YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
El Cezire'den bir şok belge daha
El Cezire'den bir şok belge daha
26 Ocak 2011 12:30
El Cezire, "Filistin Belgeleri"adı altında yeni belgeler yayınlamaya devam ediyor. Belgelerde Filistin Yönetimi'nin El Fetihli militanların öldürülmesinde İsrail'le işbirliği yaptığı ileri sürüldü

El Cezire televizyonu, "Filistin Belgeleri" adı altında yayımladığı yeni belgelerde, Filistin Yönetimi'nin, Gazze'deki El Fetihli militanların yokedilmesinde İsrail ile işbirliği yaptığını öne sürdü.

El Cezire, yeni belgeleri sunarken, "belgelerin, Filistin Yönetimi'nin, kendi insanlarını öldürmek için İsrail ile operasyonel işbirliğine hazır olduğunu gösterdiği" ifadesini kullandı.

Gazze'de El Fetih'in silahlı kanadı El Aksa Şehitleri Tugayı'nın önde gelen isimlerinden biri olduğu belirtilen Hasan El-Medhun'un 2005'de öldürülmesi öncesinde, dönemin İsrail Savunma Bakanı Şaul Mofaz ile Filistin Yönetimi'nin İçişleri Bakanı Nasır Yusuf arasındaki konuşmalara ait olduğu iddia edilen belgeler yayımlandı.

Olayın geçtiği tarihte, Gazze hala Filistin Yönetimi'nin elinde bulunuyordu. El-Medhun'un, İsrail'in Aşdod limanı yanı sıra İsrail ile Gazze arasındaki Karni geçişinde, ölümlerle sonuçlanan bombalı eylemlerin planlayıcısı olmakla suçlandığı da belirtiliyor.

2005 yılı ortalarında, kaçaklarla ilgili olarak Tel Aviv'de Mofaz ve Yusuf arasındaki yapılan toplantıda, Filistinli bakandan El-Medhun'un öldürülmesinin istendiğini ileri süren El Cezire'nin yayımladığı belgede, iki bakan arasındaki konuşmalar şöyle aktarıldı:

-Mofaz: "Hasan Medhun. Adresini biliyoruz. (Gazze'deki Emniyet güçlerinin başkanı) Raşid Ebu Şbak da bunu biliyor. Onu niye öldürmüyorsunuz? Hamas, seçimler nedeniyle (Kassam roketleriyle) ateş açıyor. Bu hem size meydan okuma, hem de Ebu Mazen'e (Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas) bir uyarı."

-Yusuf: "Biz Raşid'e (Ebu Şbak) talimatlarımızı verdik. Göreceğiz."

-Mofaz: "Konuştuğumuzdan bu yana, O (El-Medhun) operasyon planlıyor. Bu 4 hafta önceydi. Biliyoruz ki, Karni veya Erez'i vurmak istiyor. Hamas'tan da değil. Onu öldürebilirsiniz."

-Yusuf: "Çalışıyoruz. Bu ülke kolay değil. Yapabileceklerimiz sınırlı ve siz de hiçbir şey önermediniz."

-Mofaz: "Gazze'de hiçbir şeyin sonuçlandırılamadığını anladım."

Bu konuşmanın üzerinden bir ay geçmeden, 1 Kasım 2005 tarihinde Hasan El-Medhun'un, İsrail'in Apaçi helikopterlerinden atılan bir füze ile aracında öldürüldüğü, bu saldırıda ayrıca aranan Hamaslı bir militanın öldüğü, 3 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Bundan tam bir gün sonra da Mofaz'ın, gittiği Washington'da, Filistinlilerin hayatlarını kolaylaştırma taahhütlerinde bulunup, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile barış yapılması konusunun takipçisi olacağını söylediği belirtildi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler