YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Ekranlara çıkıp tam aksi yönde yorumlar yapacaksı
“Ekranlara çıkıp tam aksi yönde yorumlar yapacaksı
“Ekranlara çıkıp tam aksi yönde yorumlar yapacaksı
21 Nisan 2008 / 10:48 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Aralarında generallerin de bulunduğu 75 emekli subayın Pentagon'un direktifi doğrultusunda TV'lerde yorum yaptığı, karşılığında silah firmalarının yönetim kurullarında görev yapan bu generallerin şirketlerine ihale verildiği ortaya çıktı


Irak ve Afganistan işgallerinin başından bu yana Amerikan televizyonları askeri konularda izleyicilerini bilgilendirmek için hep emekli komutanlardan faydalandı. Aralarında 4 yıldızlı generallerin de bulunduğu komutanlar askeri detayların yanı sıra Başkan Bush'un izlediği strateji konusunda da yorumlarda bulundu. Generaller yorumlar için TV kanallarından yayın başına 500 ile 1000 dolar arasında değişen ücretler aldı. Ancak ABD'nin en saygın gazetesi New York Times, dün Amerikalı emekli subayların kazancının bununla sınırlı kalmadığını, ABD halkının da 2003 yılından beri aslında Pentagon tarafından aldatıldığını ortaya çıkardı.


Ralston da aralarında


NYT, bilgi edinme yasası kapsamında edindiği 8 bin sayfalık dokümanı incelediğinde, TV kanallarının en çok tercih ettiği 75 emekli subayın tamamen Pentagon'un talimatları doğrultusunda hareket ettiğini, hatta bizzat dönemin Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'ten emir aldığını belirledi. Karşılığında hemen hemen tümü bir şirketin yönetim kurulu üyesi olan ya da kendilerine ait lobi şirketleri bulunan generallere ihalelerde “kolaylık” sağlandığı tespit edildi. Pentagon'la “yakın ilişki” içinde olan generaller arasında ABD'nin eski PKK koordinatörü Joseph Ralston'un da bulunduğu belirlendi. İşte Amerikan kamuoyunu derinden sarsan haberin detayları:


“Patron istiyor gelin”


* Ne zaman Irak ve Afganistan konusunda bir olumsuz gelişme yaşansa Rumsfeld, generalleri Pentagon'a çağırıp, “Hemen ekranlara çıkıp tam aksi yönde yorumlar yapacaksınız” diyordu. Rumsfeld ile generaller tam 18 kez başbaşa görüştü...


* Bu 75 subayın içerisinde yer almayan bazı generaller, Rumsfeld'in istifası için isyan bayrağı açınca Pentagon generallere bir mail gönderdi... Mailde “Patron bu son hikâyeyle ilgili sizi istiyor” ifadesi kullanılıyordu... Rumsfeld “takımını” bir odaya toplayıp ne demeleri gerektiğini anlattı. Bir generalin yanıtı şu oldu: “Hiç merak etme, bizim adamımız sensin... Bizim liderimizsin...”


*Generaller, ekranlara çıkmadan önce Pentagon'a mail gönderip, “Lütfen üzerine vurgu yapılması gereken konuları ve anlatmamamız gereken şeyleri belirtin” diye danışıyordu.


RUMSFELD GENERALLERE 'VEKİL' VEYA 'MESAJ DAĞITICI' DİYORDU


DONALD Rumsfeld kendisine bağladığı bu generalleri “vekiller” ve “mesaj dağıtıcılar” olarak nitelendiriyordu. Bir dönem Fox TV'de askeri uzman olarak çalışan emekli subay Robert S. Bevelacqua, “Sırtımızdan ellerini sokup parmaklarıyla ağzımızı oynatmaları gibi bir şeydi” diyerek generallerin Pentagon tarafından kukla gibi kullanıldığını gazeteye itiraf etti. Rumsfeld, Irak'taki başarısızlık yüzünden Bush'un ikinci döneminde istifa ederek yerini Robert Gates'e bırakmak zorunda kalmıştı. İki dönem Savunma Bakanlığı yapan Rumsfeld'in yaklaşık 174 milyon dolar serveti olduğu sanılıyor (Yeni Şafak)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler