YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
El Ezher'in Şeyhi hayatını kaybetti
El Ezher'in Şeyhi hayatını kaybetti
11 Mart 2010 08:24
Kral Faysal Ödülü törenlerine katılmak için Riyad'da bulunan El Ezher'in Şeyh'i Muhammed Seyyid Tantavi'nin kalp krizi sonucu öldüğü belirtildi

Mısır'ın dünyaca ünlü kurumu Ezher'in başında bulunan Şeyh Muhammed Seyyid Tantavi (81), bir ödül töreni için gittiği Suudi Arabistan'da hayatını kaybetti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın aldığı Kral Faysal Ödülü törenlerine katılmak için Riyad'da bulunan Tantavi'nin kalp krizi sonucu öldüğü belirtildi. 

Mısır yönetimi, Tantavi'nin yerine Mısır Müftüsü Ali Cuma'yı atadı. Atama, hastalığı dolayısıyla Almanya'da tedavi olan Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'e vekâlet eden Başbakan Ahmet Nazif tarafından yapıldı. 1996 yılında Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek tarafından bu göreve atanan Tantavi'nin yerine geçmesi beklenen Ali Cuma'nın Mübarek tarafından da onaylanması bekleniyor. Safra kesesinden ameliyat olan Mübarek'in hızla iyileştiği belirtiliyor. 

İlkokuldan üniversiteye pek çok kurumu bünyesinde barındıran Ezher'in 40 binden fazla yabancı öğrencisi de bulunuyor. Ezher Şeyhi Mısır protokolünde Başbakan ile eşit düzeyde bulunuyor. 
Geçtiğimiz aylarda peçeye savaş açan Tantavi, bu giyim tarzının İslam'da bulunmadığını belirtmiş, bu görüşleri İslam dünyasında büyük bir tepki çekmişti. 

Geçtiğimiz yıllarda da Fransa'daki başörtüsü tartışmalarında Fransa'nın uygulamalarının doğru olduğunu belirtince de Tantavi'ye ülke içinde sert eleştirilen yöneltilmişti. 
Hükümetten bağımsız olması gereken Ezher'in özellikle Tantavi döneminde tamamen hükümetin kontrolüne girmesi ve hükümetin politikalarını uygulaması Ezher'in dünya çapındaki ününün gittikçe azalmasına sebep olmuştu.

Tantavi geçtiğimiz günlerde de Mısır'ın Gazze sınırını çelik duvarlarla kapatmasına fetva vermişti. Medine'de gömülecek olan Tantavi'nin yerine yeni bir isim atanıncaya kadar yardımcısı Muhammed Vasıl'ın Ezher Şeyhliğini vekaleten yürüteceği açıklandı. 

Fatımiler tarafından Şii İsmaili mezhebini yaymak için kurulan Ezher kurumu Selahaddin Eyyubi'nin Mısır'e ele geçirmesinden sonra Sünni inancının önemli kurumlarından biri haline getirilmişti.
Cihan

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler