21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,939
 • BIST94.552
 • Dolar4,7378
 • Euro5,4908
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2357
 • İstanbul22 °C
 • Ankara15 °C
 • İzmir22 °C
 • Konya15 °C
 • Adana22 °C
 • Antalya21 °C
 • Diyarbakır18 °C
 • Bursa21 °C
 • Kayseri11 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa22 °C
 • Gaziantep20 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Efsane komutanın hayali gerçek oldu
Efsane komutanın hayali gerçek oldu
13 Temmuz 2012 12:36
Efsane Boşnak komutnaın hayali gerçek oldu.

Bosna'daki savaş sırasında Srebrenitsa'da komutanlık yapan ve gösterdiği kahramanlıklar dolayısıyla "efsane komutan" diye anılan Naser Oriç, Sırplar tarafından tutuklanma ihtimaline rağmen "en büyük hayalim" dediği Potoçari Anıt Mezarlığı'ndaki toplu cenaze törenine katıldı.

Bosna Hersek'in doğusunda yer alan Podrinye bölgesinde savaş sırasında Sırplar'a karşı savaş suçu işlediği iddiasıyla Sırp Cumhuriyeti'nde hakkındaki soruşturma devam eden Oriç, yaptığı açıklamada, her şeyi göze alarak Srebrenitsa soykırımının 17. yıl dönümü anma törenlerine katıldığını ve toprağa verilen 520 kurbanın cenaze namazında hazır bulunduğunu söyledi.

Savaş sırasında Bosna ordusunda görev yapan ve Srebrenitsa'yı savunan birliğin komutanı olan Oriç, daha önce iki dilek dilediğini ifade ederek, "Bunlardan biri Potoçari Anıt Mezarlığı'nda ailem, dostlarım ve savaş kurbanları için cenaze namazı kılmak, diğer ise 1995'te soykırımdan kurtulabilenlerin geçtiği ölüm yolu yürüyüşünün başında olmaktı" dedi. Oriç, en büyük hayalim dediği iki dileğinden birini yerine getirmiş olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Potoçari Anıt Mezarlığı'nda ilk kez cenaze törenine katıldığını belirten Oriç, "Kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Hem sevinç hem hüzün, ikisini de bir arada yaşadım. Potoçari'ye geldiğiniz zaman düşmanların bu zavallı insanlara neler yaptığını daha iyi anlayabiliyorsunuz" diye konuştu.

Herkesin Potoçari'ye gelip şehitliği görmesi gerektiğini ifade eden Oriç, "Eğer Srebrenitsa'yı koruyamazsak, bu beyaz mezar taşları 10 sene sonra simsiyah olacak" ifadesini kullandı.

Srebrenitsa törenlerinde kendisinden konuşma yapmasının istendiğini dile getiren Oriç, yanlış anlamaya meydan vermemek için bunu istemediğini, oraya sadece dostları ve asker arkadaşlarının cenaze namazını kılmak için gittiğini vurguladı.

Naser Oriç, Bosna Hersek'in doğusunda yer alan Podrinye bölgesinde savaş sırasında Sırplar'a karşı suç işlediği iddiasıyla yargılanmış ve suçsuz bulunmuştu. Buna rağmen devleti oluşturan 2 entiteden biri Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde hala Oriç hakkındaki soruşturma devam ediyor. Bu nedenle Oriç'in Sırp Cumhuriyeti içerisinde bulunan Srebrenitsa'ya geçmesi halinde tutuklanma ihtimali bulunuyordu.


-"Ben yaşadıkça Sırplar beni suçlamaya devam edecek"-


Sırplar tarafından hakkında ortaya atılan iddialara da değinen Oriç, bu konuda içinin rahat olduğunu belirtti. Oriç, "Ben yaşadıkça Sırplar beni suçlamaya devam edecek. Onlar tüm bunlardan benim galip çıktığımı kabulleniyorlar. Ben yaptıklarımdan utanmıyorum. Sırpların aslında bizim onlara soykırım yaptığımız iddiaları suya düştü. Güya onlar buna sinirlenerek Srebrenitsa soykırımını işlemişler. Bizim Srebrenitsa'da 1992'dan beri kendimizi koruduğumuzu unutuyorlar. Bir Boşnak bir Sırp'a bir kez ateş edene kadar onlarca Boşnak öldü. Sadece Podrinye'de 15 binden fazla Boşnak hayatını kaybetti" diye konuştu.

Vişegrad, Foça ve Gorajde'de binlerce insanın Sırplar tarafından hunharca katledildiğini hatırlatan Oriç, "Bütün bunlar Boşnaklar direnişe başlamadan önce gerçekleşti. Şimdi kalkıp bizim suç işlediğimizi söylüyorlar. Tüm bunlar direniş gösterdiğimiz için yapılıyor. Çünkü Drina kıyısındaki tüm Boşnaklar'ı ya öldürdüler ya da sürdüler, sadece Srebrenitsa'da biz kaldık" dedi.

Naser Oriç, Podrinye bölgesinde Sırplar'a karşı suç işlendiği yönündeki iddiaların tamamen yalan olduğunu ifade etti.


-"Sırplar bize Boşnak değil Türk diyor"-


Soykırımın sembolü olan "Srebrenitsa çiçeği"ni Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu gibi insanların takmasından Srebrenitsalıların gurur duyduğunu, Türkiye gibi büyük bir gücün Bosna Hersek'i desteklemesinin onur verici olduğunu vurgulayan Oriç, "Türk halkının Boşnak halkıyla aynı duyguları paylaşması bizim için çok değerli. Biz Boşnak'ız ama Sırplar savaşta bize hep 'Türkler' diye hitap ediyordu. Kendi aralarında konuşurken de Sırplar bize Boşnak değil hep Türk diyorlar" şeklinde konuştu.

Srebrenitsa'nın Bosna Sırp Cumhuriyeti'nden ayrılması gerektiğini dile getiren Oriç, "BM dünyayı yönetiyor ve istediklerini yapabilirler. Soykırım nedeniyle eğer isterse Srebrenitsa'yı Sırp bölgesinden çıkarabilirler. Brçko gibi Srebrenitsa da özerk bölge olabilir" dedi.

Naser Oriç, herkesten, özellikle de Türk yetkililerden tek isteğinin Srebrenitsa'nın özerk bölge olması için kendilerine yardım etmeleri olduğunu belirtti. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler