YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyanın en büyük salata tabağı
Dünyanın en büyük salata tabağı
25 Ekim 2009 23:54
Lübnanlı 250 öğrenci aşçının hazırladığı 3.557 kilogram tabbule (maydonoz salatası) en büyük salata tabağı olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.

Lübnan'da bugün düzenlenen rekor girişimi için öğrenci aşçılar, ülkenin geleneksel salatası tabbuleyi yaklaşık 4 saatte yaptı. Öğrenciler salatayı hazırlarken, Lübnanlı ünlü politikacılar  ve vatandaşlar "Tebbule Lübnan'dır"  diye tezahüratta bulundu.

İsrail'in 2.600 kiloyla Guinness Rekorlar Kitabı'na girmesini protesto etmek ve tabbulenin Lübnan'a ait olduğunu göstermek için yapılan rekor denemesinde kullanılan tabak özel üretildi.

8 bin demet maydanoz, 1,2 ton domates, 1,5 ton soğan, 1 ton 250 kilogram bulgur, 25 kilogram tuz ve 300 litre saf zeytinyağı kullanan aşçılar, ilk olarak hazırladıkları 2.600 kilogram tabbuleyle İsrail'in rekorunu elinden aldı. Daha sonra ikinci tur hazırlığa girişen aşçılar, günün sonunda 3 557 kilogram ağırlığında tabbuleyi bitirerek rekoru kırdı.

Guinness rekorlar kitabının Lübnanlı temsilcisi Talal Ömer de rekoru resmen onaylayarak hazırlanan belgeyi Lübnanlı temsilcilere verdi.

Tabbule, daha sonra rekorun kırılmasını izleyen vatandaşlara dağıtıldı.

Lübnan'da dün de 250 aşçı ve yardımcısının hazırladığı, 2 tonluk dünyanın en büyük humus tabağı, bu alanda yeni rekor kırarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmişti.

Lübnan ile İsrail arasında humus ve tabbulenin kendilerinin milli yemekleri olduğu konusunda anlaşmazlık çıkmıştı ve İsrail'de bu yılın başlarında hazırlanan yaklaşık bin tonluk humus tabağı rekorlar kitabına girmişti.

Lübnanlılar ise humus ve tabbule gibi Arap yemeklerinin kendilerine ait bir yemek olduğunu, İsrail'in kendi yemeklerine sahip çıkmasını uluslararası alanda dava edeceklerini bildirmişlerdi.
 

 

sala.jpg

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler