YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya nasıl yorumladı?
Anayasa referandumu dış basın tarafından da yakından takip edildi....
Dünya nasıl yorumladı?
14 Eylül 2010 / 08:08 Güncelleme: 14 Eylül 2010 / 08:10

Referandum sonucunu AKP’nin başarısı olarak duyuran yabancı gazete ve ajanslar CHP’nin ise ağır bir darbe aldığını ileri sürdü

The Guardian:

Kılıçdaroğlu küçük duruma düştü

AKP için beklenmedik ölçüde kolay bir zafer oldu. Türkiye büyük bir siyasi dönüşümün eşiğinde. Değişiklikler laik kurulu düzeni uysallaştırmayı hedefliyor. Sonuçları aynı zamanda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun mağlubiyeti. Kılıçdaroğlu oy kullanamayarak daha da küçük duruma düştü.

Financial Times:

2011 seçimlerinin provası oldu

Sonuçlar birçok kamuoyu yoklamasının aksine açık bir farka işaret etti. Bu durum seçmenden gelecek yılki seçimlerde üçüncü kez tek başına iktidar talep etmeye hazırlanan Başbakan Erdoğan’a güçlü bir destek sağlayacak. Birçok seçmen anayasa değişikliğinin içeriğini bilmeden parti tercihine göre oy kullandı. Bu da referandumun 2011 seçimlerinin provası olduğu inancını güçlendirdi.
Erdoğan, yeni bir askeri darbeyi imkansız kıldı
1923’ten beri iktidarı elinde tutan laik ve otoriter elitin destekçileriyle AKP hükümeti arasındaki güç mücadelesi devam edecektir. Referandumla birlikte ordu iyice altta kaldı ve referanduma da tabii müdahale etmedi. AB reformları, Erdoğan’ın ordunun gücünü kırmasına yardımcı oldu. Erdoğan, yeni bir askeri darbeyi de neredeyse imkansız kıldı.

The TIMES:

Seçmen destek verdi ordu savaşı kaybetti

Sonuç Türkiye’nin askerci geleneğine büyük bir darbe ve seçimden bir yıl kadar önce Erdoğan’a yönelik bir güvenoyu. Anayasa değişikliği, 1980 darbesi liderlerinin yargılanması önündeki engeli kaldırdı. Kenan Evren’in bu sayede yargılanacağına pek kimsenin inanmıyor ama bu askerleri bundan sonra darbe yapmaktan caydıracak.

The Daily Telegraph:

İslamcı Erdoğan elinde çok fazla güç topladı

Sonuçlar önümüzdeki yıl yapılacak genel seçimler için Erdoğan’a büyük bir moral olacak. Sonuçlar Erdoğan için moral, ‘hayır’ çıkması için uğraşan muhalefet partileri içinse hayalkırıklığı oldu. Türkiye’nin Avrupa Birliği iddiası güçlenecek ancak İslamcı bir Başbakanın elinde çok fazla güç topladığı kaygılarını da beraberinde getirecek. Referandumun en önemli sonucu ise kendini dış politikada gösterebilir. Referandum, Türkiye’nin Batı yanlısı tutumunu terk edip İran gibi komşularıyla yakınlaşması konusunda Başbakan Erdoğan’ın elini daha da güçlendirecek.

The New York Times:

İdeolojik bölünmeler daha da güçlenecek

Seçim hükümet açısından büyük bir zafer... Referandum pek çok seçmen ve siyasetçi tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümeti için bir anlamda güven oylaması olarak görülüyordu. Halk oylamasının sonucu hükümetin gelecek yılki seçimleri kazanma ihtimalini güçlendirecek, ancak aynı zamanda derin şekilde kutuplaşmış ülkedeki keskin ideolojik bölünmeleri de daha da güçlendirecek. Batılı diplomatlar, halk oylaması sonucunun Başbakan Erdoğan’ın iddialı dış politikasını da teşvik edeceğini belirtiyorlar.

The Wall Street Journal:

Sürpriz katkı

Türkler Pazar günü büyük bir çoğunlukla anayasanın değiştirilmesi yönünde oy kullanırken, Başbakan Tayyip Erdoğan ve İslami eğilimli hükümetine de önümüzdeki yıl yapılacak seçimler öncesinde sürpriz bir katkı yaptı. 26 maddelik anayasa değişikliği paketi Türkiye’nin geleceğinin belirlenmesi mücadelesinde iki taraf açısından da önemli bir dönüm noktası olarak görülüyordu. Laik kesim ile diğer Erdoğan’ın temsil ettiği yükselen muhafazakar elit arasındaki bu mücadelede Erdoğan tartışmasız bir zafer kazanmış gibi göründü.

The Washington Post:

Türkler askeri dönemin kanunlarını reddetti

Türkiye liderine güven oyu verdi. Değiştirilen 26 madde o kadar da çok büyük bir yenilik getirmiyor. Ancak iktidara yargı üzerinde denetim hakık ve orduya kısıtlama getiriyor. Referandumdan çıkan ‘evet’ oyu ile Türk halkı askeri dönemin kanunlarını reddetti.

Liberation:

İslami hükümete galibiyet sağlandı

Türkler “açık ” olarak evet dedi. Yargı hiyerarşisi ve ordunun gücünü sınırlandıran kısmi Anayasa reformunu onaylayarak Türkler, İslami muhafazakar hükümete net bir galibiyet sağladı.

Erdoğan, Atatürk’ten sonra ikinci büyük lider

HARETZ: Erdoğan ulusal çaptaki bir oylamada dördüncü kez zafer kazandı. İsrail’de sevilmeyen adam olsa da ülkesinde daimi bir kazanan oldu. Referandum da Erdoğan’ın İslam kökenli partisi için bir zafer oldu. Sonuçlar Erdoğan’ın ordu ve yargı sistemi üzerinde kontrolünü artıracağı gibi, benimsediği ideoloji için de bir zafer oldu. Erdoğan’ın 2011 seçimlerinden de galip çıkması, onu Mustafa Kemal Atatürk’ün ardından en uzun görev yapan ve en nüfuzlu lider haline getirecek. (Vatan)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler