YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Dünyadaki hâkim düzeni değişmeli''
''Dünyadaki hâkim düzeni değişmeli''
''Dünyadaki hâkim düzeni değişmeli''
17 Haziran 2008 / 11:35 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, varili 140 dolara yaklaşan ham petrol fiyatlarındaki artışın ''suni'' olduğunu, doların değerinin de ''kasten'' düşürüldüğünü söyledi.


İsfahan'daki, Petrol İhraç Eden Ülkeler (OPEC) Fonu Bakanlar Toplantısında konuşan Ahmedinejad, dünya genelinde enflasyon ve gıda maddeleri fiyatlarının artması nedeniyle yaşanan ekonomik kriz ve enerji pahalılığının ''kaygı verici'' olduğunu kaydetti.


Mevcut sorunlara ''küresel ısınma ve kuraklığın'' da eklendiğini ifade eden Ahmedinejad, bu sorunların ortaya çıkmasında ''bazı dış unsurların'' etkili olduğunu ve bunların kökeninin araştırılması gerektiğini belirtti.


''Bazı büyük güçlerin organize müdahalelerle siyasi ve ekonomik alanlarda mevcut durumun ortaya çıkmasında etkili olduğunu'' söyleyen Ahmedinejad, doların değerindeki aşırı düşüşü de buna bağladı.


''Doların değerinin düşüşü ve enerji fiyatlarının artması bir madalyonun iki yüzü gibidir'' diyen Ahmedinejad, şunları söyledi:


''Doların değerindeki düşüşün bir kısmı kasten yapılıyor. Büyük güçler planlı bir şekilde doların değerini düşürmeye çalışıyorlar. Bunu da piyasaya empoze ediyorlar. Savaş masraflarını çıkarmak için yıllarca piyasaya aşırı miktarda dolar sürdü ve yoksul ülkeleri büyük oranda etkilediler. Bugün bunun sonuçlarını görüyoruz.


Enerji konusunda da çeşitli müdahale ve spekülasyonları açıkça görüyoruz. Bugün piyasada petrol tüketim oranı üretim oranından düşüktür. Bu yüzden piyasa petrolle dolu. Ancak böyle bir ortamda fiyatlar aşırı artıyor. Bu artış suni bir artıştır. Bazı gizli eller, ekonomik ve siyasi hedeflerle suni fiyatlar ortaya çıkarıyor ve piyasayı kontrol ediyor. Büyük güçler bunu niçin yapıyor? Yoksa hedefleri, neden oldukları savaş ve işgallerin masraflarını çıkarmak mı?''


Enerji maliyetlerinin aşırı arttığına dikkati çeken Ahmedinejad, buna karşın büyük güçlerin ''ucuz ve temiz'' bir enerji türü olan nükleer enerjiyi üretmelerine karşı çıktığını, bunun da ''manidar'' olduğunu söyledi.


''DÜNYADAKİ HÂKİM DÜZEN DEĞİŞMELİ''


İstatistiklere göre, dünya genelinde 1 milyar civarında yoksul insan bulunduğunu, kişi başına düşen yıllık tahıl miktarının 400 kilogram olduğunu, bir insanın yılda en fazla 200 kilogram tahıl tüketebileceğini söyleyen Ahmedinejad, mevcut miktarın ihtiyacın iki katı olmasına rağmen neden bu kadar yoksul insan bulunduğuna dikkati çekti.


Bu durumun dünyayı idare edenlerin ''adil'' olmamalarından kaynaklandığını ifade eden Ahmedinejad, ''Bunun çözülmesi ve dünyadaki hâkim düzenin değişmesi gerekiyor'' diye konuştu.


Dünyadaki mevcut düzenin değişmesi için bazı önerileri olduğunu kaydeden Ahmedinejad, şöyle konuştu:


''Bugün dünyanın en büyük sorunlarından biri, doların değerinin gün geçtikçe düşmesidir. Bu, petrol ve enerji üreten-ihraç eden ülkeleri çok etkiliyor. Gıda maddeleri fiyatları da artıyor. Bunların hepsi doların değerindeki düşüşten kaynaklanıyor. Bu durum OPEC üyelerini de çok etkiliyor. Bunun için petrol alışverişlerinde doların yerini dünyada geçerli dövizlerin alması gerekiyor. Bazı petrol ithal eden ülkeler kendi vatandaşlarından yüzde 70'lere varan miktarda vergi alıyor. Bu zulümdür. Bu ülkelerde enerjiden kaynaklanan sorunların çözümü için bu vergilerin düşürülmesi gerekiyor.''


Mevcut sorunların çözümü için büyük güçlerdeki ''savaş arzusunun'' da önüne geçilmesi gerektiğini kaydeden Ahmedinejad, OPEC üyeleri arasında bir banka kurulması önerisini yineledi ve yeni petrol borsası kurulması fikrini de gündeme getirdi. (Star)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler