YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
El Duri: Irak kurtuluncaya kadar mücadeleye devam
El Duri: Irak kurtuluncaya kadar mücadeleye devam
El Duri: Irak kurtuluncaya kadar mücadeleye devam
27 Mayıs 2008 / 14:05 Güncelleme: 27 Mayıs 2008 / 00:00

Saddam Hüseyin'in bir türlü bulunamayan adamlarından El Durri, direnişin işgal bitene kadar devam edeceğini söyledi.


Irak'ın eski lideri Saddam Hüseyin'in ABD tarafından devrilmesinden bu yana halk arasında hiç gözükmeyen ve başına 10 milyon dolar ödül konan El Duri, Mısır'ın, Saddam'a yakınlığıyla bilinen "El-Mavkif El Arabi" adlı gazetesinde bugün yer alan açıklamasında, "direniş, Irak tamamen kurtuluncaya kadar sürecek" dedi.


İdam edilen Irak eski devlet başkanı Saddam Hüseyin'in yardımcılarından olan ve ülkedeki Amerikan karşıtı direnişin örgütçülerinden olduğu ileri sürülen İzzet İbrahim el Duri, "ABD işgali sona erinceye kadar mücadeleye devam edeceğim" dedi.


El Duri, 2003'teki işgalden günümüze kadar Saddam'a bağlı 120.000 kişinin işgal güçlerince öldürülmüş olduğunu savundu. El Duri, açıklamasında, Amerikalılarla görüşebileceğini ancak şartları olduğunu da belirterek, "Öncelikle, ülkeden çekilecekleri sözü verecekler, şu andaki Irak Hükümeti feshedilecek ve Baas Partisi'ni, halkın meşru temsilcisi olarak kabul edecekler" ifadesini kullandı.


El Duri söyleşi sırasında taraftarlarına da "düşmana ve ikmal yollarına saldırın, görevinizi yaparken masum sivillere zarar vermeyin" şeklinde talimat verdi. Gazetenin yazı işleri müdürü Abdül Azim Manas, AP'ye yaptığı açıklamada, "El Duri ile söyleşi cephede yapıldı" demekle yetindi, başka bir ayrıntı vermedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler