YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
El-Kaide'nin üst rütbedeki lideri öldürüldü
El-Kaide'nin üst rütbedeki lideri öldürüldü
18 Ekim 2015 20:59
Pentagon Sözcüsü Cook, koalisyon güçlerinin Suriye’nin kuzeybatısında 15 Ekim’de gerçekleştirdikleri hava saldırısında, El Kaide bünyesindeki Horasan Grubu'nun lideri Nasr'ın öldürüldüğünü bildirdi.

ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) yapılan açıklamada, Suriye’nin kuzeybatısında geçtiğimiz günlerde düzenlenen hava saldırısında Horasan Grubu lideri Sanafi Al-Nasr’ın öldürüldüğü bildirildi.

Pentagon Sözcüsü Peter Cook konuya ilişkin yazılı açıklamasında, "Koalisyon güçlerinin Suriye’nin kuzeybatısında 15 Ekim’de gerçekleştirdikleri hava saldırısında, Horasan Grubu olarak da tanımlanan El-Kaide’nin deneyimli savaşçılarının en üst rütbedeki lideri ve Suudi asıllı, asıl adı Abdul Muhsin Abdullah İbrahim El-Şariki olan Sanafi Al-Nasr öldürülmüştür" ifadelerini kullandı.

Cook, uzun zamandır El-Kaide için para ve savaşçı toplayan deneyimli biri olduğu ifade edilen Sanafi Al-Nasr’ın Körfez bölgesinden yardımlar topladığı, Suriye’de örgüte yeni katılımlar için yollar oluşturduğu ve örgütün Batı’daki operasyonlarına yardımda bulunduğu bilgisini paylaştı.

El-Kaide’nin İran’daki örgütlenme ağında da yer alan Nasr’ın, 2013’te Suriye’ye geçmeden önce de örgütün finansmanından sorumlu olduğunu aktaran Cook, Al-Nasr'ın son dört ay içinde öldürülen Horasan Grubu’nun beşinci üst düzey yetkilisi olduğunu da ifade etti.

ABD Hazine Bakanlığı, Nasr’ı 22 Ağustos 2014’te küresel terörist listesine almıştı.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler