YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Dünyadaki her ülkenin IŞİD'e karşı rolü var"
"Dünyadaki her ülkenin IŞİD'e karşı rolü var"
04 Kasım 2014 01:13
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Wendy Sherman, IŞİD'e karşı mücadele için kurulan küresel koalisyondaki ülkelerin Washington büyükelçilerini ABD Dışişleri Bakanlığı'nda ağırladı.

Toplantıya, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın da aralarında olduğu 35'i aşkın ülkeden büyükelçi katıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bu genel toplantı, koalisyon ortakları için, koalisyondaki paylaşılmış çabalarımızı yeniden teyit etme, katkılarımızı koalisyon çabalarına entegre edebilmemizin yollarını tartışma ve ortak operasyonlarımızı hızlandırma ya da artırmanın yollarını gözden geçirme imkanı sağladı" ifadesi kullanıldı.

ABD Başkanı'nın IŞİD’e karşı küresel koalisyon için özel temsilcisi John Allen ve diğer üst düzey Amerikalı yetkililerin toplantıda, ''bölgesel askeri ortakların desteklenmesi, yabancı savaşçı akışının durdurulması, IŞİD'in fon kaynaklarına erişiminin kesilmesi, acil insani ihtiyaçların karşılanması ve IŞİD'in propagandasına karşı konulması'' gibi 5 alanda sağlanan ilerlemeler hakkında bilgi verdiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Dışişleri Bakanı Kerry'nin söylediği gibi, dünyadaki her bir ülkenin IŞİD'i bertaraf etmede oynayacağı bir rol var. Partner büyükelçilerle yapılan bugünkü toplantı, küresel camianın IŞİD'i zayıflatma ve bertaraf etmede ne kadar güçlü biçimde birleşmiş olduğunu ve çabalarını koordine etmeye devam etme kararlılığımızı ortaya koyuyor."

 

AA

01:47
 // Mehmet kıroğlu
proğmada başarılar Alper abi almanya ne Kürtler'in nede Türk'lerin dostudur ben sadece şunu hatırlatırım Kudüs'ün fatihi Selahaddin Eyyübi Kürt İstanbul'un fatihi mehmet han dır neden ayırımcılık yapalım bende kürdüm oyuna gelmeyelim herkesi sağduyuya çağırmak isterim bizim soyum bir...
04 Kasım 2014 01:47
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler