YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyayı sarsan skandalda 34 Türk!
Dünyayı sarsan skandalda 34 Türk!
07 Kasım 2013 08:36
Hollandalı bir dernek yetkilileri tarafından sanal ortamda geliştirilen üç boyutlu kız çocuğu grafiğine, para karşılığı cinsel hareketler teklif eden bin kişiden 34’ünün Türk olduğu tespit edildi.

BBC’nin haberine göre “Terre des Hommes” adlı çocuk hakları derneğinin 10 hafta boyunca Amsterdam'dan yürüttüğü gizli operasyonda araştırmacılar, internetteki sohbet odalarında 10 yaşında "Sweetie" adında bir Filipinli kız rolüne büründü. Kızla iletişime geçen 20 bin erkekten bini, kıyafetlerini çıkarması için para teklifinde bulundu.

Kimlik bilgileri dernek tarafından polise teslim edilen bu kişilerin 254'ü Amerikalı, 110'u İngiliz, 103'ü Hindistanlı ve 34'ünün de Türk olduğu iddia edildi. Ayrıca Türkiye’nin 65 ülke arasından 7. sırada yer aldığı da ifade edildi. Projenin yöneticisi Hans Guyt, bu suça karşı “yeni bir tür polis faaliyeti” gerektiğini ve “Cinsel avcılar kendilerini ortaya atmayacak. Kurban ortaya çıkmayacak.

Kendimizi 10 yaşında Filipinli bir kız olarak tanıttık. Bize teklif edilmediği sürece bir şey talep etmedik" dedi. Derneğin genel müdürü Albert Jaap van Santbrink ise 41“Bu olayın çocuk pornosunda olduğu gibi çetelerce yürütülen milyarlarca dolarlık bir sektöre dönüşmesinden korkuyoruz” şeklinde konuştu.

Avrupa Polis Teşkilatı Europol de araştırmanın sonuçları hakkında çekinceleri olduğunu söyledi. Europol sözcüsü Soren Pedersen, Reuters’in yaptığı açıklamada “Gözetim yöntemlerinin kullanıldığı suç araştırmalarının sadece emniyet teşkilatlarının görevi olması gerektiğine inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler