YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ekvador, Snowden'i kabul etmedi
Ekvador, Snowden'i kabul etmedi
02 Temmuz 2013 11:41
Ekvador Cumhurbaşkanı Rafael Correa, ABD istihbarat servisleriyle ilgili belgeler sızdıran eski CIA ajanı Edward Snowden'ın iltica talebini değerlendirmeye almayacaklarını söyledi.

Correa, İngiliz Guardian gazetesine verdiği demeçte, Ekvador hükümetinin Snowden'ın Hong Kong'dan Moskova'ya seyahat etmesine "kasten yardım etmediğini" vurgulayarak, "Bu bizim açımızdan bir hataydı" dedi.

Ekvador Cumhurbaşkanı, hükümetinin Snowden'ın Rusya'dan çıkarılması için herhangi bir seyahat belgesi hazırlamayacağını belirterek, eski CIA ajanının artık Rusya'da olduğunu ve Rusya'nın sorumluluğunda bulunduğunu ifade etti.

Ekvador hükümetinin Londra Büyükelçiliği'nin, Snowden'a Hong Kong'dan Moskova'ya seyahat etmesine yardım ettiği basına yansımıştı. Cumhurbaşkanı Correa, bu konuda ise şunları kaydetti:

"Londra'daki konsolosumuz Fidel Narvaez, çaresiz bir şekilde, dışişleri bakanına da ulaşamayınca, seyahat belgesini bizim yetkimiz olmadan hazırlamış. Assange büyükelçilikte ve konsolosun arkadaşı. Assange konsolosu sabah 4'te arayarak, Snowden'ı yakalayacaklarını söylemiş. Konsolos da 'Bu adamın hayatını nasıl kurtaracağız " diyerek, gerekeni yapmış. Ben de ona, 'Doğru şeyi yaptığını düşünüyorsan, buna saygı duyuyorum ancak yetki olmadan bu belgeyi veremezsin. Bu tamamen geçersiz' dedim. Dolayısıyla Narvaez yaptığının sonuçlarını kabul etmek zorunda."

Ekvador, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın bu ülkeye siyasi iltica talebini geçen yıl kabul etmişti. Assange, bir yılı aşkın süredir Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde kalıyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler