YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya tarihine geçecek demokrasi skandalı!
Kabin yok, mühür yok, zarf yok, ama silah var... İşte Ukrayna'da yapılan referandumun özeti bu.
Dünya tarihine geçecek demokrasi skandalı!
11 Mayıs 2014 / 23:22 Güncelleme: 11 Mayıs 2014 / 23:22

Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı muhaliflerin kontrolündeki Donetsk ve Lugansk kentlerinde bugün, bizzat Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "Erteleyin" tavsiyesine rağmen bağımsızlık referandumu düzenleniyor. Oy verme işleminde zarf ve mühür kullanılmıyor. Oy pusulaları açık olarak şeffaf sandıklara atılıyor. Bazı seçim merkezlerinde kabin bile yok.

Kırım'da Mart ayında yapılan ve Rusya'nın bu bölgeyi ilhakıyla sonuçlanan süreci andıran referandumun sonuçları, şimdiden Kiev yönetimi tarafından geçersiz ilan edildi.

Zarf yok, mühür yok, silah var

Batılı ülkeler tarafından da eleştirilen referandumdaki oy pusulasında, "Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin/Luhansk Halk Cumhuriyeti'nin özerkliğini destekliyor musunuz?" diye soruluyor.

Kabin yok

Oy pusulalarında "evet" ya da "hayır" seçenekleri bulunuyor. Seçmenlerin kalemle iki şıktan birini işaretlediği oy verme işleminde zarf ve mühür kullanılmazken, bazı seçim merkezlerinde kabin de bulunmadığı görüldü. Oyların şeffaf sandıklara açık olarak atılması da dikkat çekti.

İsteyen istediği yerde oy kullanıyor

Donetsk'te bulunan BBC muhabiri Piers Scholfield, seçmen listeleri olmasına rağmen, herkesin istediği yerde oy kullanabildiğini söyledi. Kentte BBC'nin konuştuğu bir kişi, başka bir yerde kayıtlı olmasına rağmen adını söyleyip kimlik kartını gösterdikten sonra oy kullanmasına izin verildiğini belirtti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler