YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Efsane futbolcu milletvekili oldu
Efsane futbolcu milletvekili oldu
04 Ekim 2010 14:26
Brezilya'da yaklaşık 136 milyon seçmenin oy kullandığı seçimlerde ünlü futbolcu Romario milletvekili seçildi.

Brezilya'da dün düzenlenen genel seçimlerde, ülkenin efsanevi futbolcularından Romario (44) da milletvekili seçildi.

Yaklaşık 136 milyon seçmenin oy kullandığı seçimlerde Brezilya Sosyalist Partisi'nin Rio eyaleti milletvekili adayı olan Romario, 146 bin 859 oyla bölgesel oyların yüzde 1,84'ünü alarak federal milletvekili oldu.

Siyasi tecrübesi bulunmayan ünlü oyuncu, seçim kampanyasında engelliler için spor programlarını yürürlüğe koyacağını söylemişti.

Kız kardeşi down sendromu olan Romario, Rio eyaletindeki yoksul gençler için spor merkezleri kurulması ve engelli çocuklara sosyal yardım yapılması gerektiğini belirtmişti.

Flamengo, Vasco da Gama, Fluminense, PSV Eindhoven, Barcelona ve Valencia'da forma giyen ve 3 yıl önce futbolu bırakan Romario, geçen yıl Brezilya Sosyalist Partisi'ne üye olmuştu.

Brezilya Milli Takımı'nın 1994 yılında Dünya Kupası'nı kaldırmasında büyük rol oynadığı için ''Altın Ayakkabı'' ödülüne layık bulunan Romario, FIFA'nın 100. yıl dönümü kutlamaları kapsamında da ''Yaşayan En Büyük 125 Futbolcu'' arasında sayılmıştı. Döneminin yıldız futbolcusu, bin gole ulaşan sayılı forvetlerden biri olarak da tarihe geçmişti.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler