YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyaya korku salan ölüm!
Dünyaya korku salan ölüm!
18 Aralık 2013 18:30
Çinli yetkililer, 73 yaşındaki bir kadının insana daha önce bulaşmayan bir tür kuş gribi virüsü dolayısıyla öldüğünü açıkladı.

Çin Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi'nden yapılan açıklamada, Jiangxi Eyaleti'nin merkezi Nanchang kentinde ölen hastaya kuş gribi virüslerinden H10N8'in bulaştığı bildirildi. Açıklamada, söz konusu virüs türünün ilk kez insana bulaşmış olduğu kaydedildi. Çin'de bu yılın başında ortaya çıkan H7N9 türü kuş gribi virüsü birkaç ayda 45 can aldı. 2003 yılında dünya çapında kuş gribi salgınına yol açan H5N1 türü ise 384 kişinin ölümüne neden olmuştu.

DSÖ: Kaygı verici

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) vakayı kaygı verici bir gelişme olarak niteledi. Örgütün Filipinler'in başkenti Manila'daki bölgesel ofisinin sözcüsü Timothy O'Leary, yeni virüsün kaynağının henüz tespit edilmediğini ancak, kuşlar tarafından taşındığının bilindiğini kaydetti. Sözcü, "Herhangi bir hastalığın hayvan ve insan arasındaki bariyeri atlamış olması kaygı vericidir" dedi. Kuş gribi virüsü türlerinin mutasyona uğrayarak insandan insana bulaşma niteliği edinmesi sağlık çevrelerinin korkulu rüyası durumunda bulunuyor.

 

DHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler