YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyanın IŞİD yalanları
Bir zamanlar “Türkiye DAEŞ’e yardım ediyor” yalanını savunan güçler, Türkiye IŞİD’e yönelik operasyon başlatınca rahatsız oldu.
Dünyanın IŞİD yalanları
01 Eylül 2016 / 08:24 Güncelleme: 01 Eylül 2016 / 08:31

Türkiye’yi sınırlarını IŞİD militanlarına açmak, lojistik destek, IŞİD’in petrolünü pazarlamak dâhil her türlü yalan bilgi ve belgeyle suçlayanlar, Suriye operasyonlarımızın bir an önce noktalanması gerektiğini savunmaya başladı.

Suriye’de iç savaşın başlamasının hemen ardından bölgeye yerleşen terör örgütü IŞİD’e yönelik Türkiye’nin başlattığı operasyonlar ilginç bir tepkiye neden oldu. Şimdiye kadar IŞİD’e yardım etmekle itham edilen Türkiye, bu defa IŞİD’e karşı mücadele ettiği için yalnız bırakıldı. İki yüzlü Batı, Türkiye’nin IŞİD operasyonlarını bir an önce noktalayıp bölgeden çekilmesi gerektiğini söylemeye başladı. 

Operasyonların başladığı güne kadar Türkiye’ye yönelik olarak özellikle Amerika ve batı basınında yer alan “Türkiye IŞİD’e silah ve savaşçı gönderiyor”, “Suriye sınırını açık tutan Türkiye IŞİD militanlarına yol veriyor”, “IŞİD’in Suriye’deki petrolünü Türkiye pazarlıyor” gibi ithamlarda bulunan Batı, daha da ileri giderek, ‘’Türkiye IŞİD’i vuracak koalisyonda yer almak istemiyor” gibi bir yalanı dünya gündemine sokmuştu. 

IŞİD’e yardım etmek bir yana bu terör örgütünden en çok zarar gören ülke olduğu gerçeğini haykıran Türkiye’nin; İstanbul, Ankara, Diyarbakır ve son olarak Gaziantep’teki patlamaların faili olan IŞİD’e karşı mücadelede yalnız bırakıldığı sitemine kulak tıkayan Batı, yine dünya tarafından terör örgütü olarak kabul edilen PKK’nın Suriye uzantısı PYD’yi Türkiye’nin bütün uyarılarına karşı IŞİD’e karşı mücadele ediyor bahanesiyle silahlandırmayı sürdürdü. 

PYD-IŞİD’İN MÜCADELE YALANI

IŞİD ile aralarında göstermelik mücadele sergileyen ancak son 5 yılda birbirlerine karşı ciddi bir mücadele sergileyemeyen bu iki örgüt arasındaki ittifak, Türkiye’nin Cerablus operasyonu ile ayyuka çıktı. Çevredeki silahlı güçlerine rağmen Cerablus’taki IŞİD varlığını sonlandırmayan, hatta tek kurşun sıkmadan Menbiç’i IŞİD’ten geri alan PYD, “Türkiye, IŞİD’le mücadele eden güçlerimizi vuruyor, sivilleri hedef alıyor” yalanını servis etmeye başladı. 

Türkiye’nin kırmızı çizgimiz dediği Fırat’ın batısından çekilmemekte ısrar eden PYD’yi bölgeden süpüren Türkiye’ye yönelik Batı’dan art arda açıklamalar gelmeye başladı. 

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Peter Cook, “IŞİD’in olmadığı alanlarda çatışmanın kabul edilemeceğini ve derin endişe verdiğini açıkça belirtmek isteriz” ifadesini kullandı. Sözcü Cook, “Amerika Birleşik Devletleri bu faaliyetlerde yer almamaktadır, bu çatışmalar ABD güçleri tarafından koordine edilmemekte ve desteklenmemektedir” diye konuştu.

Türkiye’nin Cerablus’a yönelik başlattığı Fırat Kalkanı Operasyonu’na ilişkin İran’dan ilk resmi açıklama İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasimi’den geldi. Kasimi, “Suriye topraklarındaki terörist gruplarla mücadele, uluslararası hukukun temel ilkelerinden biri olan o ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenlik haklarına saygı gösterilerek merkezî yönetimle koordineli şekilde yapılmalı” diye konuştu.

İSRAİL: IŞİD’İN YENİLMESİNİ İSTEMİYORUZ

İsrail Askeri İstihbarat Şefi Tümgeneral Herzl Halevi, ABD’nin başını çektiği uluslararası koalisyonun IŞİD’le mücadelesini desteklemediklerini açıkladı. Irak ve Suriye’de sürdürülen IŞİD’le mücadeleye ilişkin çarpıcı bir açıklamadan bulunan Halevi, IŞİD’in son üç ayda hilafet ilan ettiği günden bu yana ‘en zor günlerini yaşadığını’ belirterek, “İsrail, Suriye’deki durumun IŞİD’in yenilmesiyle sona ermesini istemiyor. Süper güçlerin bölgeden çekilerek İsrail’i Hizbullah ve İran’ın karşısında yalnız bırakması İsrail’i güç bir duruma sokar. Bu nedenle de kendimizi böyle bir pozisyonun içinde bulmamak için elimizden geleni yapmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Eski İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon da İran karşısında DAEŞ’i tercih edeceklerini söylemişti.

BASIN YİNE ALGI PEŞİNDE 

Türkiye’ye yönelik uluslararası algı operasyonlarına imza atan, bölgedeki tanker görüntülerini Türkiye’ye giden IŞİD petrolü diye haberleştiren, sınırdaki militanları Türkiye ile alış veriş yapıyorlar diye pazarlayan basın, bu operasyonu da yalan penceresinden gördü.

New York Times, Suriye’deki terör mevzilerine düzenlenen operasyona karşı da geleneği bozmadı. Operasyonu, “Suriye sınırına saldırı başlatan Türk tanklarının Suriye’deki Kürt milisleri ve IŞİD’i vurduğu belirtildi” şeklinde yalan ifadeler kullandı.

Financial Times, operasyon ile ilgili haberine, “Türkiye, Kürtleri zapt etmek için Suriye’ye girdi” başlığını kullanırken PYD üzerinden Türkiye’yi tehdit etmeyi de ihmal etmedi. Gazete, PYD lideri Salih Müslim’in danışmanı Sihanouk Dibo’nun, “Türkiye bunu yaparak kendini bir kördüğüme sokuyor. Buraya girdi ama güvenli bir şekilde çıkamaz” sözlerine yer verdi.

Guardian ise “Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı destekleyen Rusya, Türkiye’nin Suriye’ye girmesinden endişeli olduğunu açıkladı. Bu adımın sivil ölümleri artırabileceği ve Kürtlerle Araplar arasındaki etnik çatışmayı alevlendirebileceği uyarısında bulundu” haberlerine yer verdi.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

hesap günü mutlaka gelecek.
 // kayı boyu
ey İsrail. korkunun ecele faydası yoktur. bütün oyunların altında sen varsın. korku bokuna, dünyayı yaşanmaz hale getirmeyi, insanları öldürmeyi, Allah'ın yarattığı insana zulmetmeyi kendine görev edinmişsin. ama bunun cezası pek yakındır. elbette hesap vereceksin. ...
01 Eylül 2016 Perşembe 10:56
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler