YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyada kimse borç vermeyince şirketler mafyanın e
Dünyada kimse borç vermeyince şirketler mafyanın e
Dünyada kimse borç vermeyince şirketler mafyanın e
14 Kasım 2008 / 14:14 Güncelleme: 14 Kasım 2008 / 00:00

Dünyada kimse borç vermeyince şirketler mafyanın eline düştü. İtalyan şirketlerinin günlük 250 milyon dolar ödediği mafyanın yıllık kârı da 90 milyar dolara ulaştı.

Küresel krizde kimse kimseye kredi vermeyince mafya ve tefecilere gün doğdu. Al Capone gibi dünyaca ünlü mafya babalarının yurdu İtalya’da yayınlanan bir raporda, küresel finans krizinin mafyayı güçlendirdiği belirtildi. Mafya uyuşturucu ticareti ve adam kaçırma gibi ana gelir kaynaklarına şimdi de tefecilik yaparak yüksek faiz gelirlerini eklediler. Raporda mafyanın ekonomideki ağırlığının giderek artmaya başladığına dikkat çekildi. İtalya’nın küçük ölçekli işletmelerini temsil eden Confesercenti örgütüne göre, İtalyan mafyası yılda 160 milyar doları aşkın gelir elde ediyor. Bu para, İtalya’da gayri safi yurtiçi hâsılanın yüzde 6’sına denk düşüyor. Raporda, meşru kuruluşların kredi bulmakta zorlandığı ortamdan istifade eden mafyanın muazzam para kaynaklarını devreye sokarak büyük miktarda mülk ve işyerinin sahibi olduğu belirtildi.

GÜNLÜK 250 MİLYON DOLAR

Confesercentı aynı zamanda hükümeti de uyararak kredi darboğazı nedeniyle on binlerce İtalya’nın tefecilerin pençesine düştüğünü vurguladı. Rapora göre uyuşturucu ticareti ve adam kaçırma hâlâ mafyanın en önemli gelir kaynağı. Ancak mevcut küresel ekonomik iklim, mafyaya yeni iş alanları açıyor. Örneğin kredi darboğazı nedeniyle birçok işadamı tefecilere gitmek zorunda kalıyor. Mafya patronları, topladıkları paraları gayrimenkule yatırıyor ve ülkenin en önemli marka ve şirketlerinden büyük miktarlarda hisse satın alıyor. Coğrafi açıdan faaliyet alanlarını genişleten dört mafya grubunun yıllık kârının 90 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Rapora göre, İtalyan işletme sahipleri, farklı suç örgütleri ve tefecilere günde yaklaşık 250 milyon dolar ödüyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler