YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eğit donat sistemine Türkiye ayarı
Eğit donat sistemine Türkiye ayarı
11 Ekim 2015 11:39
ABD'nin Eğit-Donat programını sonlandırmasının ardından yeni projenin ayrıntıları belirginleşmeye başladı. Türkiye'deki merkezde eğitilecek gruplar, Suriye'de muhaliflere eğitim verecek.

ABD yönetimi, Eğit-Donat Programı'nın iptal edildiğine dair iddiaları yalanlamazken, programın Türkiye ayağının sürdürüleceği öğrenildi.

Bu doğrultuda, programa katılanlara yönelik eğitimin niteliğinin değiştirilmesi ve muhaliflere liderlik yapan kadroların eğitilmesi yoluna gidileceği vurgulandı. Bu kişilerin eğitimleri kapsamında öğrendiklerini Suriye'deki muhaliflere öğretmesi planlanıyor. Projenin, ılımlı muhalefetin ABD tarafından donatılmasına ilişkin ayağı ise sürdürülecek.

YAPILANMADA BÜYÜK DEĞİŞİKLİK

AKŞAM'ın uluslararası diplomatik kaynaklardan edindiği bilgilere göre, bir süredir başarısız olduğu iddiasıyla eleştirilen Eğit-Donat Programı'nın yapısında değişikliğe gidildi. Bu doğrultuda ABD, Suudi Arabistan, Irak ve Ürdün'de sürdürdüğü çalışmaları durdurma kararı aldı.

Teçhizat desteği sürecek

Programın Türkiye ayağı iptal edilmedi, ancak programın niteliği değiştirildi. Buna göre, Türkiye Eğit-Donat Programı'nın merkez ülkesi olarak belirlendi ve eğitimlerin sadece TSK'ya bağlı üslerde gerçekleştirilmesi kararı alındı. Bundan sonra, programa sadece muhalif gruplarda "komutan" sınıfında görev yapan, üst düzey isimlerin eğitilmesi ve eğitilen kişilerin Suriye'ye giderek öğrendiği hususları kendine bağlı gruplarla paylaşmasının öngörüldüğü belirtiliyor. ABD, muhaliflere yönelik silah ve mühimmat sağlanması konusundaki yaklaşımını ise sürdürecek. Bu doğrultuda eğitilenlerin komuta ettiği birlikler ABD tarafından donatılacak.

 

AKŞAM

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler