YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
El Kaide'den IŞİD ile ilgili tarihi itiraf
El Kaide'den IŞİD ile ilgili tarihi itiraf
12 Haziran 2015 17:26
El Kaide örgütünden tarihi itiraf geldi. El Kaide'nin iki önemli ismi Guardian gazetesine konuştu. Liderler: "IŞİD'in paramparça etti" dedi.

El Kaide'nin iki önemli ismi Guardian gazetesine konuştu: IŞİD'in paramparça ettiği El Kaide artık aktif değil. Finansal çöküş yaşayan ve etki alanı daralan örgüt içinde sadece Zevahiri'ye bağlı isimler kaldı
ABD ve Avrupa başta olmak üzere birçok ülkenin yıllarca birinci derecede tehdit olarak gördüğü El Kaide örgütünden tarihi itiraf geldi. Bir diğer terör örgütü IŞİD'in ortaya çıkmasının ardından bu örgüt ile işbirliğine giden ancak daha sonra yollarını ayıran El Kaide'nin iki önemli ismi son durumu değerlendirdi.

İngiliz Guardian gazetesinin manşetten verdiği haberde örgütün iki dini lideri Ebu Katade ve Muhammed el Makdisi'nin görüşlerine yer verildi. Ürdünlü din adamı Abu Katade ve Guardian tarafından "en etkin cihatçı din adamı" olarak nitelendirilen Mısırlı Makdisi, IŞİD'in kendi içinden paramparça ettiği El Kaide'nin artık aktif bir örgüt olmadığını söyledi.

Ebu Katade ve Makdisi, El Kaide lideri Eymen el-Zevahiri'nin komutanlarıyla bağının koptuğunu kaydetti. Usame Bin Ladin'in ardından El Kaide'nin başına geçen Zevahiri'nin çok yakın dostu olan Makdisi ayrıca, toprak ve finansal kayıplar karşısında eriyen ve tüm organizasyonel fonksiyonlarını yitiren örgüt içerisinde artık sadece Zevahiri'ye bağlı birkaç ismin kaldığını dile getirdi. Ebu Katade ise iki yıldır El Kaide'ye karşı savaşan IŞİD'i "kanser" olarak nitelendirdi ve IŞİD'in mafya gibi hareket ederek tüm Müslümanlara saldırdığını söyledi. 

Taliban da hedefte

Haberde Guardian gazetesinin istihbarat kaynaklarına dayandırdığı bölümde de ABD'nin terör örgütleri arasındaki güç dengesinin değişmesine hazırlıksız kaldığı kaydedildi. Haberde IŞİD'in İngilizce yayımlanan Dabiq dergisindeki makalelere atıf yapıldı. IŞİD'in yayın organında El Kaide'yi "ömrünü tamamlamış" bir örgüt olarak tanımladığı ve kendi hakimiyeti altındaki topraklarda başka bir oluşuma izin vermeyeceklerini belirttikleri hatırlatıldı. Dabiq dergisinde Ebu Katade ile Makdisi'nin de kendi başına halifeliğini ilan eden IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'ye karşı "muhbirlik" yapmakla suçlandıklarının altı çizildi. Bu doğrultuda IŞİD'in sadece El Kaide militanlarına değil Afganistan'da Taliban militanlarına da saldırdığı bildirildi. 

20 Dürzi öldürüldü

Suriye'nin kuzeybatısındaki Idlib bölgesinde El Kaide bağlantılı El Nusra örgütü, 20 Dürzi'yi öldürdü. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi tarafından yapılan açıklamada Nusra militanları, bölgede yaşayan Durzi'lere İslam'a dönmeleri halinde hiçbirine zarar verilmeyeceğini açıkladı. Ancak iki grup arasında çatışma çıkması sonucunda 20 Dürzi'nin öldürüldüğü kaydedildi. Çatışmanın Nusra militanlarının üst düzey bir Durzi yetkilinin evine el koymaya çalıştığı sırada çıktığı öğrenildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler