YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyadan IŞİD'e tepki yağıyor
Dünyadan IŞİD'e tepki yağıyor
11 Haziran 2014 19:45
Irak-Şam İslam devleti örgütünün Musul'u ele geçirmesinden sonra IŞİD'e dünyadan tepkiler yağıyor.

El Kaide bağlantılı Irak-Şam İslam devleti örgütünün Musul'da hükümet binalarını ele geçirmesine dünyadan tepki geliyor. Amerikan Dışişleri saldırıyı kınadı, hükümete destek sinyali verdi.Almanya, Arap Birliği ve Birleşmiş Milletler'den de tepki var.
Irak'taki gelişmelere de değinen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Irak'taki ilerlemesinden son derece endişe duyduklarını belirtti.
 
IŞİD'in Suriye'de de güçlendiğini anımsatan Psaki, "IŞİD Yalnızca Irak ve Suriye için değil, tüm bölge için bir tehdit. Irak'taki ilerlemesi de gösteriyor ki tüm taraflar ortak düşmana karşı mücadele etmeli, bu teröristleri halktan ayırmalı" dedi.
 
Gelişmeleri yakından izlediklerini, Musul'u ele geçiren ve Selahaddin ile Kerkük'e doğru ilerleyen IŞİD'in sahada giderek güçlenmesinin ABD'yi kaygılandırdığını belirten Jen Psaki, tüm Irak'ın bu tehdide karşı birlik olmasının önemine değindi.
 
Psaki, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Türkiye ziyareti sırasında, İran ile Türkiye arasında ekonomik anlaşmalar imzalamaları ile ilgili bir soruya da "Türkiye ile yakın bir diyaloğumuz, aralarında İran'ın da olduğu bazı sorunlar da var. İran'ın nükleer silah yapmasını engellemeye yönelik ortak bir amacımız var Türkiye ile. Şunu da anımsatmalıyım ki, Türkiye İran'a karşı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi yaptırım kararlarına uyacağını kamuoyu önünde açıkça kabul etmiştir" yanıtı verdi.
 
Birleşmiş Milletler'den tepki geldi. Genel Sekreter Ban Ki Mun yaptığı açıklamada Musul'daki güvenlik durumundan "büyük endişe" duyduklarını duyurdu.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Irak'ın Musul kentinde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üyelerince gerçekleştirilen saldırılara ilişkin, "Terörist grupların Irak'ta şehirleri ve bölgeleri işgal etmesini şiddetle kınıyoruz" dedi.
 
Berlin'de Federal Basın Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Schaefer, Almanya'nın Irak'ta yaşanan gelişmeleri büyük endişe içinde izlediğini bildirdi. Schaefer, Musul kentinin militanlar tarafından işgal edildiğini ve kentte şiddet olaylarının arttığını belirterek, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Musul'a yönelik saldırısını kınadı."Alman hükümeti endişe içinde" ifadesini kullandı.
 
"Terörist grupların Irak'ta şehirleri ve bölgeleri işgal etmesini şiddetle kınıyoruz. Musul ve Irak'ın başka bölgeleri gerilmiş durumda" diyen Schaefer, Irak'taki bütün grupların birlikte çalışması için çağrıda bulundu.

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Musul'a yönelik saldırısını kınadı.

Arabi, yaptığı yazılı açıklamada, IŞİD'in Irak'ta geçekleştirdiği terör faaliyetlerini kınayarak, Irak'taki tüm siyasi ve ulusal güçlere, her türlü teröre karşı çabalarını birleştirme çağrısında bulundu.
 
Arap Birliği'nin, bu sorunla mücadelede Irak halkını desteklediğini kaydeden Arabi, ülkenin güvenliğini ve siyasi istikrarını tehdit eden bu aşamada, Irak'ta ulusal uzlaşının gerçekleştirilmesinin zorunlu olduğunu ifade etti.

 

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler