YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ebola'yı yenen hemşire Obama'yla görüştü
Ebola'yı yenen hemşire Obama'yla görüştü
25 Ekim 2014 00:01
Obama, Ebola'ya yakalanmasının ardından hastalığı yenmeyi başaran sağlık görevlisi Nina Pham'ı Beyaz Saray'da kabul etti.

Sadece fotoğraf çekimine izin verilen görüşmede Obama'nın Pham'ı Oval Ofis'te kucakladığı görüldü.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest da Başkan Obama'nın Pham ile görüşmek istemesinin ardından bu ziyareti ayarladıklarını bildirdi.

Earnest, Pham'ın Ebola virüsünden tamamen temizlendiğini ve risk teşkil etmediğini belirtti.

Basın mensupları ise Obama'nın Pham ile görüşmesinde sadece fotoğraf çekimine izin verilmesi, görüşmenin tüm basına ve kameralara açılmamasını eleştirdi.

Öte yandan Earnest, Ebola konusundaki son dönemlerde aldıkları önlemlerin işe yaradığının görüldüğünü, Batı Afrika yolcularının genellikle giriş yaptığı belirlenen havaalanlarında ek izleme monitörlerinin pazartesi devreye gireceğini bildirdi.

Earnest, New York'ta en son görülen Ebola vakasıyla ilgili olarak da New Yorklular için riskin çok düşük düzeyde kalmaya devam ettiğini söyledi.

Dallas'taki Teksas Sağlık Presbiteryen Hastanesi'nde hemşire olarak görev yapan 26 yaşındaki Pham, ABD'nin ilk Ebola vakası olarak kayıtlara geçen ve hastanede hayatını kaybeden Thomas Duncan'ı tedavi ederken virüse yakalanmıştı. Pham, daha sonra nakledildiği Maryland-Bethesda'daki Ulusal Sağlık Enstitüsü'nde 16 Ekim'den beri tedavi görüyordu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler