YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
El Cezire'de neler oluyor?
Türkiye'de basın-yayın özgürlüğü olmadığını savunan El Cezire televizyonu, kanalı bugünlere getiren Filistin asıllı yöneticisi Vaddah Hanfar'ı 2011'de zorla istifa ettirmesiyle dikkat çekmişti.
El Cezire'de neler oluyor?
31 Temmuz 2013 / 01:34 Güncelleme: 31 Temmuz 2013 / 01:37

Arap Baharı sürecinin başlangıcında önce halk ayaklanmalarını destekleyen, ardından ise yönetim değişikliğiyle birlikte bu tavrını değiştiren Katar merkezli El Cezire televizyonu, bugünlerde Türkiye'de basın-yayın özgürlüğünün olmadığı şeklinde yayınlar yapıyor.

Ancak El Cezire'nin, kanalı bugünlere getiren Filistin asıllı genel müdür Vaddah Hanfar'ı istifaya zorlayarak 2011'de görevini bıraktırması henüz hafızalardan silinmedi.

Hanfar, istifaya zorlandığı iddialarını hiçbir zaman teyit etmese de, kulislere sızan bilgiler, başarılı yöneticinin özellikle Filistin konusundaki tavrının 'aşırı' bulunduğu gerekçesiyle görevden el çektirildiğini gösteriyor.

Arap dünyasının yetiştirdiği en başarılı gazetecilerden biri olan Vaddah Hanfar, ABD'nin Irak işgali sırasında, El Cezire'nin Bağdat ofisinde şef olarak görev yaptı.

El Cezire'nin başarılı savaş muhabiri Tarık Eyyub'un Amerikan güçlerinin El Cezire bürosunu bombalaması sonucu ölümüne tanıklık eden Hanfar, 2003'te kanalın müdürlüğüne atandı, 2006'da ise El Cezire Haber Ağı'nın genel müdürü oldu.

Vaddah Hanfar döneminde, bütün dünyanın ilgiyle takip ettiği güvenilir bir haber kanalı olarak öne çıkan El Cezire, Arap Baharı'nın başlangıç aşamasında da önemli roller icra etti.

Ancak sürpriz bir kararla 2011'de görevden alınan Hanfar'dan sonra, El Cezire tümüyle geri planda kalmayı tercih eden bir yayın politikası izledi.

Hanfar'ın Müslüman Kardeşler'le irtibatından dolayı 'kovulduğu' iddia edildiyse de, bu konuda herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.

Ahaber

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler