YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
El-Arabi'den Erdoğan'a destek
El-Arabi'den Erdoğan'a destek
15 Ekim 2012 12:58
Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin Suriye konusunda görevini yerine getirmediğini söyledi.

İstanbul Küresel Forumu'na katılan Arabi, Suriye'de yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmede bulundu. Suriye krizinin ''çok zor bir süreçten geçtiğini'' ifade eden Arabi, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'nin kendi görevini tanımlarken Suriye konusunda ''imkansıza yakın'' ifadesini kullandığını belirtti.

Suriye yönetiminin, çözümden yana adım atmadığını iddia eden Arabi, ''Krizin çözümünün zorluğu, iki temel sorundan kaynaklanıyor. Birincisi; Suriye yönetimi krizin çözümündeki tavrını değiştirmiyor. Yönetim askeri yollarla çıkış yolu arıyor. Buna bir son verecek mi  Hayır. İkincisi; yönetim uluslararası barışın sağlanması için üzerine düşen görevi yerine getirmiyor'' değerlendirmesinde bulundu.

İbrahimi'nin önümüzdeki günlerde Suriye'de temaslarda bulunacağını hatırlatan Arabi, İbrahimi'nin daha sonra Kahire'de kendisiyle görüşeceğini ve Suriye temaslarının değerlendirileceğini söyledi.

Görüşmelerin ardından İbrahimi'nin olumlu bir çıkış yolu bulmaya çalışacağını belirten Arabi, ''En azından akan kanın ve ülkedeki yıkımın durması ve maalesef komşu ülkeler üzerindeki olumsuz etkilerin önüne geçilmesi yönünde bir adım atılmış olur'' dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nin ''Suriye konusunda görevini yerine getirmede yetersiz davrandığını'' ifade eden Arabi, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın BM eleştirisine katılıyorum. Ben, Güvenlik Konseyi'ne üye ülkelerin veto haklarına belli bir sınırlama getirilmesini istemiştim. Kısacası BM'de reform şart'' şeklinde konuştu.


-''Türkiye'nin bölgede rolü var''-


Arap Birliği'nin Suriye konusunda üzerine düşen görevi yerine getirmeye çalıştığını dile getiren Arabi, BM Güvenlik Konseyi'nden Suriye için Libya'da olduğu gibi 7'nci maddenin uygulanmasını talep ettiklerini ancak kabul edilmediğini söyledi. BM Antlaşması'nın 7. Bölümü, ağır silahların şehir merkezlerinin dışına çekilmemesi durumunda BM tarafından söz konusu ülkeye silahlı müdahale hakkı tanıyor.

Filistin meselesiyle ilgili de açıklamada bulunan Arabi, Ortadoğu'daki yönetimlerin değişmesinin, meseleye verilen önemi azaltmayacağını ifade etti. Filistin'e yönelik tutumundan dolayı İsrail'i eleştiren Arabi, muhtemel bir Arap-İsrail barışına ilişkin ise ''İsrail'in bu hükümetiyle barış mümkün değil'' yorumunda bulundu.

Türkiye'nin Arap ülkeleri ve halkları tarafından saygı gördüğünü ifade eden Arabi, ''Türkiye'nin bu bölgede çok önemli bir rolü var, Türkiye Arap ülkelerinin sorunları ve meseleleriyle yakından ilgileniyor ve bu ülkeler tarafından kabul görüyor'' diye konuştu. aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler