YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya operasyonu böyle gördü
Dünya operasyonu böyle gördü
24 Temmuz 2015 15:15
Türkiye'nin Suriye'de DAEŞ hedeflerine ilk sınır ötesi hava operasyonu gerçekleştirmesi dış basında geniş yer buldu.

İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Guardian gazetesi, DAEŞ tarafından düzenlenen bir operasyonda bir Türk askerin yaşamını yitirmesinin ardından, DAEŞ karşıtı koalisyonun İncirlik üssünün ABD güçleri tarafından kullanmasına ilk kez izin verildiğini yazdı.

GUARDIAN “İLK SINIR ÖTESİ HAVA OPERASYONU”

Türkiye’nin Suriye'de IŞİD hedeflerine ilk sınır ötesi hava operasyonu gerçekleştirildiğini belirten Guardian, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin IŞID militanlarına karşı gerçekleştirdiği operasyona geniş yer vererek, Türkiye’nin üssün koalisyon tarafından kullanılmasını daha önce reddetmesine rağmen, Türk askerinin şehit düşmesiyle birlikte harekete geçtiğini yazdı.

Gazete ayrıca Türkiye’nin hali hazırda 1 milyon 700 bin Suriyeli sığınmacıyı barındırdığı ve Suriye ile sınırının 560 mil olduğunu hatırlattı.

TİMES “TÜRK JETLERİ SURİYE’DEKİ İSLAM DEVLETİNE SAVAŞ AÇTI”

The Times gazetesi de, “Türk jetleri Suriye’deki İslam devletine savaş açtı” başlıklı haberinde, Türkiye jetlerinin Suriye’de IŞİD hedeflerine ilk kez sınır ötesi hava operasyonu gerçekleştirdiğini yazarak, üç adet F-16’nın Diyarbakır’dan havalanarak terör örgütüne karşı bir operasyon başlatıldığını, Havar sınırı yakınında üç menzilin hedef alındığını belirtti.
Gazete bunun IŞİD’e karşı gerçekleştirilen en geniş operasyon olduğun ifade etti.

OBAMA: “MÜTTEFİKLERLE YAKIN GÖRÜŞME İÇİNDEYİZ ”

İngiliz yayın kuruluşu BBC ise, ABD Başkanı Obama’nın 16 ülkeden oluşan koalisyonun IŞİD'e karşı mücadele ettiğini hatırlatarak Obama ile yapılan geniş bir röportaja yer verdi.

Suriye'ye yabancı savaşçı akışının durdurulmaya çalışıldığını ifade eden BBC, Obama’nın “Suriye'ye yabancı savaşçı akışını durdurmaya çalışıyoruz. Türkler, Ürdünlüler ve bölgede diğerleri ile birlikte yapmaya çalıştığımız şey, IŞİD'in faaliyet gösteremeyeceği bir platform oluşturmak” sözlerine yer verdi.

BBC ayrıca, Obama’nın IŞİD'le mücadele konusunda müttefikleri ile yakın görüşmeler içinde olduklarını vurgulayarak, Obama’nın bu konuda ilerleme kaydedildiği, Suriye'de siyasi bir geçiş sürecine ihtiyaç olduğu ve Esad’ın, Rusların ve İranlıların bunu anlamasını sağlamaya çalıştıklarını aksi takdirde Suriye’nin bölgeyi çok daha uzun ve kanlı bir çatışmaya iteceği uyarısının altını çizdi.

IŞİD’E HAVA OPERASYONU ALMAN BASININDA

Türkiye'nin Suriye'de IŞİD hedeflerine yönelik başlattığı hava operasyonu Alman basınında geniş yer aldı. Alman basını haberlerinde, Türkiye’nin Suruç katliamı sonrası IŞİD’e karşı operasyon kararı aldığını ve İncirlik Havaüssü’nün IŞİD’e karşı mücadelede kullanıma açtığını vurguladı. Alman radyo ve televizyonları da operasyonu ilk haber olarak verdi.

FOCUS: TÜRK JETLERİ IŞİD HEDEFLERİNİ BOMBALIYOR

Focus dergisi Türkiye’nin ilk kez IŞİD hedeflerini bombaladığını duyururken Başbakan Davutoğlu’nun operasyon ile ilgili açıklamalarına yer verdi. Hedeflerin Kilis yakınlarındaki Havar köyü civarında olduğunu bildiren dergi, Erdoğan-Obama telefon görüşmesi sonrası İncirlik Havaüssü’nün IŞİD’e karşı operasyonlara açıldığını belirtti.

SPİEGEL: TÜRKİYE HAVA ÜSSÜNÜ IŞİD’LE MÜCADELEDE KULLANDIRACAK

İncirlik Hava Üssü’nün IŞİD’le mücadele operasyonlarında kullanıma açılmasını başlık yapan dergi konu ile ilgili haberinde, bu gelişmenin Erdoğan-Obama telefon görüşmesi sonucunda gerçekleştiğini vurguluyor. Dergi, Suriye Bağımsız İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) çatışmaların ‘Suriye’den Türkiye’ye girmeye çalışan bir kişiye Türk askerlerinin ateş açması sonrası başladığı’ iddiasına yer veriyor. Bu çatışmada 2 IŞİD’linin öldürüldüğü ve 4 Türk askerinin yaralandığını belirtiliyor.

DİE ZEİT: TÜRK JETLERİ İLK KEZ IŞİD’İ BOMBALIYOR

Almanya’nın sayılı gazetelerinden die Zeit ise Türk jetlerinin IŞİD hedeflerini bombalamasını haberde başlık olarak kullanırken, Ankara hükümetinin ulusal güvenlik konusundaki kararlılığını vurguluyor. Gazete, Suruç katliamının Türk hükümetinin durumu yeniden değerlendirmesine yol açtığına dikkati çekiyor. Die Zeit, İstanbul’daki güvenlik operasyonlarını da okuyucularını duyurdu.

FRANKFURTER ALLGEMİNE ZEİTUNG:IŞİD, TÜRKİYE’NİN SABRINI TAŞIRDI

Frankfurter Allgemine Zeitung gazetesi ise haberinde, Türkiye’nin IŞİD’e yeterince göz yumduğunu iddia ederken son olayların Türkiye’nin sabrını taşırdığını yazdı. Gazete, Türk jetlerinin IŞİD hedeflerini bombalaması ile ilgili olarak Davutoğlu’nun açıklamalarına yer verdi.

BAVYERA RADYOSU:ERDOĞAN İÇİN ESAD’IN DÜŞÜRÜLMESİ IŞİD’TAN DAHA ÖNEMLİYDİ

Bavyera Radyosu’nda yapılan haberde, Suruç katliamına kadar Erdoğan’ın IŞİD konusunda etkili bir mücadeleye istekli görünmediği iddia edilirken ‘onun için Esad’ın düşürülmesi her şeyden önemliydi. Amerika’nın Esad’ın düşürülmesinden önce IŞİD’le mücadeleyi öncelikli görmesi onu rahatsız ediyordu’ dendi. İncirlik hava üssünün IŞİD operasyonlarına açılmasını da olumlu olarak niteleyen radyo yorumcusu ‘Amerikan uçakları artık daha kolayca ve hızlı hedeflere ulaşabilecek, hatta helikopterlerle operasyonlar yapılabilecek’ dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler