YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
El-Kaide lideri öldürüldü mü?
Çad Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada El-Kaide liderlerinden Muhtar Belmuhtar'ın Mali'de Çadlı askerler tarafından öldürüldüğü iddia edildi.
El-Kaide lideri öldürüldü mü?
03 Mart 2013 / 10:40 Güncelleme: 03 Mart 2013 / 10:46

Ocak ayında Cezayir'deki bir gaz istasyonunda 37 rehinenin hayatını kaybetmesiyle sona eren silahlı hareketin emrini veren eski El-Kaide lideri Muhtar Belmuhtar'ın Çadlı askerlerin düzenlediği operasyonda öldürüldüğü haberi Çad Devlet Televizyonu’ndan ilan edildi.

Muhtar Belmuhtar, 20 seneyi aşkın bir süredir El-Kaide mensubu olarak çalışıyordu. Belmuhtar'ın Cezayir'e dönmeden önce Afganistan'da silahlı talimden geçtiği ve 1990'larda burada bir silahlı hareket esnasında tek gözünü kaybettiği biliniyor. Daha sonra ise El-Kaide'ye katılan Belmuhtar'ın Cezayir'deki In Amenas gaz istasyonu saldırısının emrini verdiği iddia ediliyordu. Belmuhtar'ın arkasında olduğu iddia edilen bu saldırı, liderin kendi grubu tarafından düzenlenen ilk büyük silahlı hareket olarak kayıtlara geçmişti. Bölgedeki sigara kaçakçılığına yön veren Belmuhtar ayrıca 'Marlboro adam' olarak da tanınıyordu.

Muhtar Belmuhtar'ın öldürüldüğü haberi, Çad Cumhurbaşkanı İdris Deby'nin El-Kaide'nin Mali sorumlusu Abdülhamid Ebu Zaid'in Mali'nin kuzeyinde devam eden çatışmalar sonucunda öldürüldüğünü açıklamasından yalnız bir gün sonra geldi. Abdülhamid Ebu Zaid'in öldürülmüş olduğu haberine rağmen henüz kimliğinin DNA testi ile kesinleşmediği de bildirildi. Zahid ve Belmuhtar'ın adları daha çok adam kaçırma hareketlerinde geçiyordu.

Mali'deki operasyonlarda lider rol üstlenen Fransız kuvvetleri ise her iki ölüm haberine dair herhangi bir malumat vermedi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Cuma günü yaptığı açıklamada Mali'deki operasyonların sona yaklaştığını ifade etmişti. Bu iki mühim liderin ölümünün kesinleşmesi halinde örgüt içinde çözülmelerin olabileceği iddia ediliyor.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler