YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
El Bab'ı IŞİD'den temizlemek için hazırlıklar başladı
Fırat Kalkanı operasyonunda 680 kilometrekarelik alan IŞİD’den temizlenirken 3’üncü aşama için hazırlıklar başladı. Gelişmeleri değerlendiren Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Halid Hoca, "El Bab’ı alan Halep’i de alır.” dedi.
El Bab'ı IŞİD'den temizlemek için hazırlıklar başladı
07 Eylül 2016 / 07:42 Güncelleme: 07 Eylül 2016 / 12:13

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve koalisyon hava kuvvetlerince Halep’in kuzeyinde terör tehditlerine karşı 24 Ağustos’ta başlatılan ‘Fırat Kalkanı’ harekâtı 15’inci güne girerken TSK, 100’e yakın köyün Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kontrolüne geçtiğini açıkladı.

8 Türk ve Türkmen komutanın yönettiği ÖSO’ya bağlı birlikler Çobanbey’in güney ve doğusunda bulunan Türkmen ve Kürt köylerini kurtarmak için de büyük bir operasyon başlattı. ÖSO birliklerine savaş uçakları da destek verdi. Kilis sınırında konuşlu tank ve Fırtına obüsleri IŞİD mevzilerini ateş altına aldı.

KÜRT KÖYÜNDE KUCAKLAŞMA

Daha önce temizlenen bölgelerden Şavi Köyü’ne kaçan IŞİD’liler, Halep Tümeni’ne bağlı yaklaşık 250 ÖSO askeri tarafından kuşatıldı. TSK’nın desteğiyle Kürt köyü olan Şavi, terör örgütü IŞİD’den kurtarıldı. Köylüler, Türk askerleri ve muhalifleri coşkuyla karşılayarak kucaklaştı.

EL BAB’A 12 KİLOMETRE

Halep Tümeni Komutanı Taha Atraş Türkmenoğlu, HABERTÜRK’e, ÖSO birliklerinin El Bab’a 12 kilometre yakınlıkta olduğunu söyledi. Türkmenoğlu, “Çobanbey’in doğu ve güneyindeki tüm köyleri özgürleştirdikten sonra Fırat Kalkanı Harekâtı’nın 3’üncü bölümü olan El Bab ve Menbiç’e operasyonlar başlayacak.

İlk bölüm Cerablus’tu, ikincisi ise Cerablus’la Çobanbey’i birleştirmekti. IŞİD, Bab yakınlarına patlayıcılar ve keskin nişancılar yerleştirmiş. Amacımız kayıp vermeden bölgeyi almak. Bab alınırsa IŞİD Suriye’deki ikinci başkentini kaybetmiş olacak” dedi.

680 KİLOMETREKARE IŞİD’DEN KURTARILDI

Çobanbey’in doğusundaki Türkmen köyü Sandi de IŞİD’den temizlendi. Türkmenler konvoylar halinde evlerine dönmeye başladı. Yerel kaynaklar, IŞİD’in muhaliflerin aldığı köylere, Okuf ve Tuiran’a havanla saldırı düzenlediğini bildirdi. Okuf Köyü’nde IŞİD’in döşediği mayının patlaması sonucu muhalif bir gazeteci öldü.

İkinci haftası tamamlanan harekâtta TSK desteğiyle ÖSO’nun, IŞİD ve PYD’den kurtardığı alan yaklaşık 680 kilometrekareye ulaştı. ÖSO, Cerablus-Sacu Çayı hattında ulaştığı 24 kilometrelik derinliğin yanı sıra, farklı bir yönden de güneye inmeye başladı.

ÖSO, Azez-Cerablus hattını birleştirdiği Kadıköy noktasından güneye doğru 14 kilometre ilerledi. Bu harekâtla ÖSO IŞİD’i püskürttükçe, PYD’nin Azez-Cerablus hattına çıkışının önüne büyük bir set çekilmiş olacak.

‘EL BAB'I ALAN, HALEP'İ DE ALIR’

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) desteğiyle Türkiye sınırındaki Azez-Cerablus hattını IŞİD’den temizleyen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), El Bab’a doğru ilerken IŞİD’in Rakka’dan sonra ikinci başkenti olarak bilinen El Bab, stratejik bir nokta olarak öne çıkıyor.

HABERTÜRK, eski Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Halid Hoca ve Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa’ya, El Bab’ın önemini sordu. Hoca ve Mustafa’nın yanıtları şöyle:

‘BAB, PYD’NİN ELİNE GEÇERSE TEHDİT ARTAR’

Eski Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Halid Hoca: El Bab’ı alan Halep’i de alır. Cerablus ve Afrin arasında bağlantıyı sağlayacak yer Bab bölgesidir. Şimdi Menbiç’ten PYD unsurları, Cerablus’tan ÖSO Bab’a hareket etmeye çalışıyor. Bab eğer PYD’nin eline geçerse Afrin’le birleştirir ve tehdit unsuru daha çok pekişir. ÖSO alırsa Afrin ve Menbiç arasındaki bağlantı yolunu kırmış olur. Afrin’i de kuşatmış oluruz.

Halep’in kuzeyini kontrol eden ileride Halep’i de kontrol eder. Harekât, Fırat’ın batısına odaklanıyor. Burada dikkat edilmesi gereken IŞİD’in yanında PYD’nin mevzilendiği veya üs olarak edindiği bölgeler. Birincisi Afrin bölgesi, diğeri Menbiç. Menbiç’i bırakması kolay olmayacaktır. Afrin ve Menbiç’teki PKK veya PYD unsurları sürekli güvenlik tehdidi oluşturacaktır. IŞİD, rejim güçleri ve PYD arasında ÖSO’ya karşı bir koordinasyon gördük. Şimdi bunlar çarpışıyor ama ÖSO söz konusu olunca bunların defalarca ortak hareket ettiğini biliyoruz. IŞİD kadar PYD’ye dikkat edilmesi gerekiyor, özellikle Menbiç’te.

"PYD IŞİD İLE ANLAŞABİLİR"

Tel Abyad’da, PYD IŞİD’e koridor açtı. IŞİD de çatışmadan PYD’ye Tel Abyad’ı teslim etti. IŞİD’e PYD tarafından Menbiç’ten koridor açılır, Rakka’ya güvenli bir alan yaratılırsa IŞİD, El Bab’ı PYD’ye bırakabilir. Önemli olan IŞİD’e çıkış yolu bırakmak, tam sıkıştırırsak çirkin bir savaş olur.

‘PYD PUSUYA YATMIŞ DURUMDA BEKLİYOR’

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa: El Bab, IŞİD’in ikinci başkentidir. IŞİD, Bab’da yenildiği takdirde Fırat’ın batısında IŞİD kalmayacak. Halep de IŞİD’den nispeten temizlenmiş olacak. Bab, Halep’in en büyük ilçesidir, stratejiktir.

Orada IŞİD’le mücadele ederken PYD’yi de unutmamak gerekir. Halep’in kuzeyi, Fırat’ın batısı ve Türkiye’nin güney sınırı olan üç şehri teröristlerden arındırırsanız, Suriye’deki uluslararası projelerin tamamını sabote etmiş olursunuz. Bab, kimse için kolay olmayacaktır. El Bab’da IŞİD’in büyük direniş göstermesini bekliyoruz. Bab’dan sonrası ise Halep olacaktır. Menbiç ile Afrin’i unutmamak lazım. PYD pusuya yatmış durumda. Nasıl Halep’te ÖSO’ya beklenmedik zamanda saldırdıysa bir başka saldırıyı da Afrin’de yapabilir.

 

HABERTÜRK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler