YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyayı karıştıran o adam!
Hz. Muhammed’i ve İslam’ı hedef alan filmin arkasında iki yıl önce Kuran yakma eylemiyle dünyayı ayağa kaldıran sapkın ‘rahip’ Terry Jones var. Filmin galası da Kuran’ın yakıldığı o kilisede yapıldı
Dünyayı karıştıran o adam!
13 Eylül 2012 / 07:38 Güncelleme: 13 Eylül 2012 / 07:44

Hz. Muhammed’i ve İslam’ı hedef alan filmin arkasında iki yıl önce Kuran yakma eylemiyle dünyayı ayağa kaldıran sapkın ‘rahip’ Terry Jones var. Filmin galası da Kuran’ın yakıldığı o kilisede yapıldı

11 Eylül saldırılarının 10’uncu yıldönümünde Florida’nın Gainsville kentinde kurduğu radikal kilisenin önünde Kur’an yakacağını açıklamasıyla dünya gündemine geldi. Hiçbir din eğitimi olmamasına rağmen kendini rahip ilan eden ve vaazlarında sadece İslam’a saldırarak çevresine kendisi gibi radikal Hristiyanlar’ı toplayan Jones (58) misyoner olarak gittiği Almanya’da da yaptığı kabul edilemez açıklamalar nedeniyle Köln’de bağlı bulunduğu kiliseden üyeler tarafından atılmasına rağmen Florida’da yeni bir kilise kurarak faaliyetlerini sürdürdü. ABD’de ve dünyada büyük yankı ve tepki uyandıran Kuran yakma eyleminin öncesinde ‘İslam asıl şeytandır’ adıyla bir kitap kaleme aldı. Ancak kitabı satmadı. Yeniden gündeme gelmenin yolu olarak kilisesinin bahçesinde Kuran yakmayı seçti. Bunun için internetten sipariş ettiği yüzlerce Kuranı bahçesine yığdığında Müslüman dünya genelinde eylemler de başladı.

Obama aramıştı

Başkan Barack Obama’nın bizzat telefon ederek bu eylemden vazgeçmesini istemesine rağmen bir kez ertelediği Kuran yakma fiilini gerçekleştirdi. Yandaşlarıyla birlikte Kuran sayfalarını yaktığı görüntüleri de kilisesinin web sayfasına koydu. ABD’de bu eylemi nedeniyle yargılandı ancak sadece ‘izinsiz kitap yaktığı gerekçesiyle’ 271 dolar para cezası alarak kurtuldu. 27 Eylül 2011’de ABD Başkanlığına adaylığını koymasının ardından yeniden gündeme gelmek için bir yol arayan ‘rahip’, kendisi gibi İslam karşıtı düşüncelere sahip olan İsrail asıllı Amerikan vatandaşı Sam Becile isimli ‘yazar ve yönetmen’ ile bir film çekmeye karar verdi. 11 Eylül saldırılarının 11’inci yıldönümünde bu kez taraftarlarına aynı kilisede ‘Müslümanların masumiyeti’ adı verilen bu filmin ‘gala’ gösterimini yaptı. Filmin Amerika genelinde de bugünden itibaren yayınlanacağını duyurdu. Jones geçtiğimiz ay da Obama’nın kuklasını darağacına çekmiş, Başkan’a eşcinsel evliliğe izin vermesi, kürtajı desteklemesi nedeniyle öfke duyduğunu söylemişti. ABD’li tahrikçi, Obama politikaları için de, ‘Radikal İslam’ın bastırılmış hali’ tabirini kullandı. Jones, Amerika’nın güvenliği için en büyük tehlikenin radikal İslam olduğunu iddia etti.

O ADAM KONUŞTU

Hz. Muhammed’e hakaretler içeren ve protesto gösterilerine yol açan ’Müslümanların Masumiyeti’ adlı filmin yapımcısı Sam Bacile, filmi ’provokatif bir siyasi tutum’ için yaptığını itiraf etti.

Filmin yapımcısı ve yönetmeni İsrail asıllı Amerikan vatandaşı Sam Bacile, Amerikan Wall Street Journal gazetesine verdiği demeçte, ” İslam kanserdir, Müslümanlar da yok edilmesi gereken böceklerdir. Bu film ile İslam’ın
nefret içerikli bir din olduğunu göstereceğim” ifadelerini kullandı.

”Bu film için 100 İsrailli bağışçıdan 5 milyon dolar aldım ve filmi İsrail için yaptım” diyen Sam Bacile, ABD’nin Florida eyaletinde Kur’an-ı Kerim yakan rahip Terry Jones’dan destek aldığını söyledi.

Bacile, filmin fragmanının Temmuz başında verdiğini kaydederek, filmin Twitter’da eski aktörlerin konuyu ele almasıyla gündeme geldiğini söyledi.

Bacile’in tepkilerin ardından saklandığı bildirildi.

Filmin kampanyasını Kaliforniya’da yaşayan Müslüman karşıtı tutumuyla bilinen Kıpti Moris Sadek’in yaptığı belirtiliyor.  (Vatan)
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler