YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
El Kaide operasyonunda 18 kişi tutuklandı
El Kaide operasyonunda 18 kişi tutuklandı
24 Nisan 2015 18:05
İtalya'da 7 ayrı bölgede bu sabah yapılan operasyonlarda 18 kişi, terör örgütü El Kaide üyesi olmak, örgüt için para toplamak ve örgütün Pakistan ve Afganistan'daki eylemlerine katılmak suçlarıyla tutuklandı.

Antiterör Merkezi ve El Kaide'nin İtalya merkezi olan Sardegna bölgesindeki Cagliari Emniyet Müdürlüğü'nün koordine ettiği operasyonlar halen devam ediyor. Güvenlik güçlerinin verdiği bilgiye göre, tutuklanan 18 kişi arasında 2009'un Ekim ayında Pakistan'ın Peşaver bölgesinde 100 kişinin ölümü ile sonuçlanan eylemin sorumluları ve örgütün 2011 yılında öldürülen eski lideri Usame Bin Ladin'in 2 koruması da var. Yapılan açıklamada örgüt üyelerinin Batı'da silahlı mücadele, Pakistan'da hükümete karşı kanlı sabotaj ve terör eylemleri planlandığı belirtildi. El Kaide üyeleri aynı zamanda İtalya'da örgüt için para toplayarak örgütün Afganistan ve Pakistan birimlerine para göndermek ve illegal mülteci trafiği yapmakla suçlanıyor.

Operasyonları başlatan Sassari Özel Operasyon Birimi Komiseri Mario Carta, düzenlenen basın toplantısında ayrıca, örgüt üyelerinin 2010 yılı Mart ayından beri Vatikan'da bir canlı bomba saldırısı yapmayı planladığı yönünde güçlü şüpheleri olduğunu ancak ellerinde kanıt olmadığını belirtti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler