YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Eğer İsrail Lübnan'a saldırırsa..."
Lübnan’nın başkenti Beyrut’ta Hizbullah Teşkilatı’nın ölenlerini anmak için düzenlenen kalabalığa video üzerinden seslenen Hizbullah Lideri Hasan Nasrallah, sert konuştu.
"Eğer İsrail Lübnan'a saldırırsa..."
17 Şubat 2013 / 10:41 Güncelleme: 17 Şubat 2013 / 10:46

Lübnan’ın başkenti Beyrut’un güneyindeki bir mahallede bir araya gelen Hizbullah destekçileri İsrail aleyhinde tezahüratlar attı. Faaliyetleri esnasında İsrail suikastleriyle hayatlarıını kaybeden meşhur Hizbullah komutanlarının hatırasına düzenlenen merasime Hizbullah Lideri Hasan Nasrallah da meşhul bir mekândan konuşarak video bağlantısıyla katıldı. Suikasta uğrama ihtimalinden ötürü kalabalık içerisine çıkmayan Nasrallah, salondaki yüzlerce Hizbullah destekçisi Lübnanlıyı İsrail’e karşı cesaretlendiren bir konuşma yaptı.

30 Ocak günü Suriye’nin Hizbullah’a göndereceği silah sevkiyatını yapan konvoyu Şam yakınlarında vurduğu iddia edilen İsrail hava kuvvetlerinin Lübnan’ı vuramayacaklarını ifade eden Nasrallah, “Suriye ve İran’daki dostlarımızdan yardım almadan kendi başımıza cevap verebilecek kadar güçlüyüz” dedi. Nasrallah, “İsrail eğer Lübnan’a saldırırsa cevabımız çok sert olacak. İsrail’in elektrik ve altyapı tesislerini dağıtarak ülkelerini perişan etmek için sadece birkaç roket fırlatmamız yeter. 2006’da 34 gün boyunca İsrail ile mücadele ettiğimiz gibi gelecekte de İsrail ile mücadele edecek vaziyetteyiz. İsrail ile savaşmak için ihtiyacımız olan her şeye Lübnan’da sahibiz ve bunun için hazırız. Suriye ve İran’dan zerre kadar yardım almaya ihtiyacımız yok” diye konuştu.

Bulgaristan’da İsrailli turistleri taşıyan bir otobüse düzenlenen bombalı saldırıyla aralarında 1 Türkün de hayatını kaybettiği 5 İsrailli turistin öldürülmesine dair yorum yapmak istemeyen Nasrallah, Bulgar makamlarının bu terör faaliyetinde Hizbullah’ı suçlayan ifadelerine cevap vermedi.

Nasrallah’ın konuşmasından önce toplu halde İsrail’i lanetleyen ve Nasrallah’ı öven sloganların atıldığı salonda İsrail tarafından öldürülen Hizbullah komutanları Ragheb Harb, Abbas Mussawi ve Imad Mughnieh’in resimleri yer aldı. Mussawi, 16 Şubat 1992’de İsrail Hava Kuvvetleri’nin operasyonu ile hayatını kaybederken, Harb 1984’te Güney Lübnan’daki İsrail işgali esnasında suikaste uğramış ve Mughnieh de 12 Şubat 2008’de Şam’da bir bombalı araba suikastiyle öldürülmüştü.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler