YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyayı ayağa kaldıracak iddia!
Washington Post, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA), yabancı bir ülkedeki telefon görüşmelerininin "yüzde 100"ünü dinleyebilme kapasitesine sahip bir sistem inşa ettiği iddiasında bulundu.
Dünyayı ayağa kaldıracak iddia!
19 Mart 2014 / 18:29 Güncelleme: 19 Mart 2014 / 18:32

Haberini, "Edward Snowden'ın sızdırdığı belgeler konusunda doğrudan bilgisi bulunan kişilere" dayandıran gazete, MYSTIC adlı 2009 yılında uygulamaya konulan ses yakalama sisteminin, "geriye dönük bulma" anlamına gelen RETRO aracı ve ilgili programlarının 2011 yılında tam kapasitesine ulaştığı ifade etti.

Haberde, sistemin yöneticilerinden birinin bu sistemi "zaman makinesine" benzettiği belirtildi.

"NSA, yabancı bir ülkedeki telefon görüşmelerinin 'yüzde 100'ünü dinleyebilme kapasitesine sahip bir sistem inşa etti" ifadesi kullanılan haberde, NSA'in, ülke genelindeki "her bir" konuşmayı 30 günlük kaydettiği ve daha sonra yenileri geldikçe eskilerinin silindiği belirtiliyor. Böylelikle NSA'in bir ay sonrasında bile bir ay önceki telefon görüşmelerini geriye sarıp dinleyebilme kapasitesine sahip olduğu yazıldı.

Gazete, bu sistemin bir spesifik ülkeye kurulduğunu ve NSA'in bunu başka ülkelere de yerleştirmeyi planladığını da yazdı. Washington Post, Amerikalı yetkililerin talebi üzerine, bunların hangi ülkeler olduğu konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

Beyaz Saray'dan da konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler