YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyada nasıl yankı buldu
Dünyada nasıl yankı buldu
13 Haziran 2011 10:02
Amerika'nın önemli gazeteleri, Türkiye'deki milletvekili genel seçiminden AK Parti'nin büyük zaferle çıktığını yazdı. İspanyol El Pais, Erdoğan'ın zaferini "Erdoğan, İslam'ın ve demokrasinin birlikte olabileceğini gösterdi" yorumunda bulundu.

New York Times (NYT) gazetesi, internette yayımladığı haberini ''Başbakan Erdoğan'ın partisi, seçimleri 3. kez kazandı'' başlığıyla duyurdu.

Haberde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açık bir zafer kazandığı ancak seçim sonucunun, başkanlık sistemine geçiş ve yeni bir anayasanın hazırlanması gibi TBMM'de AK Parti'nin büyük değişikler yapmasını sağlayacak çoğunluğu kendisine vermediği, bu kapsamda AK Parti'nin muhalefetle uzlaşma sağlaması gerektiği vurgulandı.

Haberde Başbakan Erdoğan'ın seçim sonuçlarıyla ilgili yaptığı konuşmada, halkın kendilerine yeni anayasanın hazırlanmasında uzlaşma ve diyalog çağrısında bulunduğunu söylediği belirtilirken, Türkiye'nin ''bölgenin Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu tek demokrasi olduğu ve Başbakan Erdoğan'ın yönetiminde, Türkiye'nin siyasi ve ekonomik olarak istikrarlı bir ülke olduğu'' ifade edildi.

Erdoğan'ın destekleyenlerin, onu Türkiye'nin Ortadoğu'daki profilini yükseltmede, ülkenin bölgede giderek kendine güvenen bölgesel oyuncu haline dönmesini sağlamada büyük rol oynadığını söyledikleri, AK Parti yönetiminde Türkiye'nin bazen inişli çıkışlı da olsa AB yolunda ilerlediği, ayrıca ülke ekonomisinin yüzde 8,9 oranında büyüdüğü kaydedildi.

Wall Street Journal (WSJ) da haberinde, AK Parti'nin büyük zafer kazandığı ancak Anayasa'yı tek başına değiştirecek çoğunluğa ulaşamadığı belirtildi. Haberde gayrıresmi seçim sonuçlarının Başbakan Erdoğan'ın Türkiye'deki siyasi alanda rakipsiz konumda olduğunu teyit ettiğini, bu kapsamda siyasi analistlere göre Erdoğan'ın anayasayı yeniden yazma amacı yönünde ivme yarattığı yorumunu yaptıkları kaydedildi.

Haberde analistlerin, 2002'de yüzde 34, 2007'de yüzde 47 ile seçimleri kazanan AK Parti'nin bu seçimlerde yüzde 50 kazanmasının büyük zafer olduğunu söyledikleri de belirtildi.

WSJ haberinde, Erdoğan'ın seçim sonuçlarının ardından yaptığı konuşmada, yeni anayasayı hazırlamada muhalefet partileri, akademik çevreler ve medya ile görüşeceğini vurguladığına da dikkati çekildi.

Haberde, MHP'nin TBMM'ye yeniden dönüş yapacağı da belirtilerek ''MHP yüzde 10'luk barajı aşamasaydı, bu oylar AK Parti ile CHP arasında paylaşılacak, AK Parti de rahatlıkla 330 sandalyenin üzerinde sandalye kazanacaktı'' görüşüne yer verildi.

İSPANYOL BASININDA AK PARTİ

İspanyol basını, Türkiye'de yapılan ve AK Parti'nin zaferiyle sonuçlanan genel seçimleri birinci sayfadan verdi.

Sol görüşlü ve yüksek tirajlı El Pais gazetesi, "Ilımlı İslamcı Erdoğan, Türkiye'de Yeniden Zafer Kazanıyor" başlığını atarken, "Erdoğan, İslam'ın ve demokrasinin birlikte olabileceğini gösterdi ve Türkiye'yi genç Araplar için bir referans yaptı" yorumunda bulundu.

Seçimlere iki sayfa yer ayıran El Pais, baş köşe yazısında da "Recep Tayyip Erdoğan, şüphe götürmez bir seçim başarısı elde etti, ama tek başına anayasayı değiştirmek için yeterli çoğunluğu sağlamayı başaramadı. Sandıklar, ekonomisini üç kat artıran Türkiye'nin bu ılımlı İslamcısına yeniden güven verdi. Erdoğan'ın ilk icraatlarından biri, AB'ye katılım müzakereleri çerçevesinde yeni reformları gerçekleştirmedeki niyetini göstermek olacaktır" ifadesini kullandı.

El Pais ayrıca, "Kürt açılımında verilen sözlerin yerine getirilememesinden dolayı, Kürtlerin Erdoğan'a sırt çevirdiklerini" yazdı.

Merkez sağ görüşlü El Mundo gazetesi de "Erdoğan seçimleri kazansa da anayasayı değiştirmek için mutlak çoğunluğa ulaşmadı" ifadesini başlığına çıkardı.

İç sayfasındaki haberde, "Sultan ezip geçti, ama tek başına hükümdarlık edemeyecek" başlığını atan gazete, Başbakan Erdoğan'ın yeni anayasa için "uzlaşma aramak zorunda olacağını" kaydetti.

"Halkıyla iletişim kurmasını bilen imparator" başlığıyla yapılan yorumda da "Erdoğan iktidardaki 8 yılı boyunca, gizli ajandası olduğuna ilişkin korkuları ortadan kaldırmasını bildi. Ama son aylardaki imajı biraz karardı. Kendisini eleştiren karikatürist, politikacı ve köşe yazarlarını dava etmekten çekinmedi" denildi.

Sağ görüşlü gazetelerden ABC de "AK Parti tek başına yeni anayasayı şart koyamayacak. Temel yasaların değişikliğinde uzlaşma aramak zorunda kalacak. İslamcılar Türkiye'de rahat bir şekilde ülkeyi yönetecek olsa da laik parti milletvekili sayısını artırdı. Seçimlerde en büyük sürprizi bağımsız Kürt adaylar yaptı" yorumunda bulundu. 

Sağ görüşlü La Razon, "Türkiye, Erdoğan'a üçüncü iktidarı sunuyor, ama yeterli çoğunlukta değil", Katalonya bölgesinin önemli gazetesi La Vanguardia da "Erdoğan mutlak çoğunluğu tekrar onaylatıyor, ama anayasa değişikliği için tam gücü yok" ifadelerini başlıklarına çıkardı.

YUNANİSTAN

Türkiye'de dün yapılan ve AK Parti'nin galip olarak çıktığı seçimler, Yunan haber ajansında ''Erdoğan'ın (Başbakan Recep Tayyip) büyük zaferi'' şeklinde yer aldı.

Atina Haber Ajansı (ANA), geçen seçimlere oranla oyunu artıran AK Parti'nin yaklaşık yüzde 50 ile yeniden seçimlerin galibi olduğunu, ancak yalnızca kendi oylarıyla anayasayı değiştirebilmesini sağlayacak milletvekili sayısına ulaşamadığını aktardı.

AK Parti'yi CHP VE MHP'nin izlemesine, Barış ve Demokrasi (BDP) Partisi'nce desteklenen bağımsız adayların seçilmesine yer verilen haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 3. kez tek başına iktidar olduğu AK Parti'nin oylarını arttırdığı kaydedildi.

ANA'nın haberinde, Başbakan Erdoğan'ın tek sorununun 330 milletvekili sayısına ulaşılamaması olduğu, ancak diğer yandan yaklaşık yüzde 50 oranındaki oy çoğunluğunun partiye önceden görülmemiş bir hava verdiği değerlendirmesi dile getirildi.

CHP'nin yüzde 30 oranında oy beklediği kaydedilen haberde, gerek iktidar partisi gerekse CHP'nin kuvvetlerinin artmış olmasının, büyük ölçüde küçük partilerin yüzdelerinde büyük düşüş yaşanmasından kaynaklandığı yorumu yapıldı.

Yunanistan'da dini bayram nedeniyle bugün gazeteler çıkmadı.

KOSOVA

Türkiye'deki milletvekili genel seçimleri, Kosova medyasında geniş yer buldu.

Gazeteler, televizyon ve radyo kanalları haberlerinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğindeki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) seçimleri ezici bir farkla kazandığı yorumunda birleşti.

Başbakan Haşim Taçi'nin yönetimindeki hükümete yakınlığı ile bilinen "Epoka e Re" gazetesi, Türkiye'deki genel seçimlerle ilgili haberi manşetten, "Erdoğan, Türkiye'de seçimleri kazandı" başlığı ile verdi.

Haberde AKP'nin yüzde 50 oranında oy almasına rağmen referandum talebi için gerekli 330 sandalyeyi kazanamadığı hatırlatarak, "Başbakan Erdoğan muhalefet ile uzlaşma aramak zorunda kalacak" yorumu yapıldı.

Bu arada, Kosova'da yaşayan Türkler, Türkiye'deki genel seçim sonuçlarını uydu antenlerle Türk televizyonlarından takip etti.

Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerdeki kahvehanelerin de seçim gecesi son derece kalabalık olması dikkat çekti.

AA

önce hukuk gerek...
 // ibrahim çelikoğlu
Büyüklerimizin bize tembihlerinin başında "oğlum yalan söyleme.yalan her kötülüğün başıdır."derlerdi.Bizde diyoruzki herşeyin başı hukuk.Hukuk olmayınca hiç birşey olmaz.Herkezin hukuk'unu verinki;Hukuksuzluk yok olsun...Demokrasinin kazanması için özgürlük gerek.Özgürlük olması içinde hukuk gerek......
13 Haziran 2011 13:39
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler