YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Efsane boksör Muhammed Ali hayatını kaybetti
Boks dünyasının efsanesi Muhammed Ali 74 yaşında hayatını kaybetti.
Efsane boksör Muhammed Ali hayatını kaybetti
04 Haziran 2016 / 05:36 Güncelleme: 04 Haziran 2016 / 15:13

74 yaşındaki eski dünya şampiyonu uzun süredir parkinson hastasıydı. Muhammed Ali, 1964, 1974 ve 1978 yıllarında 3 kez dünya ağır siklet boks şampiyonu olmuştu.

Muhammed Ali Clay kimdir?

Müslüman olmadan önceki ismi Cassius Marcellus Clay olan Muhammed Ali Clay, 17 Haziran 1942'de Kentucky Louisville'de doğdu. 12 yaşındayken boksla tanıştı ve kısa zaman içinde Natıonal AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası'nda amatör kayıtlara girdi.

Yine 1960'ta Roma'da ağır hafif siklette altın madalyayı alarak profesyonel lige döndü. 18 yaşındayken katıldığı Roma Olimpiyatları'nda altın madalya aldıktan sonra ünü giderek artmaya başladı.

2-927.jpg

1964 yılında 22 yaşındayken, S. Listori'u yenip Dünya Şampiyonu oldu. Bu zaferden sonra dinini değiştirip İslam dinine geçti ve Muhammed Ali ismin aldı.

Maç öncesinde rakibinin moralini bozmak için makineli tüfek gibi konuşan Ali, çok sevdiği boksa ara verdi ama 1967'de boksa tekrar geri döndü. Vietnam'a savaşa gitmediği için cezalandırıldı fakat sonra affedildi. 1974'te Foreman’ı, 1978'de L. Spinks'i yenip Dünya Şampiyonluğu ünvanını geri aldı.

Profesyonel döneminde sadece 5 kez yenilen, Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu olan Muhammed Ali, 36 yaşına kadar bütün şampiyonlar için tek isim olmayı başardı ve 37'si nakavt olmak üzere 56 madalya kazandı.

Parkinson hastalığı yüzünden uzun süre Michigan'daki çiftliğinde gözlerden ırak yaşamayı tercih eden ünlü boksör, ringlerde 20 yıldır ağzından düşürmediği "Bütün zamanların en iyisiyim" lafını ispatlayarak bir efsane oldu. 

Geçtiğimiz aylarda kitabı yayınlanmıştı

Gazeteci - Yazar Tamer Korkmaz, 'Benim adım ne? Muhammed Ali'nin hayat öyküsü' ismiyle geçtiğimiz aylarda yayınlanan kitabında efsane boksörün hayatını anlatmıştı.

Kitabın içinden...

Muhammed Ali’nin fevkalade gerilimli öyküsü, sadece şampiyon bir boksörün veya tüm zamanların en iyi boksörünün hayat hikayesi değildi. Amerikan Kurulu Düzeni tarafından sistematik bir ayrımcılığa uğrayan, ezilen siyahların özgürlük mücadelesinde; Ali, bir döneme damgasını vurarak çok önemli katkılar yaptı.

Kimlik arayışının sonucunda Hıristiyanlığı terk edip, Müslüman olmuştu. Cassius Clay iken, Muhammed Ali adını almıştı. Bu tercihi, Amerikan halkının ezici çoğunluğunun tepkisini çekti.

Derin Amerika’nın gazabına uğradı. Müslüman bir şampiyona asla tahammülleri yoktu. O dönemde, ünlü bir boks yazarı, “Boksun mafyanın elinde olması Siyah Müslümanların elinde olmasından daha iyidir” diyordu. Muhammed Ali’nin zorlu mücadelesi, sadece Amerika’daki değil dünyanın dört bir yanındaki insanları, en başta da biz Müslümanları çok etkiledi.

Türkiye’de insanlar, saat farkından dolayı sabahın ilk ışıklarından önceki bir vakit diliminde Muhammed Ali’nin maçlarını radyolarından dinleyebilmek, sonraki dönemde televizyondan izleyebilmek için saatlerini kurar, böylelikle uyanırlardı.

rs1-487.jpg

ALLAH RAHMET EYLESİN MEKANI CENNET OLSUN
 // ismail emre
...
04 Haziran 2016 Cumartesi 15:17
Allah rahmet eylesin.
 // aslan
Allah rahmet eylesin. 70'li yıllarda gecenin yarısı TV'si olan kahvelere Müslüman Boksör'ümüzün müsabakalarını seyretmeye giderdik....
04 Haziran 2016 Cumartesi 11:29
Allah rahmet eylesin
 // Nezir
Önümüzde iki yol,biri hayır biri şer, ***
Kaydetmiştir her şeyi,satır, satır o defter.***

Eğer sağdan olmazsa, verilecektir soldan,***
Sonra telafi yoktur, şimdi git doğru yoldan.***

İstisnasız gidecek, baki kalmaz gelenler,***
Sefası bir anlıktır, son bulur tüm elemler.***

Eğer mümkün değilse geri almak zamanı,***
O halde devre mülktür gezegenin tamamı.***

Nezir
...
04 Haziran 2016 Cumartesi 08:22
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler