YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Duy bu sesi İsrail!
Duy bu sesi İsrail!
Duy bu sesi İsrail!
08 Ocak 2009 / 16:25 Güncelleme: 08 Ocak 2009 / 00:00

                                                               Özcan Büyüköz/ Kanalahaber.com


İsrail'de yaşayan bir grup lise öğrencisi genç, askere gitmeyi reddediyor. Onlar çevrelerinin aksine Filistin'i vaad edilmiş topraklar olarak değil "işgal edilmiş topraklar" (occupied territories) olarak gördükleri için hem arkadaşlarından, hem ailelerinden hem de İsrail devletinden sıkı baskı görüyor.


Filistin topraklarını işgal eden İsrail ordusuna katılmayı reddeden İsrailli lise öğrencilerinden oluşan hareket Shministim adıyla biliniyor. İbranice’de lise anlamına gelen Shministim’e  üye olan kişiler vicdani ret haklarını kullanmak için verdikleri uğraş ile tanınıyorlar.


Grubu üye olan bazı İsrailli lise öğrencilerinin görüşleri şöyle:


Adı Soyadı: Sahar Vardi
Yaş:18


“İnsanı sorumluluk başkalarının acı çekmesini engeller”


 


 


Adı Soyadı: Yuval Ophir
Yaş: 19


“Güvenle yaşayabilmemiz için yanımızda 'kılıcı eksik etmemeliyiz' anlayışını kabul etmiyorum. Başka bir yol var. O da diyalog; birbirimizi anlama, bağışlama ve barış yoludur. Bu sebeple asker olmayı reddettim”


 Adı Soyadı: Udi Nir
Yaş: 19


“İşgal ordusu, insan haklarını tek tek ihlal ediyor. Böyle bir orduda askerliği reddediyorum”


 


 


Bir zamanlar Ariel Şaron'a gönderdikleri mektup, davalarını anlamaya bir hayli yardımcı oluyor. Peki o mektupta neler yazıyordu?


"İsrail’de yetişmiş 62 insan olarak bizim, size, Filistinliler üzerinde sürdürülen baskıda yer almayacağımızı bildiren bir mektup yollayalı bir yılı geçti. Bugün İsrail’de ve işgal altındaki topraklarda durum daha da kötüye giderken; bize katılan birçok insanla beraber tekrar söylüyoruz ki, biz işgalin askerleri olmayı reddediyoruz.


İsrail devleti; savaş suçu işliyor ve insan haklarını çiğniyor. Filistin kentlerini, kasabalarını ve köylerini tahrip ediyor. Filistinlilerin topraklarına el koyuyor, insanları yargılamadan göz altına alıyor ve yargılamadan cezalandırıyor. Evlerin, işyerlerinin, kamusal alanların kütlesel tahribatını yürütüyor; yağma, sokağa çıkma yasağı, tıbbi yardımı engelleme, İsrail yerleşimleri oluşturma ve bunları genişletme gibi insan ahlakına karşı eylemler yürütüyor ve imzaladığı uluslararası sözleşmeleri ihlal ediyor. Bu eylemleriyle İsrail sistemli bir şekilde Filistinlilerin gündelik yaşamlarını sürdürmelerini engelliyor. İsrail’in sebep olduğu bu durum, acı, korku ve ümitsizliğe yol açıyor. Bunlar da terörist saldırıları tetikliyor. Dahası, işgal sadece ahlaksız olmakla kalmıyor; aynı zamanda İsrail yurttaşlarının ve İsrail’de yaşayanların güvenliklerine de zarar veriyor. İsraillilerin mutlak güvenliği, İsrail ve Filistin arasındaki gerçekçi ve samimi bir barış ile elde edilebilir.


Seçilmiş hükümet demokratik değerleri çiğnediğinde, bize vicdanımızı dinleyip Filistinlilere yönelik saldırılarda yer almayı reddetmekten başka bir şans bırakmıyor.


Gençler olarak söz veriyoruz ki, işgalde hizmet etmemek için uygun gördüğümüz her şeyi yapacağız.


Bazılarımız askere yazılmayı reddedecek, bazılarımız yeşil hattın ötesinde hizmet etmeyi reddedecek, bazılarımızda başka şekillerde askerlik hizmetinden uzak durmaya çalışacak. Tüm bu yolları, meşru ve gerekli görüyoruz. Diğer gençler, askerler ve yedek askerlerinden de aynısını yapmaya çağırıyoruz."


Shministim grubunun orijinal sayfası için tıklayın


Özcan Büyüköz/ Kanalahaber.com


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler