını duyurdu.


BBC, bunun dışında binlerce kişinin yine başkent Ankara'da toplandığını ve bu vatandaşların Erdoğan'ın Ankara'ya inmesini beklediklerine dikkat çekti. BBC kanalı, Erdoğan'ın Peres'in sert bir şekilde Gazze saldırısını savunmasının ardından cevap vermek istediğini ancak sözünün programı sunan şahıs tarafından kesildiğini ve konuşmasına izin verilmediğini için sinirlendiğini vurguladı.


Erdoğan'ın İstanbul'a inişte vatandaşlara seslendiğini okuyucularına duyuran BBC, Başbakan'ın "Ben sadece ülkemin onurunu korumaya çalıştığımı biliyorum. Ben bir kabilenin başı değil, Türkiye başbakanıyım. Yapmam gerekeni yaptım" sözlerini nakletti.


BBC İstanbul muhabiri Sarah Rainsford ise, Başbakan'ın Atatürk Havaalanı'na inmesinden kısa bir süre önce binlerce kişinin alana yakın yerde toplandıklarını ve ellerinde Türkiye ile Filistin bayrakları taşıdıklarını bildirdi.


THE ECONOMİST: ÖZEL İLİŞKİLER RİSKE GİRDİ


Bu haftaki sayısında Türkiye'ye geniş yer ayıran İngiliz The Economist dergisi, son kanlı Gazze saldırılarının ardından Türkiye ile İsrail arasındaki özel ilişkilerin riske girdiğini bildirdi.


Gazze saldırılarının Türk halkının sesini yükseltmesine neden olduğunu yazan The Economist, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail ile ilişkilerin kesilmesi yönünde yapılan baskılara ise direndiğinin altını çizdi. İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geçmiş yıllarda da benzer şekilde gerildiğini yazan dergide şu ifadelere yer verildi: "2004 yılında da İsrail'in Hamas'ın kurucularından Ahmet Yasin'in cami çıkışında öldürmesinden sonra Erdoğan İsrail'e terörist ülke demişti. Ardından Türkiye'nın Hamas lideri Halid Meşal'i davet etmesiyle yine büyük tepki almıştı"


İlişkilerin ABD'nin arabuluculuğu ile rayına girdiğini hatırlatan The Economist, "Ama bu sefer Erdoğan çok daha fazla sinirli. İsrail'in savaş suçu işlediğini ve Birleşmiş Milletler'in görevini yerine getirmediğini söylüyor" yorumunda bulundu.


Ankara'nın, "Yahudi karşıtı" olduğu iddialarını yalanladığını ve Yahudilere karşı Osmanlı İmparatorluğu döneminden bu yana hoşgörülü oldukları söylemlerini hatırlatan dergi, Türkiye'nin İsrail'i ilk tanıyan Müslüman ülke olduğunu, yakın zaman önce Türkiye'ye tatile giden İsraillilerin sayısında büyük artış olduğunu ve askeri ilişkilerin de hala iyi bir şekilde devam ettiğini yazdı.


"Ancak Yahudi karşıtlığı genelde Hıristiyan ya da Batı karşıtlığı olarak algılanıyor" yorumunda bulunan The Economist, "Türkiye'de, Yahudi ve Ermeni kelimelerinin küçük düşürücü sözler olarak kullanıldığını" savundu. Pew Global anket şirketinin 2008'deki bir araştırmasına yer veren dergi, Türkiye'de Yahudi karşıtlığının yüzde 76'ya çıktığını aktardı.


The Economist ayrıca, Avrupalı Amerikalı ve Türk diplomatların Erdoğan'ın İsrail'e yönelik ses tonunda biraz yumuşaması konusunda girişimlerde bulunabileceğine işaret etti.


"TÜRKİYE'NİN DURUŞUNDAN GURUR DUYUYORUZ"


Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gösterdiği tepkinin "çok doğru" olduğunu söyleyerek, "Filistinliler olarak, Erdoğan'a bu duruşundan dolayı teşekkür ediyoruz" dedi.


Büyükelçi Maruf, A.A muhabirine, Başbakan Erdoğan'ın dün akşam Davos'ta katıldığı Gazze oturumunda gösterdiği tepkiyi ve oturumu terk etmesini değerlendirdi.


Maruf, "Başbakan Erdoğan çok doğru bir şey yapmıştır. Çünkü Erdoğan Filistin'deki haklı davayı savunmuştur. Filistinliler olarak, Erdoğan'a bu duruşundan dolayı teşekkür ediyoruz" diye konuştu.


Başbakan Erdoğan'ın 25 dakika boyunca İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'i dinlediğini belirten Maruf, ancak Erdoğan'a cevap vermesi için yeterli zamanın tanınmadığını kaydetti.


Filistin Büyükelçisi, Erdoğan'ın konuşmasında İsrail'in Orta Doğu'da barışın sağlanmasını engellediğini, Gazze'ye yönelik saldırılarla birçok çocuğun öldüğünü söylediğini ifade ederek, bu nedenle herkesin "Gazze'ye yönelik barbarca saldırılarından" dolayı İsrail'i kınamaktan başka yolu olmadığını bildirdi.


"HAMAS, FİLİSTİN HALKININ BİR PARÇASIDIR"


"Başbakan Erdoğan'ın Filistin halkını değil, Hamas'ı savunduğuna" ilişkin eleştirilerle ilgili olarak ise Maruf, şöyle konuştu:


"Hamas, Filistin halkının bir parçasıdır. İşgal altındayken kendimizi savunma hakkımız vardır. Erdoğan, Filistin halkını ve bu haklı davayı savunmaktadır. Belli bir grup ya da organizasyona işaret etmemiştir."


Türkiye-Filistin ilişkilerinin her zaman "iyi ve güçlü" olduğunu da belirten Büyükelçi Maruf, "Türkiye'nin duruşundan gurur duyuyoruz. Her Arap ülkesinde yaşayan kişi de dün Erdoğan'ın yaptığından gurur duymuştur" dedi.


HAMAS: "ERDOĞAN'IN CESUR TAVRINI SAYGIYLA SELAMLIYORUZ"


Hamas, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'ta Dünya Ekonomik Forumu kapsamındaki "Gazze: Ortadoğu'da Barış Modeli" oturumundaki tepkisini ve paneli terk etmesini memnuniyetle karşıladığını açıkladı.


Hamas sözcüsü Fevzi Berhum, yazılı açıklamasında, "Hamas, Davos'ta canlı yayında çocuklarımıza ve kadınlarımıza yönelik Siyonist savaşın kurbanlarını savunan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cesur tavrını saygıyla selamlar" ifadesini kullandı.


Sözcü, "Salondan ayrılmasını Siyonistlerce yapılan soykırımın kurbanlarına desteğin bir ifadesi olarak algılıyoruz" dedi. (CİHAN)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler